Kirjad jõuluvanamaalt: ootus

Jõul tuleb Soomes poodidesse juba novembris ja usinamad ostlejad kasutavad kohe ka rahakulutamise võimalused ära. Peaaegu et samaaegselt hakkavad üksteise järel jõuluküünalde tuled särama aedades, rõdudel ja akendel. Tõde tunnistades on parem meeleolu küll, kui niisama külmas ja pimedas ringi ukerdada…

Poodlemine on ennejõuluses Soomes rahvuslik sport. Sest poes on valge ja soe ja igasugu tingel-tangelit rohkesti. Kõik pakuvad oma kaupa, annavad maitsta, üritavad müüa kolme kahe hinnaga, või oli see vastupidi. Pakutakse ka hulgaliselt igasorti muid soodustusi ja nende peale on soomlased maiad.

Tegelikult mulle tundub, et masusse suhtutakse Soomes väheke teisiti – isegi poliitikud on välja öelnud, et tarbimist tuleks siiski jätkata, aga osta tuleks kodumaist kaupa, et nii saaksid omad tööd ja ei tekiks negatiivseid tagasilööke tootjatele. Seks puhuks on kodumaist toodangut ka agressiivsemalt reklaamima hakatud. Telekas jookseb klipp, mis kutsub Soome kingavalmistajate toodangut valima – kohalikud brändid on seljad kokku pannud ja üritavad promoda soomemaist saabast. Piimapakil on suurelt Soome lipp ja lipuvärvides vallatu rattal vudiv lehm ja tekst, millega tänatakse, et kodumaise piimatoote oled ostnud…

Jõuluootust on õhus kõikjal. Niipea kui esimesed lumehelbed kohale jõudsid, oli väikesel naabripoisil mure, et millal isa nüüd jõulukuusele järele läheb. Ja naabrinaine küpsetab iga päev, nii et piparkoogi- ja pirukalõhnad ventilatsiooni kaudu ka minu koju kanduvad. Kõik lapsed liiguvad ringi väga paide nägudega, sest kes siis jõuluvana kodumaal tahab jõulukingist ilma jääda… Jõulude ajal kingituste pealt kokku ei hoita. Nii on kombeks.

Töökohtades on pikkujoulu-hooaeg lahti läinud ja need on tõsised rajuks liigitatavad ettevõtmised. Igaühel kindlasti mitu vooru ja süvenemisaste on selline, millest kombekad inimesed tavaliselt ei räägi.
Aga kõik lõpeb kindlasti juba detsembri keskpaigaks. Siis tuleb suur rahu maapeale. Keegi enam kuskile ei kiirusta. Peod on peetud. Ja tööd on tehtud. Ollakse perega, süüakse traditsioonilisi toite, köetakse sauna, mõeldakse ja tunnetatakse. Sedasi siis siinmail.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)