Kuressaare Soojus jäi kombijaama ehitamise toetusest esialgu ilma

Juba 2002. aastast koostootmisjaama rajamist plaaninud AS Kuressaare Soojus sai järjekordse tagasilöögi, kuna keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) jättis ettevõtte 50 miljonile kroonile esitatud toetusetaotluse rahuldamata.

Keskkonnainvesteeringute keskus kiitis möödunud nädalal heaks taastuvenergeetika meetmele esitatud 21 taotlust, mille hulgas oli neli projekti elektri ja soojuse koostootmisjaama rajamiseks ja 17 peamiselt soojatorustike renoveerimise projekti.

Kokku laekus KIK-ile 50 taotlust, milles küsiti toetust ehitamaks katlamaju ümber taastuvatele kütteallikatele, rekonstrueerimaks kaugküttevõrke või rajamaks koostootmisjaamu. Taotlusvooruks ette nähtud rahasumma ületasid taotlused rohkem kui kahekordselt, sest neis küsitu küündis 391 miljoni Eesti kroonini, kuid vooru eelarveks on ette nähtud vaid 150 miljonit krooni.

Saare maakonnast sai taastuvenergeetika meetme alt toetust kaks projekti. OÜ Orissaare Soojus sai ligemale viis miljonit krooni Orissaare katlamaja ümberehitamiseks kasutamaks turbakütte asemel hakkpuitu ja Muhu vallavalitsus 857 074 krooni Liiva kaugküttevõrgu rekonstrueerimiseks.
Ligemale 140 miljonit krooni maksmaminevale Kuressaare elektri ja soojuse koostootmisjaamale toetust ei eraldatud.

Meetmest maksimaalset 50 miljonit krooni taotlenud AS-i Kuressaare Soojus juhatuse liikme Paul Leemeti sõnul ei muuda toetusest ilmajäämine ettevõtte jaoks praegu veel midagi.
“Võime selle investeeringu teha ka paari aasta pärast,” lausus Leemet, viidates samas, et toetuse saamiseks lähiajal ei ole kõik võimalused siiski veel kadunud.

Kuna huvi lõppenud taotlusvooru vastu oli väga kõrge, otsustas KIK, et kõik sisulise hindamise edukalt läbinud taotlused, mis meetme eelarve sisse ei mahtunud, saavad rahastatud niipea, kui leitakse riigieelarvelised vahendid, mille abil taotlusvooru mahtu suurendada.
Keskkonnaministeeriumi välisfinantseerimise osakonna järelevalve büroo peaspetsialist Kai Niels Willadsen ütles Oma Saarele, et üks päevakorral olev võimalus on rahastada toetusest ilmajäänud projekte saastekvootide müügist saadavate vahenditega.

KIK-i struktuuritoetuste üksuse projektikoordinaatori Siim Umbleja sõnul peaks lisanimekirja jäänud projektide võimalik rahastamine riigieelarvest toimuma lähikuudel enne taastuvenergeetika meetme järgmist taotlusvooru. 
“See peaks olema nii, et kui leitakse need vahendid, siis saavad toetust kõik lisanimekirja projektid, ja kui raha ei leita, siis saavad kõik tulla uuesti taotlema uue aasta algul järgmisse taotlusvooru,” rääkis Umbleja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)