Muhu mäss päädis valitsuse umbusalduse algatamisega (28)

Muhu mäss päädis valitsuse umbusalduse algatamisega

Muhu vallavanem Peeter Laum (vasakul) ja vallavalitsuse liige Toomas Kuusk pidid eile Hellamaa külakeskuses toimunud volikogu istungil kuulama, kuidas nende vastu algatati umbusaldusavaldus. Sellele oli alla kirjutanud üheksa volinikku 13-st ning see võib vaid vähem kui kuu aega ametis olnud Reformierakonna taustaga vallavalitsusele saatuslikuks saada.
Foto: Peeter Kukk

Üheksa vallavolinikku kolme-teistkümnest kirjutas eile alla volikogu istungil esitatud umbusaldusavaldusele. See võib Reformierakonna taustaga vähem kui kuu aega ametis olnud vallavalitsusele saatuslikuks saada. Põhjuseks vallavalitsuse käitumine valla töötajatega suhtlemisel.

Umbusaldusavalduse ette kandnud Ain Saaremäel, kes pääses volikokku IRL nimekirjas, nentis, et sellist käitumist ei saa aktsepteerida. Ta avaldas lootust, et tema, Aino Rummeli (IRL), Mihkel Lingu (IRL), Arnek Grubneki (RE), Malle Mätase (RE), Jaan Keskküla (IRL), Tiit Peedu (IRL), Märt Lehto (Muhu Kodanik) ja Triinu Langi (KE) allkirjaga avaldus tõmbab veidigi pingeid maha.

Vallavalitsusse, kellele järgmisel volikogu istungil hääletusele tulev umbusaldusavaldus esitati, kuuluvad vallavanemana Peeter Laum ning liikmed Toomas Kuusk ja Helena Erik.
Lisaks umbusaldusavaldusele on volikogu esimehe Jaana Palu kinnitusel vallavolinikele üle antud kaks väljastpoolt volikogu tulnud pöördumist. Valla allasutuste töötajate pöördumisel on ligi 50 allkirja ja muhulaste pöördumisel pea 300. Mõlema sisu on rahulolematus valitseva olukorraga ja vallavalitsuse tööga ning volikogul palutakse olukorda parandada.

Kas ülekohus?

“Mulle tundub see küll nii,” vastas Peeter Laum Oma Saare küsimusele, et kas umbusalduse algatamine ja muhulaste trots on tema arvates ülekohtune, kuid lisas, et samas on see igaühe õigus.
Laum ütles, et nad (vallavalitsus – aut) on esitanud oma vabanduse ja tunnistanud oma eksimust inimestega suhtlemisel. Siiski märkis vallavanem, et ta on seda meelt, et kärpeid tuleb teha. “Vaatame seisukorda riigis. Igal pool kärbitakse,” sõnas Laum ja lisas, et tuleviku huvides tuleb seda teha ka Muhus.

Eilsel volikogu istungil oli kavas ka Toomas Kuuse koostatud 2010. aasta eelarve esimene lugemine. Oma Saare trükkimineku ajaks ei olnud veel selgunud, millise otsuse volikogu tegi. Teada on, et üleeile koos olnud Muhu volikogu rahanduskomisjon soovitas eelarve lugemise katkestada.
Volinik Ain Saaremäel oli arvamusel, et kahe nädalaga, mis on eelarve koostamisega tegeletud, ei saa see kindlasti olla korrektne ning muutusi tuleb sinna teha palju.

Valitsus astus oma käitumisega ämbrisse

Oma pöördumise muhulastele ja volikogule saatis ka riigikogu liige, reformierakondlane Imre Sooäär, kes taunis tugevalt vallavalitsuse käitumist ja märkis, et kärpekava esitlemisel astuti inimestega suhtlemisel ämbrisse. Samas püüdis Sooäär oma kirjas suhteid siluda, kutsudes inimesi üles koostööle ja kompromisside otsimisele.

Sooääre kirja luges Jaana Palu volikogus ette siiski alles pärast seda, kui umbusalduse algatamiseks oli avaldus juba esitatud.
“Ilmselgelt on vallavalitsus teinud suure vea muhulastega suhtlemisel ja ma mõistan selle väga selgelt hukka,” kirjutas kaasmuhulastele Imre Sooäär. “Küsimus on siin aga inimestega suhtlemises ja valusatest kõige vähem valusate lahenduste leidmises. Ma mõistan sügavalt hukka Toomas Kuuse käitumise rahvakoosolekul.”

“Kärpekava esitati avalikkusele toonis, mis riivas saalis olijate tundeid ja väärikust. Kava valmis ilmselgelt kiirustades, valla asutuste juhtidega põhjalikult läbi arutamata ja piisava kompromisside otsimiseta. Minu arvates ei tohi samas Muhu valla allasutused olla nagu väikesed vürstiriigid. Raha, mida nad kulutavad, on ju maksumaksja raha valla eelarvest,” märkis Sooäär, osutades, et kuigi vallavalitsus käitus valesti, oleks aeg peeglisse vaadata ka valla allasutustel.

Imre Sooäär avaldab oma kirjas lootust, et umbusaldamiseks ei lähe. “Ma arvan, et Muhu on piisavalt rahumeelne maa, kuhu ei sobi umbusaldamiste karm keel,” kirjutas ta ning lisas, et loodetavasti suudab vallavalitsus ise olukorda adekvaatselt hinnata ja astuda vastavad sammud, mis vaja, kuni ameti mahapanekuni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)