Ajakirjanik arvab: Teeks ühe ühise ja korraliku jõululaada (14)

Jõuludega on jätkuvalt kummalised lood. Ses mõttes, et mõiste “jõulurahu” on asendunud sõnaga “jõulupralle” ja seda isegi praegusel masuajal.

Üks jõululaat ajab teist taga, üks jõuluturg pole veel õieti uksi kinni saanud, kui juba kutsub reklaam osa saama teisest. Aastalõpu odavmüükidest (olgu siis päevasel või öisel ajal) rääkimata.
Peab ütlema, et iseenesest ei ole mul jõulumüükide vastu midagi – ikka tahab ju päkapikususs ja jõuluvana kott täitmist ning päris oma reegleid elamiseks pole ju ka mõtet kehtestada.

Aga viimastele jõuluturgudele ja -laatadele kutsumiste vahel tekkis küll mõte, et miks ei võiks saarlased korra omavahel kokku leppida ning teha ühe suure ja ühise jõululaada, kas või kunagisel turuplatsil kesk linna. Et olekski üks nädalavahetus, kus saaks koju soetada kõik vorstid, kuused, küünlad, kapsad ja lihakraami, lisaks vaadata pere ja sõprade tarvis meelepärast kingikotti. Et oleks kohe teadmine: kaks nädalat enne jõulupühi näiteks on kindel sott – läki laadale-turule ning mured saavad murtud.

Ei mõista mina, miks ei võiks kõik müüjad omavahel kokku leppida ja ühe ühise asja teha. Kindlasti tahaks näha pensionäride ja puuetega inimeste näputööd, uurida talupidajate kapsa-, kurgi- ja lihatünne ning kaeda vorsti- ja singilette. Ehk võiks vanarahva kombe kohaselt valada õnnegi, pista nina pagaripoiste piparkoogituppa ja teha muudki põnevat.

Säärane jõuluturg võiks tõesti olla ka koht, kus kõlaks jõulumuusika ning meeleolu võiksid luua kas päkapikud, sikud-sokud või lausa inglidki. Ja miks ei võiks seda turgu korraldada näiteks samal ajal Lucia valimisega? Ettevõtmisi, mida ühendada, oleks ju palju. Seda enam, et jõuluaeg on vahest siiski rohkem rahuaeg, mitte aga ühelt müügilt teisele tormamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)