Tulus äri gripihirmuga

Viimasel ajal on üha sagedamini ilmunud teateid selle kohta, et maailma haaranud seagripi paanika toob suuri kasumeid nii ravimifirmadele kui ka kuritegelikule maailmale. Tõsi, viimase sissetulekuallikaks on võltsmedikamentide levitamine. Seepärast tasubki praegusel äreval ja segasel ajal olla mõnevõrra tähelepanelikum.

USA administratsiooni juures tegutseva haigestumiste ennetamise ja kontrollikeskuse endine juht Julie Gerberding ütles Saksa ajalehele Die Welt antud usutluses, et täna ei oska keegi asjatundjatest täpselt prognoosida, kuivõrd suures ulatuses võib seagripp tulevikus levida. Kuid sellest hoolimata, jätkas ta, ei tasuks juba praegu alahinnata gripiviiruse A/H1N1 tagajärgi.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) andmetel on novembrikuu 15. kuupäeva seisuga maailmas kinnitatud 526 060 seagrippi haigestumise juhtumit. 6770 inimest on selle gripi tagajärjel surnud. Kuid spetsialistide hinnangul on haigestunute ja haiguse tüsistuste tagajärjel surnute tegelik arv palju kõrgem.

Säärasele kurvale statistikale vaatamata ei väsi eksperdid aga kordamast, et igal aastal sureb sesoonse gripi tagajärjel palju rohkem inimesi. Kui võtta näiteks aluseks viimase kümne aasta arvud, siis on Ameerika Ühendriikides (elanikkond u 308 mln) sesoonsesse grippi ja selle tüsistustesse surnud keskmiselt 36 000 inimest aastas. Euroopa Liidu suurima riigi Saksamaa (elanikkond u 82 mln) sama näitaja on 20 000 surmajuhtumit aastas. Aga 1995.–1996. aasta talveperioodil registreeriti Saksamaal isegi 30 000 gripiohvrit.

Firmad pelgavad tagasilööke

Sel nädalal kirjutasid Saksa ajalehed, et praktiliselt kõik riigi suuremad kontsernid, mis kuuluvad börsiindeksi Dax (Deutscher Aktien IndeX) koosseisu, on seoses seagripi levikuga loonud kriisistaabid ja tellinud või juba omandanud vaktsiini. Samas pole keskmised ja väiksemad kompaniid veel valmis vastama küsimusele, kuidas asendada haiguse tagajärjel rivist välja langenud töötajaid, et ekstreemolukorras tagada tootmisprotsessi, tarnete ja varustamise järjepidevus.

Hiljuti esitlesid Essenis asuva Rein-Westfaali majandus-uuringute instituudi (Rheinisch-Westfälisches Institut für Wirtschaftsforschung – RWI) teadlased raportit pealkirjaga “Elu pandeemia tingimustes”. Selles toodud prognoosi kohaselt läheks seagripi massiline puhang Saksamaale maksma umbes 40 miljardit eurot. Asjatundjad oletavad, et kui realiseerub kõige halvem stsenaarium, võib seagrippi haigestuda kuni 50% riigi elanikkonnast.

Paralleelide tõmbamine

Die Welt meenutab, et 2002.–2003. aastal Kagu-Aasias levinud nn atüüpilise pneumoonia (SARS) tagajärjel suri umbes 1000 inimest, majanduskahju hinnati aga 16–18 miljardile dollarile. Seoses nn linnugripi epideemia ohuga 2005. aastal prognoosisid majandusteadlased maailmamajanduse kogukahjuks 683 miljardit eurot. Kuid tookord õnneks pandeemiat ei puhkenud.

Ekspertide arvates pole ka seagripi puhul risk, et haiguse levik ja sellesse suremine võtaks massilise iseloomu, kuigivõrd suur. Nii vähemalt oletavad RWI teadlased: kõik sõltuvat sellest, kuivõrd suur on tõenäosus, et viirus lähiajal muteerub, omandades surmatoova iseloomu. Sellele küsimusele ei oska uurijad aga veel ühest vastust anda.

Suurenenud äritulud

Palju lihtsam on kokku lugeda suuremate ravimifirmade kasumit. Seagripi vaktsiini tarnivad kõik suuremad ravimifirmad: Novartis, Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline, CSL Limited ja MedImmune. Tervishoiu- ja ravimitööstuse rahastamisele spetsialiseerunud Ameerika investeerimispanga Leerink Swann hinnangul on nimetatud kompaniid seoses seagripi levikuga saanud sel aastal tellimusi mahus 7 miljardit dollarit.

Kuid siinjuures ei tasuks unustada, et seagripp tagab suuri sissetulekuid ka kriminaalsele maailmale. Nii näiteks on Ameerika Ühendriikide toiduainete ja ravimite kontrolliga tegelev ametkond tänavu registreerinud juba 140 juhtumit, kui on müüdud kahtlasevõitu medikamente seagripi vastu.

Internetis informatsioonilise ohutuse tagamisega tegeleva Inglise-Ameerika kompanii Sophos esindajad väidavad, et vaid mõne nädala eest õnnestus neil jälile saada ettevõtlikele ja küllaltki nutikatele Venemaalt pärit petturitele. Kõnealused tüübid olevat kogu maailmas müünud võltsitud viirusevastaseid medikamente ja vaktsiine.

Esialgsetel andmetel on neil säärast ersatstoodangut õnnestunud müüa vähemalt mõne miljoni dollari eest. Ja kui veel pool aastat tagasi oli nende müügihitiks potentsi tõstev preparaat Viagra, siis täna on selleks viirusevastane ravim Tamiflu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)