Kodumaise mahetoidu müügikäive suurenes 46 protsenti (6)

Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) uuringu kohaselt suurenes kodumaiste mahetoidukaupade müügikäive 2008. aastal 46 protsenti, jõudes 46,2 miljoni kroonini.

Kogu toidukaupade jaekäibest moodustasid kodumaised mahetooted samas vaid 0,2 protsenti.
EKI hinnangul tõuseb mahetoodete tarbimise osakaal eeldatavalt ka sel aastal ning ka 2010. aastal on potentsiaali turu kasvuks.

Kodumaiste mahetoidukaupade müügikäive suurenes instituudi hinnangul peamiselt tänu mahetöötlejate arvu suurenemisele, töödeldud mahetoodete valiku laienemisele, kauplustes müügi suurenemisele ja toodete hinnatõusule.
Mahetooteid müüakse endiselt peamiselt eripoodides, kuid sel aastal on lisandunud mitmeid väikekauplusi ja kaubanduskette. Reaalselt on Eestis mahetoodete müügikohti ligikaudu 130. Möödunud aastal jäi vastav number 50 ja 100 vahele.

Otsemüügi osakaal mahetoidu turul vähenes. Kui 2009. aastal müüdi otsemüügist 50 protsenti kaupa, siis 2008. aastal andis otsemüük 70 protsenti kodumaiste mahetoodete müügikäibest.
Kodumaiste mahetoodete müügikäibest moodustasid 41 protsenti piimatooted, 17 protsenti kartul ja köögivili, 12 protsenti puuvili ja marjad ning 11 protsenti lihatooted. Maitse- ja ravimteede, teraviljatoodete, munade ja mee osakaal kogukäibest jäi alla kümne protsendi.

Mahepiima toodang ulatus 2008. aastal 11 070 tonnini ja müügikäive ulatus 19,2 miljoni kroonini, 2007. aastal oli vastav number 13,4 miljonit. Käibe suurenemise peamise põhjusena näeb EKI hinnatõusu.
Kogu piimaturust moodustas mahepiima toodang 1,6 protsenti, mahe- ja tavapiima vahe suurenes 2009. aastal keskmiselt kolmandiku võrra.
Maheteravilja saak ulatus 2008. aastal 14 671 tonnini, moodustades kogu teraviljaturust 1,7 protsenti. Müügikäive oli maheteraviljal 3,4 protsenti, suurenedes 2007. aastaga võrreldes 2,6 korda.

Maheteraviljatooted olid kauplustes oluliselt kallimad kui tavatooted, maheleiva hinnalisa oli võrreldes tavaleivaga 57 protsenti.
EKI hinnangul kasvas maheteraviljatoodete sortiment kauplustes ja ka pakkujaid tuli juurde, kuid turgu on võimalik veel laiendada oluliselt rohkem.

2008. aastal vähenes nii mahekartuli kui ka -köögiviljasaak, müügikäive langes, võrreldes 2007. aastaga ligi neljandiku võrra – 7,7 miljoni kroonini.
EKI hinnangul võiks olla suurem nii mahekartuli ja -köögivilja saak kui ka müügikohtade arv ning hetkel ületab pakkumine oluliselt nõudlust. Mahekartuli hinnalisa kauplustes oli võrreldes tavatoodetega 2009. aastal ligi kahekordne.

2008. aastal suurenes ka mahepuuvilja ja -marjade, maitse- ja ravimteede, maheliha ja mahemunade müügikäive.
EKI hinnangul nõudlus mahetoodete järele kasvab ning ka mahetoodete jaemüügivõrk laieneb jätkuvalt. Peamised probleemid mahetoodete turul seisnevad hetkel suures hinnavahes võrreldes tavatoodetega, mis võib hakata tarbimist pärssima, ning käitlemises ja turustamises, mille seis on hetkel veel nõrk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 54 korda, sh täna 1)