Muhulased kutsuvad vallavalitsust umbusaldama (8)

Homseks Muhu vallavolikogu istungiks on ette valmistatud muhulaste pöördumine, milles kutsutakse vallavolinikke tunnistama, et vallavalitsuse koosseisu kinnitades on nad teinud vea, ja selle parandamiseks tuleks vallavalitsusele umbusaldust avaldada.

“Meie, allakirjutanud muhulased, ei saa aru, kuidas pääsesid Muhu valda valitsema isikud, keda meie ei ole valinud,” seisab ligi 250 allkirja kogunud pöördumises.
Järgnevalt märgitakse, et väga paljudel inimestel on valusaid kogemusi Muhu vallavalitsuse liikme Toomas Kuusega, seda veel ajast, mil ta tegutses pankrotihaldurina.

Pöördumisele allakirjutanud märgivad ka, et vallavalitsuse teised liikmed ei ole Toomas Kuuse tegutsemist kuidagi tauninud ega takistanud.
“Muhu valda peavad juhtima ausad ja inimestest hoolivad spetsialistid, keda saab usaldada,” on pöördumisele allakirjutanud kindlad.
Muhu vallavolikogu esimees Jaana Palu ütles Oma Saarele, et on pöördumisest teadlik, ja kui see volikogule esitatakse, siis see kindlasti ka teemana arutusele tuleb. Kui aga keegi volinikest tõepoolest soovib umbusaldust avaldada, siis seda saab käsitleda alles järgmisel volikoguistungil.

Seaduse järgi ei ole volikogul otseselt mingit kohustust säärase pöördumise peale umbusaldamist algatada. Selle protsessi algatamiseks on vaja volinike arvust vähemalt veerandi soovi, mis Muhus tähendaks nelja voliniku algatust.
Olgugi et vallavalitsus nimetati volikogus ametisse ühehäälselt, on jõudude vahekord Muhu volikogus Oma Saare andmetel muutunud ning juhul, kui umbusaldus algatatakse, võib see ka läbi minna.

Aastatel 1999–2005 Muhu vallavanema ametit pidanud nüüdne volikogu lihtliige Ain Saaremäel oli kindel, et kui selline avaldus volikogusse jõuab, siis tähelepanuta ei jää see kindlasti. “Hea on näha, et kodanikualgatus pole Muhu vallast kadunud,” märkis Saaremäel.
IRL-i ridadesse kuuluv Saaremäel kinnitas, et ka IRL-i nimekirja kuulunud arutavad seda pöördumist kindlasti ja võtavad seisukoha, kuid kui hääletamiseks läheb, siis tõstab igaüks kätt ikka oma sisetunde järgi. “Meil ranget parteipoliitikat ei aeta,” sõnas ta.

Kunagise vallavanemana ütles Saaremäel, et tema arvates on Muhus lahvatanud tülidel mitu põhjust. Kindlasti on see seotud raskete aegadega ja sellega, et kokkuhoidu tuleb teha ja seega ka kärpida.
Siiski toonitas Saaremäel, et kõige tähtsam on inimestega arutada ja rääkida. Seejuures tuleks enne üheksa korda läbi mõelda, kuidas ühte või teist asja selgitada ja inimestele arusaadavaks teha, seda enam, et otsustatud pole veel midagi. “Kuidas serveerida, see on ülioluline,” oli endine vallajuht veendunud.


PÖÖRDUMINE

Meie, allakirjutanud muhulased, ei saa aru, kuidas pääsesid Muhu valda valitsema isikud, keda meie ei ole valinud. Väga paljudel inimestel on isiklikke valusaid kogemusi Toomas Kuusega sellest ajast, kui ta tegutses pankrotihaldurina.

Teised praeguse vallavalitsuse liikmed ei ole tema tegevust kuidagi tauninud ega takistanud. Muhu vallavolikogu liikmed, palun saage aru, et te olete teinud vea. Tunnistage seda ja parandage oma viga, avaldades praegusele vallavalitsusele umbusaldust.
Muhu valda peavad juhtima ausad ja inimestest hoolivad spetsialistid, keda saab usaldada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)