Martin Kivisoo kutsub hiiesõbrad mahlakuus Muhusse

Martin Kivisoo kutsub hiiesõbrad mahlakuus Muhusse

AUSTUSAVALDUS ESIVANEMATE KULTUURIPÄRANDILE: Maavalla koja korraldatud “Hiie väe” tunnustamissündmusel kutsus mullu hiie sõbra tiitliga tunnustatud muhulane Martin Kivisoo hiiesõpru jürikuus Muhusse.
Foto: Aare Laine

Kooljakuu 28-ndal päeval tänavuse aasta “Hiie väe” tunnustamissündmusel Eesti kirjandusmuuseumis Tartus, kutsus mullu hiie sõbra tiitli pälvinud Tihuse hobuturismitalu peremees Martin Kivisoo hiiesõpru järgmisel aastal mahlakuu (aprilli) 24. päeval Muhusse muinaskultuuri kohviku avamisele.

Oma etteastet Maavalla koja korraldatud üritusel, kus osales ka kultuuriminister Laine Jänes, alustas Kivisoo muhu nänne küsimusega. “Üks vanem naine küsis mo käest, et kudas sul selline huvi tulli. Ma ütlesi, et need pühad paigad on olemas, ju siis huvi koa olemas oo. Nõnda olen siis mina koa natukene isepäine hiiesõber.

Muhu saarel on 81 inventeeritud ja üks veel pooleldi inventeerimata pühapaik. See tähendab seda, et iga 1,6 kilomeetri kaugusel, ükskõik mis suunas, on Muhu saarel üks pühapaik. Nii tihe on see võrgustik. Mina arvan seda, et kui me 82 pühapaigast esialgu 10 protsenti avalikustame, köidab see ühiskonna tähelepanu. Kui me neid kohti endile salaja käimiseks varume, siis inimeste huvi nende vastu raugeb või ühiskonna jaoks on need paigad, nagu see muhu nänn ütles, nõnna peitus,” kõneles Martin Kivisoo.

Edasi teavitas Martin Kivisoo üle Eesti kirjandusmuuseumisse kokku tulnud emandaid ja isandaid (Maavalla kojas kasutusel olev kõnepruuk) muinaskultuuri kohviku avamisest päev pärast karjalaskepäeva (jüripäeva) aastal 20 223 (2010).

Muinaskultuurist lugu pidav hiie sõber 20 221 (2008) Martin Kivisoo kirjeldas kohviku saamislugu ja interjööri. “Samal päeval istutame ka väikese tammepuu. Itkulaulja tuleb meile Soomest. Õuele sõidab viis kalessi. Kohvikusse tuleb ka muinaskultuuri püsinäitus,” andis Kivisoo teada.
Sellel sügisel ei toetanud PRIA Muhu muinaskultuuri õpperaja projekti.

Martin Kivisoo lubas uue taotluse esitada järgmise aasta hakul. “Olen jätkuvalt seda meelt, et kui me 82 pühapaigast näitame soomlastele, lätlastele ja muidugi oma koolilastele kaheksat, siis neid mõtteid, mis neist paigust lastele pähe ja südamesse jäävad, ei saa mitte mingil kombel sealt ära kustutada. Loodan, et aasta pärast võin ma teid kutsuda ainsale muinaskultuuri õpperajale Euroopa Liidus,” ütles Tartus esinenud Martin Kivisoo.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 145 korda, sh täna 1)