Ööpäeva möllanud tuisk jättis Saaremaa lumejänni (12)

Ööpäeva möllanud tuisk jättis Saaremaa lumejänni

Kesknädal tõi Saaremaale tiheda lumesaju, mis paiskas päevarütmi sassi nii tööle ruttavatel inimestel kui ka kooli pääseda üritavatel lastel.
Foto: Peeter Kukk

Kesknädal tõi Saaremaale tiheda lumesaju, mis paiskas päevarütmi sassi nii tööle ruttavatel inimestel kui ka kooli pääseda üritavatel lastel.

Kuigi Oma Saare poole pöördusid mitmed elektrikatkestuse tõttu pimedusse jäänud saarlased, polnud asi Eesti Energia kinnitusel sugugi hull. “Midagi märkimisväärset ei ole lumi põhjustanud,” sõnas Eesti Energia jaotusvõrgu juhtivspetsialist Villord Laul.

Eesti Energiani jõudsid teated voolukatkestustest vaid Koimla, Torgu ja Kärla kandist. Varahommikul laekus Oma Saare toimetusse info, et elektrikatkestuse tõttu oldi hädas Kõrkküla lehmalaudas, kuna elektrita ei olnud võimalik lehmi lüpsta. Lauda omaniku Meelis Sepa sõnul sai Kõrkkülas lüps alata alles kella ühest päeval.
Lumega kimpus olid maal lapsed, kes üritasid kooli pääseda. Salme põhikooli direktori Marika Pütsepa sõnul oli neljapäeva hommikul kella 10-ks kooli jõudnud 42 õpilast 127-st.

“Kaugemalt pärit lapsed ei saanud kooli tulla ja mõni ei pääsenud eile (kolmapäeval – toim) isegi koju. Ise organiseerisid ennast öömajale Salme kanti,” rääkis Pütsep, kes ka ise eelmisel õhtul suure lume tõttu koju ei pääsenud. “Enamus kooli jõudnuist olid Salme lapsed, Torgu poolt polnud kedagi ja Läätsalt tuli osa lapsi isegi jala,” ütles Pütsep.

Busse tabas sõiduvõimetus

AS-i Saaremaa Teed juhatuse liikme Üllar Seemani sõnul tegid nad teehoolduse tellijale taotluse kuulutamaks maapiirkonnas välja rasked ilmaolud. Eriti hull oli olukord Torgu, Salme, Lümanda, Kärla ja Pihtla valla riigiteedel. “Seal tegutseme eriolukorrale vastavalt,” ütles Seeman. “Sellega seoses meiega kehtestatud hooldetsükli aega ei loeta, tegutseme vastavalt olukorrale,” tõdes ta.

Seemani sõnul olid mehed sahkadega terve öö rakkes. “Kaks masinat oli ka meil kraavis kinni,” märkis ta. Vaatamata raskustele teede lahti hoidmisel, ei kaalunud teedevalitsus mandrilt abi kutsumist. “Kuna Muhus lund ei ole, nihutasime Orissaare tehnika siiapoole. Saame oma jõududega hakkama, kuigi see võtab aega,” ütles Seeman.

Kui Ida-Saaremaal polnud lumega suuremat muret ja GoBusi vanemdispetšeri Ülle Magus-Lehtmäe sõnul jäi liinibussil sõitmata vaid Kunglasse, siis Lääne-Saaremaal jäid hommikused bussid sootuks käigust ära.

“Bussid oli kõhust saadik lumes ja ei pääsenud välja,” rääkis Atko peadispetšer Reeda Rand. “Hullem oli olukord õhtul, bussijuhid ei näinud tihedas lumesajus esiaknast väljagi, lumi jäätus kojameeste külge ja kittis kõik kinni.”
Ära jäid ka kolmapäevaõhtused ja eilehommikused Tallinna lennureisid.

Lumeuputus ka linnas

Kuressaares oli olukord mõnevõrra parem, sest tänavaid lükkas kella neljast hommikul õhtul kella kaheksani ühekorraga lahti kolm sahaga autot, kuus traktorit, neli koppa ja lisaks veel kaks teehöövlit.

Linnamajanduse juhataja Urmas Raigi sõnul võis olukord linnasiseselt kõige hullem olla spaade juures. “Lund on linna piires sadanud ühtlaselt, kui seda aga kogu aeg juurde tuleb, siis igale poole me kahjuks ei jõua,” möönis ta. “Osal tänavatel raskendavad teede lahtilükkamist pargitud autod, sahk lihtsalt ei mahu tööd tegema.”

Kõnniteede lahtilükkamise eest vastutavad Raigi kinnitusel majaelanikud ise. “Igaühel on oma koormisala, mille eest tuleb hoolitseda. Linnamajandus hoolitseb selle eest, et avalik ruum oleks ligipääsetav,” selgitas ta.
Raik vabandab elanike ees, kelle majaesine oli lund täis lükatud. “Kuna sõiduteed on Kuressaares kitsad ja need peavad lahti olema, siis kohati pole lund lihtsalt võimalik mujale ajada,” põhjendas ta.

Lund jagub jõuludeni

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) ilmaprognooside osakonna juhataja Merike Merilaini sõnul oli lumesadu oodatud, aga säärases ulatuses oli see väikeseks üllatuseks ka ilmaennustajatele. “Vedas teil,” naeris Merilain. Tema kinnitusel on tänu suurele lumehulgale tõenäosus, et jõulud tulevad Saaremaal sel aastal valged, üpriski suur.
“Sula on küll tulemas ja esimesena tabab see Saaremaad,” rääkis Merilain prognoosist, mille järgi peaks jõululaupäeva eelõhtul sulaks minema ja võib sadada ka vihma. “Aga seda lund on nii palju, et ega see kohe ära ei sula,” ütles Merilain.

Kertu Kalmus, Raul Vinni


LUMI LÕI 1980. AASTA REKORDIT

Neljapäeva hommikul mõõdeti Sõrve jaamas lume paksuseks 41 cm, mis püstitas detsembrikuu rekordi. Eelmine lumerekord pärines aastast 1980, kui lume paksuseks mõõdeti 8. detsembril 24 cm. Absoluutne maksimaalne lumekõrgus 59 cm mõõdeti Sõrves 2. veebruaril 1987. aastal. Uue-Lõve jaamas jäi lumerekord sel korral olemata, sest seal mõõdeti lume paksuseks 35 cm, sealne detsembrirekord on aga 44 cm. Vilsandil mõõdeti 21 cm lund, detsembri maksimaalne lume paksus on seal olnud 38 cm.

Allikas: EMHI

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 53 korda, sh täna 1)