Saaremaa piimatootjad lüpsikarja raskustele vaatamata lihaks ei tee (2)

Saaremaa piimatootjad lüpsikarja raskustele vaatamata lihaks ei tee

TOETUB FAKTIDELE: Illimar Poopuu sõnul näitavad lihakombinaadi andmed, et lüpsilehmade tapale toomine pole suurenenud.
Foto: Peeter Kukk

Eestis majandusraskuste tõttu väidetavalt hoogu võttev lüpsilehmade lihakstegemine Saare maakonda ei puuduta, näitab Saaremaa lihatööstuse statistika.

“Seda ei saa küll täna öelda, et sellest sügisest on vanade veiste tapmine massilisem,” ütles Oma Saarele Saaremaa lihatööstuse tapa- ja lõikuseosakonna juhataja Illimar Poopuu.

Ajavahemikul 1. september – 15. november 2008 tapeti Saaremaa lihatööstuses 919 looma, kellest 516 (56 %) olid vanemad kui 24-kuused täiskasvanud lüpsilehmad. Sel aastal toodi sama perioodi vältel tapale 990 looma, kellest vanad loomad moodustasid 50 protsenti (496 lehma).

Ka suvekuude võrdluses ei toimunud sel aastal tavapärasest suuremat lüpsilehmade tapalesaatmist. “Meie arvude põhjal ei saa öelda, et meie tööstuses oleks tohutu vanade loomade uputus, kusjuures ise ma seda natukene kartsin, aga seda ei tulnud,” rääkis Poopuu. “Tegelikult on suurenenud noorte loomade ehk lihaloomade osakaal,” lisas ta.

Saaremaa liha- ja piimaühistu juhatuse esimees Paul Alas ütles, et sel aastal on lubanud piimatootmise lõpetada vaid mõned tootjad, mitte rohkem. Tootmisest on loobutud eelkõige terviseprobleemide tõttu. “Paar tükki on sel aastal lõpetanud päevapealt,” osutas Alas ja selgitas, et kui lehmapidaja läheb ikka vähiga Hiiu haiglasse, siis pole tast enam tootjat. Alase sõnul pole haigusest vaevatud lehmapidajal enamasti ka oma perest jätkajat võtta ning tulebki tootmine päevapealt lõpetada. Alates 1995. aastast, mil liha- ja piimaühistu moodustati, on ühistu 1600 liikmest tänaseks alles jäänud alla saja.

Paul Alase sõnul on suuri investeeringuid teinud põllumehed suurtes raskustes. “Nad ootavad toetusi, et saaksid korrakski võlad kaelast ära. Mis siin salata, osal on siin riigile maksuvõlgasid ja mehed on püsti hädas,” rääkis Saaremaa liha- ja piimaühistu juhatuse esimees.

Valjala POÜ juhatuse esimees Liilia Eensaar kinnitas, et Saare maakonnas korralikke lüpsilehmi tapale ei saadeta. Saaremaal teevad lehmapidamisega lõpu vaid üksikud vanemad inimesed. “Praegu ikka kõik töötavad selle nimel, et ehk läheb elu uuesti paremaks. Igale halvale peab ju midagi paremat ka järgnema,” usub Eensaar.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 129 korda, sh täna 1)