Maakonna omavalitsusjuhid järgmiseks neljaks aastaks (2)

KURESSAARE LINN

Erik Keerberg, volikogu esimees:
Minu arvates tingis Reformierakonna võimuletuleku 1996. aastal see, et erakond alles hiljuti loodi ja küllap oodati midagi uut. Edasine on rajanenud sellel poliitikal, mida on aetud, ja neil ettevõtmistel, mis on teoks saanud. Kõigil neil, kes on seda poliitikat ellu viinud, on linna arengus oma osa ja valija selle järgi ka otsustab. Ma ei taha aga öelda, et kui mõni teine erakond oleks võimul olnud, oleksid kõik need asjad tegemata jäänud.

Hindan meie volikogu komisjonide tööd, see on olnud põhjalik. Volikogu istung on otsustamise koht, siin põhjalikud arutelud kõikides küsimustes kõne alla ju ei tule. Loomulikult on ajad muutunud, me kõik oleme arenenud ja palju lepitakse asju kokku ka läbirääkimiste teel. Mis ei tähenda aga seda, et vahetevahel ei kasvaks emotsioonid ka volikogu istungitel mõne väga tähtsa otsuse tegemisel üle pea.

Kui riik võtab nõuks lahutada põhikooli gümnaasiumist, siis tuleb teha raske otsus, kuidas edasi minna. Ma ei ole neile teemadele veel mõelnud, haridus on väga delikaatne teema üle riigi ja seda ei saa keegi kõrvalt vaadata. Laste arv väheneb, igale poole raha ei jätku. Gümnaasiumide küsimuse otsustamiseks on vaja laia spetsialistide ringi, sellist asja ei otsustata kusagil koalitsiooninõukogu koosolekul. Minu arvates võiks kutsehariduse andmine olla mingis osas ka omavalitsuse ülesanne. Näiteks ametikooli ja põhikooli koostöös. Haridusruumi on vaja vaadata kompleksselt.

Linn on aastate jooksul üsna palju panustanud spordirajatistesse. Elu on näidanud, et need otsused on õiged, ja selle tõttu oleme kindlad, et ka uue staadioni rajamine on väga vajalik. Ma väga loodan, et see saab teoks juba selle valitsemisperioodi lõpuks.

Kui veidi kaugemale vaadata ja mõelda, mis uut on tulekul, siis ilmselt on see uue näoga keskväljak. Ka Tallinna tänav peab saama euroopaliku väljanägemise. Turism on ja jääb ka edaspidi kogu Saaremaa jaoks üheks äärmiselt oluliseks majandusharuks. Selle nimel tuleb meil kõigil üsna palju veel pingutada.

Urve Tiidus, linnapea:
Kohalikus poliitikas teevad ilma need inimesed, kes võimu juures toimetavad. Kui otsused on mõistlikud, koostöö hea ja linn areneb, siis oma juhte usaldatakse. Vastuolud tekivad siis, kui hakatakse võimupositsioonil ajama oma isiklikke asju, meie erakond seda teinud ei ole.

Minu arvates oli üks väga õige otsus, et omal ajal moodustati linnaettevõte, kes hakkas heakorraga tegelema. Tuli teha investeeringuid, osta uut tehnikat ja täna me näeme, et asjad toimivad päris hästi, sest sel alal töötavad tublid inimesed.

Üheks raskemaks tööks võib saada koolihariduse ümberkorraldamine, kui seadus selliselt vastu võetakse ja põhikool gümnaasiumist eraldatakse. Siin tuleb kogu maakonna haridusküsimused tõsiselt läbi arutada, sest üks asi on see majanduslik pool, teine see, kuidas lapsevanemad tahavad oma lastele haridust anda. Haridusala asjatundjad peavad need lahendused välja pakkuma, kui see nii läheb. Tean, et linna haridusjuhid on selle seaduse vastu. Meie jaoks on siin väga suur mõtlemise koht.

Kuressaare on turismilinn, selles ei kahtle keegi. Et püsida tasemel, peame pidevalt välja mõtlema midagi uut, aga kindlasti peavad jääma ka vanad traditsioonilised üritused. Selle kohta öeldakse nii, et siin otsustavad inimesed jalgadega ehk nad kas tulevad kohale või ei tule.

Suurte traditsioonidega on meil kammermuusika festival ja merepäevad. Palju on räägitud, et need peaksid olema suurejoonelisemad, aga arengut saab olla vaid siis, kui selleks leitakse rohkem kapitali. Edasi ooperipäevad, mis on väga palju positiivset tagasisidet andnud. Kui külaline saab siit muusikaelamuse või kultuurse teenindamise, ongi see parim turundus.

Milline võiks meie linn olla näiteks 15 aasta pärast? Ma isiklikult tahan, et meil oleks nii atraktiivne elukeskkond, et inimesed koliksid siia elama ükskõik kust maailma otsast. Saarel peavad olema head ühendused, kohalik transport, lennujaamad, sadamad, ka sild mandrile. Siin saab elada sellist kultuurielu, et inimene ei pea tundma, et ta elab kusagil ääremaal. Siia tulevad inimesed, kes hindavad aega. Püsima peab ka mitmekülgne ettevõtluskeskkond, ainult turismiga hakkama ei saa, kuigi see on väga oluline majandusharu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)