Torgu puhkemaja pakub parimat (5)

Torgu puhkemaja pakub parimat

ÜHISED MÕTTED JA ÜHISED TEOD: Marje Kiviranna (vasakul) ja Mari Kübarsepa ühistest mõtetest on sündinud MTÜ Torgu Puhkemaja. Üksjagu tööd on tehtud, suurem osa seisab ees.
Foto: Peeter Kukk

“Kui me kevadel siia tulime, siis nägime sellist pilti, nagu oleksid lapsed just välja jooksnud ja neid oodatakse mõne aja pärast uue tunni alguseks kohale. Lauad ja toolid olid kõik segamini. Meil oli tunne, et kohe-kohe heliseb kell, õpilased jooksevad uksest sisse, tuleb õpetaja ja tund algab. See oli nagu selline Okasroosikese maja. Kaheks aastaks olid kõik asjad paigale tardunud,” meenutas esmamuljet Torgu koolimajast MTÜ Torgu Puhkemaja juhatuse liige Mari Kübarsepp.

Nüüdseks on tänu kahe ettevõtliku Sõrve daami, endise tartlanna Mari Kübarsepa ja kunagise tallinlanna Marje Kiviranna toimetamisele saanud tühjaks jäänud koolihoonest Torgu puhkemaja, kus võõrustatakse külalisi, tehakse teatrit, kaetakse peielaudu, korraldatakse kohtumisõhtuid ja koolitusi.

Klassiruumid, kus tahvlidki üleval ja kriidid käepärast, on saanud uue sisseseade. Koolipinkide asemel on voodid. Tunnustuse saanud igati nüüdisaegne köök on suurema osa ajast seisnud küll jõude, aga seegi leiab edaspidi rohkem rakendust.

Sõna “kool” peab aga puhkemaja perenaiste väitel mittetulundusühingu valdkonda jääma. “Kui siin enne oli põhikool, siis edaspidi võiks selles majas asuda rahvakool,” tutvustas Mari Kübarsepp ühte tulevikuversiooni.
“Kultuur, vaimsus ja sport on need märksõnad, mis siia majja peaksid jääma,” täiendas Marje Kivirand.

Sõbrannad ja lähedased on algatuse heaks kiitnud

“Minu üks sõbranna elab Šveitsis. Ta on mitu korda siin käinud. Kui ma talle puhkemaja loomisest rääkisin, siis kiitis ta selle heaks ja ka tema elab hingega meie toimetamistele kaasa,” kirjeldas Marje Kivirand ühte toetajat.
Kevadel alustasid Mari Kübarsepp ja Marje Kivirand kunagises koolihoones sisekujundustöödega. Nüüdseks on kevadest saanud hilissügis. Kuidas on MTÜ-l läinud? “Nii ja naa. Oleme siin suvekuudel ja varasügisel korraldanud üsna mitu üritust. Nüüd on aga probleeme kütmisega. Ruumid on rõsked,” märkis Marje.

Kui majas peaks kunagi tahetama jälle kooli avada, siis saab ka seda teha. Ruumide rentijad pole minema visanud midagi. “Kõik õppematerjalid me ladustasime ja siin majas on veel väga huvitavaid vana-aja koolipinke. Ka need panime kenasti hoiule. Üks ruum ongi meil vanas stiilis sisustatud. Kui keegi tahab nõukogudeaegset näidistundi korraldada, siis selles majas saab seda teha. Vastavad õppevahendid nagu arvelaud ja muud aastakümneid kasutusel olnud materjalid on siin alles,” rääkis Marje.

Tartust Sõrve poolsaarele kolinud Mari peab oma uut elupaika Eestimaa üheks kaunimaks kohaks. “Tartul ei ole ju viga midagi, aga siin on vabadust rohkem, õhku rohkem ja taevaski tundub kõrgem olevat. Merigi loob suurema vabadustunde,” on Mari Sõrvest vaimustuses.

MTÜ loojale teeb kõige suuremat heameelt see, et sõrulased on leidnud tee Torgu puhkemajja. “Me oleme tundnud vallaelanike tuge, kes on öelnud, et nii tore uuesti seda koolimaja jälle elavana näha. See ongi kõige suurem tunnustus. Me ei tee ju enda jaoks midagi, vaid ikka kogu valla jaoks. Alles me siin korraldasime mõttetalgute jätkuürituse. Tegime kokkuvõtte, mis kevadel väljapakutud ideedest on ellu viidud ja mis veel teoks tegemist vajavad,” rääkis Mari Kübarsepp.

Septembri lõpus võõrustasid puhkemaja perenaised harrastusteatritruppi Vändra metsast Pärnumaalt. Külalised esitasid sõrulastele Johann Woldemar Jannseni lõbusa näitemängu “Tuhalabida valitsus”. Publikut oli piisavalt. Puhkemaja fuajees elas etendusele kaasa umbes poolsada teatrihuvilist.

Enne kohalikke valimisi kutsusid Mari ja Marje vallarahva koolimaja saali. Seegi ettevõtmine läks korraldajate sõnul korda.
Viinakuu keskel käis Torgu valla elanikega kohtumas fotograaf ja looduskaitsja Seppo Ekelund Rootsist Ölandi saarelt. Sõrulastele rääkis loodusemees, kes on pildistanud ja
kaardistanud ka Eesti rannaniite, oma pikaajalisest kogemusest looduse hoidmisel ja kaitsmisel. Tema rikkalikust fotokogust nägid kokkutulnud haruldasi looduspilte nii Ölandilt kui ka Saaremaalt.

“Seppo Ekelundi kogemustest on meil väga palju õppida. Saime palju häid mõtteid, kuid seni ei ole jõudnud neid veel otseselt ellu rakendada,” sõnas Mari.
Alles hiljaaegu tundsid end Torgu puhkemajas väga koduselt Saaremaa Kolme Päeva jooksust osavõtjad.
“Siin neid küll toitlustati, kuid see oli jooksu korraldajate endi ettevõtmine. Meie andsime ruumid ja toidunõud. Sportlaste tarvis uuendasime majas pesemisvõimalusi. Selle kandi pealt oli jooksjail sellel aastal küll mugavam. Tulevikus tahame selleni jõuda, et soovijaile saunagi kütta, aga kõigepealt korrastasime duširuumi,” selgitas Marje.

Tänavu suvel kiitsid Torgu puhkemaja võimalusi ka ujujad. Tegelikult võistlesid ujujad Sääre tuletorni lähistel meres juba teist aastat järjest. Just Marje Kivirand oli see, kes endise sporditöötajana ujujad Sõrve võistlema kutsus.
“Tundub, et tuleval aastal tulevad nad jälle ja see muutubki traditsiooniks. Pärast üle Väikese väina ujumist tuleb osa seltskonnast siia. Kui Muhust Saaremaale ujutakse tavaliselt laupäevasel päeval, siis meie paneme nad proovile pühapäeval,” pajatas Marje.

Sportlased kutsus Sõrve juurtega Marje oma sünnikodu lähedale mitte üksnes võistlema, vaid ka ilu nautima. “Mõtlesin, et meil on nii palju ilusat rannajoont, mida võiksid nautida paljud inimesed. Aga selleks, et inimesed tuleksid, pead ka ise midagi tegema. Nii see ujumisvõistluse idee tekkiski. See on ju eriline koht, eriti Sääre tipp, kus kaks merd kohtuvad. Minust on tehtud pilt, kus ma seisan ühe jalaga ühes meres ja teisega teises. Eks see ole Sõrvele väike reklaam ka. Kaks suve on näidanud, et sportlastel huvi on.” 

Naised tutvustasid end ka vallalehes

“Marje tuli Sõrve Tallinnast. Ta on sündinud Säärel, vanaisa oli Julius Kaus, ära kolis siit lapsena. Elas ja töötas pikka aega Tallinnas, kasvatas lapsed suureks ja nüüd on saanud piisavalt vanaks, et tulla tagasi oma unistuste maale. Mari tuli Sõrve Tartust. Ta käis alguses aastaid siin ainult suvitamas, kuni see ilmaotsake ta nii ära võlus, et enam talveks ka minema ei läinud,” tutvustasid Marje ja Mari end Torgu valla lehes.

Marje sõnul ei ole teda keegi Saaremaale tagasi kutsunud. Kauaaegse tallinlanna sõnul oli saare tõmme aga nii tugev, et ükskord ta selle otsuse ära tegi. Enne lõpetas pealinnas oma tööd ja toimetused korralikult ära ja siis tuli sünnisaarele tagasi.
“Siin oli vanavanemate talukoht. Tegin selle maja just niisuguseks, nagu tahtsin – lihtsaks ja mõnusaks puitmajaks. Põgenesin sellest torniga kivilossist endisesse lauta. Nüüd on selles kunagises “lehmamajas” nii hea aura. Seal tekivad head mõtted, uni on hea ja üldse on nii mõnus olla.

Leidsin, et siin on rohkem teha kui Tallinnas. Ma tahaksin, et Sõrve sellest majast võidaks. Tean, et paljudel kuressaarlastelgi pole maakohta, kus näiteks nädalavahetustel viibida. Pakume edaspidi neile võimaluse veeta nädalavahetus Torgu puhkemajas. Sõrve säär on ju niisugune paik, mida võiksid enda jaoks avastada ka Kuressaare elanikud,” arutles Marje.

Juba lähiajal tahavad hakkajad naised Torgu puhkemajas oma valla elanikele koolituse korraldada, tutvustamaks huvilistele Sõrve ajalugu, loodust jne. Selleks on projekt juba kirjutatud. Koostööks on andnud nõusoleku muinsuskaitse selts. Sääre ajalootoas on väga väärt õppematerjal eksponaatide näol olemas. Säärel peatuvad linnu-uurijad on samamoodi lubanud kohalikele oma toimetamistest pajatada.
Mari arvates võiksid Torgu noored puhkemaja aktiivsemalt kasutada. Spordisaali kasutamist MTÜ juhid ei keela. Otse vastupidi. Marje ja Mari tunnevad noorte tegutsemisest vaid heameelt.

Vahest sobib lõpetada Mari ja Marje oma sõnadega vallalehes: “Soovime tulevikus võimalikult laialdaselt kasutada võimalusi, mida see suur maja pakkuda suudaks. On plaane, mis seotud köögiga, ja on plaane, mis on seotud võimlaga, aga siblime samm haaval… Kevadist parki ei ehi raagus puud. Küla ei kaunista tühjad majad. Puhume siis elu sisse majadesse, küll puud tulevad lehte minemisega ise toime!”


MTÜ Torgu Puhkemaja

Kaks liiget
Turism, koolitus, spordi- ja puhkeürituste korraldamine

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 212 korda, sh täna 1)