Minister Nasva uppumisohust: jõeharu truubid tuleb vahetada (3)

Minister Nasva uppumisohust: jõeharu truubid tuleb vahetada

SURNUD KALAD: Selline pilt avanes Samsoni jõeharus tänavu veebruaris.
Foto: Erakogu

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi sõnul peab Nasva jõe Samsoni harule tammi ehitanud firma panema sellesse suuremad truubid. Kui ettevõte seda ei tee, ähvardab teda trahv kuni pool miljonit krooni.

Minister Tamkivi ütles eile riigikogus keskerakondlaste arupärimisele vastates, et teetammi rajas Nasva jõega külgnevale nn Samsoni harule 2008. aastal OÜ Lipimätas. Tamm ja truubikohad ehitati Nasva küla Merila ja Luha maaüksusele seoses teede rajamisega.

“Truupide rajamine on tekitanud suured takistused vee vabale liikumisele, üleujutus toimub suurel alal ja võib tekitada kahjustusi sinna piirkonda jäävatele elamutele,” sõnas Tamkivi.
Lisaks hukkus möödunud talvel Samsoni harus hapnikupuuduse tõttu hulgaliselt kalu, mis on keskkonnaministeeriumi hinnangul otseselt seotud teetammiga.

Enne teetammi ehitamist andis Kaarma vallavalitsus ehitusloa, mis tänaseks on peatatud. Tamm aga jõuti (sealhulgas kolme truubiga) valmis ehitada. Tammi ehitamisel oli tegu veekogu tõkestamisega, milleks sisuliselt oleks pidanud väljastama vee erikasutusloa, aga Samsoni haru ei olnud sel ajal registrisse kantud, nentis Tamkivi.

Aastal 2007 esitas OÜ Lipimätas Kaarma vallale taotluse Luha kinnistu detailplaneeringu algatamiseks. Planeeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne hindab olukorda truupide osas ebasobivaks.
Eksperdid soovitavad vahetada truubid suuremate vastu ja rajada need madalamale või rajada sild. Suuremate truupide paigaldamise ettepaneku on firmale neljal korral teinud ka Kaarma vallavalitsus, kuid seni pole Lipimätas seda teinud.

Jaanus Tamkivi sõnul on vallavalitsusel õigus karistada Lipimätast ehitusseaduse alusel kuni 500 000 kroonise rahatrahviga. Samuti on vallal võimalik tellida vajalikud tööd ise ja esitada pärast maaüksuse omanikule arve.

Keskkonnaminister viitas riigikogus, et samas pole OÜ-l Lipimätas võimalik neid töid tehagi, kuna naaberkinnistu omanik ei luba üle oma maa sõita. “Nii et ühelt poolt uputab üle – tuleks uued truubid panna, aga uusi truupe panna ei ole võimalik, sest tehnikaga ligi ei pääse. See on see Nasva küla siseelu seal!” märkis minister.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)