Saarlane Kristjan Jalakas langes eile Afganistanis (43)

Saarlane Kristjan Jalakas langes eile Afganistanis

 

Täna hommikul mälestab Kuressaare põhikool oma vilistlast Kristjan Jalakat, kes eile hommikul langes Afganistanis NATO operatsioonil. Kooliaknal on Kristjani musta lindiga pilt, põleb küünal. Vaid 19-aastane Kristjan on esimene välismissioonil hukkunud saarlane.

“Kristjan oli kindla mõtlemisega poiss, keda huvitas tehnika,” meenutas Kuressaare põhikooli direktor Jaan Lember. “Ta läks omaalgatuslikult ametikooli keevitajate kursustele ning tuli mulle ütlema, et ma koolile elektroode ostaksin – siis saaks ta teiste poiste poolt koolis lõhutud toolid ära parandada,” rääkis direktor.
Kristjan mitte ainult ei lubanud toole parandada, vaid ka tegi seda – küll tööõpetuse tundides, küll vahetundide ajal.

Soovis saada elukutseliseks sõjaväelaseks

Kristjan lõpetas põhikooli 2008. aastal ja käis vahetevahel ikka oma vana kooli vaatamas.
“Oli siin õpetajate toas ja ajas õpetajatega juttu, rääkis ka, et tahab saada elukutseliseks kaitseväelaseks,” mäletab Lember, kes viimati nägi Kristjanit Tallinnas kinos.
“Siis tuli ta mu juurde, ütles tere, direktor, mul on täna viimane vaba päev, ma tahan minna välismissioonile, olen oma otsuse teinud,” rääkis Jaan Lember, kellele oli eilne teade Kristjani hukkumisest tõeline šokk, mis tõi nutu kurku.

“Ta oli oma ala fanaatik, väga tubli ja püüdis palju, ning talle meeldis tema valitud elukutse,” meenutas Kristjaniga koos ajateenistuses olnud noormees. Ta lisas, et Kristjan tahtis väga missioonile minna juba tänavu kevadel, kuid pääses sinna alles sügisel. “Nii noor inimene ja nüüd on surnud,” ohkas Kristjani sõjaväekaaslane, tundes kaasa hukkunu lähedastele.

Valitsusvastased mässulised ründasid Eesti jalaväeüksust isevalmistatud lõhkekehaga Lõuna-Afganistanis Helmandi provintsis Nad-e-Ali piirkonnas. Jaoülema abi nooremseersant Kristjan Jalakas langes, kui tema allüksus hõivas Wahidi patrullbaasist vähem kui kahe kilomeetri kaugusel ühte hoonetekompleksi, eesmärgiga panna välja vaatluspost. Teised kaitseväelased rünnakus kannatada ei saanud.

Nooremseersant Kristjan Jalakas alustas teenistust kaitseväes 2008. aastal vahipataljonis. Pärast ajateenistust jätkas nooremseersant Jalakas teenistust elukutselise kaitseväelasena Scoutspataljonis ja Kalevi jalaväepataljonis, kus teenis jaoülema abina.

Praegu teenivad Lõuna-Afganistani rahutus Helmandi provintsis Eesti jalaväekompanii Estcoy-9, logistiline toetuselement NSE-8, staabiohvitserid ja staabiallohvitserid. Jalaväekompanii Estcoy-9 teenib Suurbritannia juhitava Helmandi väekoondise koosseisus.

Evely Aavik, Rita Loel


Eesti sõdurid Afganistanis

Kaitsevägi osaleb NATO juhitud sõjalisel operatsioonil Afganistani rahvusvaheliste julgeolekutagamisjõudude ISAF koosseisus 2003. aastast.
Kaitseministeeriumi 1. korruse fuajees (Sakala 1) on avatud kaastundeavalduste raamatud, samuti on kaitseministeeriumi veebilehel www.kmin.ee avatud elektrooniline kaastundevalduste raamat.

Eesti kontingendi suurus Afganistani Islamivabariigis on 155 kaitseväelast.
Afganistanis on langenud kuus Eesti kaitseväelast, üks kaitseväelane suri õnnetusjuhtumi tagajärjel saadud vigastustesse. 41 kaitseväelast on saanud kergelt vigastada ja 12 raskelt vigastada. Iraagis on langenud kaks kaitseväelast, 13 on saanud kergelt vigastada, viis raskelt vigastada.

Allikas: kaitseministeerium

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 567 korda, sh täna 1)