Tallinna saarlased tähistavad oma ühenduse 20. sünnipäeva

Tallinna saarlased tähistavad oma ühenduse 20. sünnipäeva

ÖIGE SAARLANE: Eestseisuse liige Harri Ellart õnnitlemas 2007. a öige saarlase tiitli pälvinud Heli Läätse.

Tallinna saarlaste ühendus (TSÜ) moodustati 13.12.1989 Tallinnas Sakala keskuse saalis. 1999. aasta detsembris tähistasime 10. sünnipäeva. Selleks tähtpäevaks ilmus ka brošüür mandril tegutsenud saarlaste seltside ja ühenduste ajaloost ja meie tegevusest esimese 10 aasta jooksul. Käesolevaga teeme tagasivaate TSÜ tegemistele teisel aastakümnel.

Jätkunud on traditsioonilised saarlaste kokkusaamised iga kuu teisel teisipäeval, nn klubiõhtud, mis toimusid kuni 2007. a lõpuni Sakala keskuse keldrikorruse kohvikus, kuid kuna see suleti, siis õnnestus meil oma õhtuid jätkata Tallinna kultuuriseltside teabekeskuses Sakala tn 14.

Neil õhtuil on meile esinemas käinud palju tuntud erialainimesi, ühiskonna- ja poliitikategelasi. Näiteks Tõnis Rihvk, Selma Teesalu, Ilmar Raag, Jüri Tuulik, Lembit Uustulnd, Tiiu Aro, perekond Pauksonid, Helve Särgava, Jüri Saar, Olev Sau, Merike Merilain, Aleksei Turovski, Uno Palu, Jüri Aarma, Küllo Arjakas, Ivar Raig ja paljud teised.

Peod on au sees

Igal aastal oleme korraldanud kaks peoõhtut: aprillis kevadpeo ja detsembris jõulupeo. Peod on põhiliselt mõeldud Tallinna saarlaste kokkusaamiseks, mõttevahetuseks ning sisukaks, rõõmsaks ja lõbusaks puhkamiseks. Pidusid oleme korraldanud ka koos muhulaste, hiidlaste, mulkide ja pärnakatega.

Ükski pidu ei möödu sisukate esinejateta, kelle väljaotsimine on eestseisuse liikme Ellen Kreegi tänuväärt töö. Tallinna saarlaste segakoor, pärnakate akordionistide ansambel, saarlaste ansambel Kanarbik Tornimäelt, setu ansambel Siidisõsarõ, näitlejad Katrin Karisma ja Tõnu Kilgas on vaid mõned näited.

Uhke tiitel

2002. a sai alguse kaks uut tegevusliini. Kõigepealt otsustas eestseisus oma esimehe Kalle Liivi eestvedamisel hakata üks kord aastas välja andma tuntud ja tegusale saarlasele öige saarlase aunimetust. Selle tunnustusega käib kaasas Saaremaal Saaremaa kadakast valmistatud taies koos vastava tunnistusega. Selle au osaliseks on saanud TSÜ esimene esimees Paul Tamkivi, muuseumitegelane Johannes Tõrs, ajaloolane ja kodu-uurija Voldemar Miller, president Arnold Rüütel, lauljanna Heli Lääts ja muusikategelane Venno Laul. Täna õhtul nimetame öigeks saarlaseks hetkel vahest tuntuima saarlase Ivo Linna.

Saatused raamatus

Teise uue ettevõtmisena otsustati 2002. aastal hakata Paul Tamkivi initsiatiivil koostama kogumikku “Saarlaste elulood”. Idee sai teoks ja 2003. a sügisel ilmus esimene 30 elulugu sisaldav raamat. Raamatu 300 eksemplari leidsid kiiresti omaniku. Kuna inimestele läks raamat korda, on nüüdseks ilmunud saarlaste elulugusid juba viis köidet (à 450 lk), kokku 101 erinevast elusaatusest rääkiva looga.

Liikmeskond ei kasva

TSÜ liikmete arv on viimastel aastatel olnud 150 ringis. Liikmeks loetakse neid Tallinna saarlasi, kes aktiivselt osalevad ühenduse tegevuses ja maksavad liikmemaksu. Kahjuks vananeb liikmeskond iga aastaga ja nooremaid uusi liikmeid lisandub vähe.
Selge on ka see, et praegusi liikmeid toob kokku omamoodi nostalgia. Mälestused ühisest keerulisest ja raskest, kuid samal ajal väga töökast minevikust. Noorematel inimestel on uus maailm, uued ahvatlused ja ajaviited ning seetõttu on neil tülikas eakamatega ühises tegevuses osaleda.

Aeg teeb ka inimeste seas oma korrektiive. Nii on tulnud meil viimase kümnendi jooksul igaveseks hüvasti jätta ühenduse mitme tuntud liikmega. Manalateele on läinud Endel Eero, Robert Helde, Ilmar Kivi. Sügav kummardus neile.
TSÜ praegune eestseisus sai kokku pandud 2002. aastal. Sellesse kuuluvad Kalle Liiv (esimees), Harri Ellart (aseesimees), Ellen Kreek (asjaajaja), Liili Kask (raamatupidamise korraldaja), Karin Tulve (pressiesindaja), Elvi Kena (orgtöö korraldaja).

Eestseisus on arvamisel, et ühenduse tegevust tuleb jätkata traditsiooniliste ettevõtmistega ning leida ehk ka mõni uus tegevus.
Omaette üksus TSÜ-s on Tallinna saarlaste segakoor, kelle tegevus küll tõusude ja mõõnadega läheb, kuid kes on ikka aktiivne osaleja TSÜ pidudel ja annab kontserte nii Saaremaal kui ka mujal.

Harri Ellart
TSÜ eestseisuse liige

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 272 korda, sh täna 1)