Õiguskantsler: erinevad hinnad seadusevastased (11)

Õiguskantsler: erinevad hinnad seadusevastased

EBAVÕRDSUS: Veokitele ja sõiduautodele erinevate koefitsientide kehtestamisega eksis majandusministeerium õiguskantsleri hinnangul põhiseaduse vastu.
Foto: Peeter Kukk

Õiguskantsler Indrek Teder väidab, et Suure väina parvlaevaliinidel veoautodele reedeks ja pühapäevaks ministri määrusega kehtestatud kõrgem üleveokoefitsient on põhiseadusega vastuolus.

Õiguskantsleri pressiesindaja Jaana Padrik ütles Oma Saarele, et Teder saatis eile majandus- ja kommunikatsiooniministrile märgukirja hindu kehtestava määruse põhiseadusega kooskõlla viimiseks.
“Samuti palus õiguskantsler ministril täiendada ühistranspordiseadust avaliku liiniveo hindade kehtestamise ja riigieelarvest toetamise küsimustes,” märkis Padrik.

Majandusministeerium eile Oma Saare kommentaaripalvele ei vastanud.
Õiguskantsler alustas hindade erinevuse pärast menetlust ligi aasta aega tagasi Saaremaa transpordiettevõtja OÜ Kaseoru tegevjuhi avalduse alusel.
Teder leidis, et veoautode kõrgema hinnakoefitsiendiga on minister loonud olukorra, kus parvlaeva veoteenus on reedel ja pühapäeval sõiduautode ja veoautode kasutajatele kättesaadav erinevatel põhimõtetel.
“Sellega riivab hinnamäärus põhiseaduses sätestatud õigust võrdsele kohtlemisele,” märgib Indrek Teder.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister on suurte sõidukite reedel ja pühapäeval parvlaevadelt eemaletõrjumise eesmärgiks nimetanud vajadust tagada sõiduautodele reedel ja pühapäeval kiirem ülevedu ning hajutada liiklust. Õiguskantsleri hinnangul ei saa seda eesmärki iseenesest pidada ebamõistlikuks, kuid kõrgem hind mõjub negatiivselt aastaringselt.

Õiguskantsleri sõnul ei ole veoautode üleveole nädalalõppudel kehtestatud kõrgem hind selle kehtestamise eesmärgi saavutamiseks vajalik aastaringselt. Hinnamääruses veoautodele nädalalõppudel sätestatud kõrgem üleveohind on põhiseadusvastane just selles osas, et see kehtib aastaringselt, leiab Indrek Teder.


Milles küsimus?

Kuivastu–Virtsu ja Rohuküla–Heltermaa parvlaevaliinidel on sõidukite reedesele ja pühapäevasele üleveole kehtestatud täiendavad lisakoefitsiendid. Sõiduauto üleveole kehtib alates kella 13-st lisakoefitsient 1,5 ning veoauto, haagise ja autorongi üleveole kell 13 –22.15 lisakoefitsient 3,0. Seega on suurte sõidukite täiendavad hinnakoefitsiendid kõrgemad kui sõiduautodel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)