Ravimiamet uurib võimalikku loomaravimite väärkasutust (10)

Saaremaalt ravimiameti veterinaarosakonda laekunud info põhjal on üks Kuressaare elanik ostnud lemmikloomade ussirohtu ja tarvitanud seda ise.

Ravimiameti veterinaarravimite osakonna juhataja Ave-Ly Toomvapi sõnul jõudis info lemmikloomade ussirohu võimaliku väärkasutamise kohta ametini sel nädalal. “Teadaolevalt on tegemist koerte ja kasside nn ussirohuga, mis on ette nähtud erinevate siseparasiitide, lai- ja ümarusside tõrjeks koertel ja kassidel,” rääkis Toomvap Oma Saarele.

Ravimi väidetava väärkasutamise tagamaade osas ei ole Toomvapi sõnul ravimiametil praeguseks täit selgust ning asi on alles uurimisel, kuid kindel on, et inimesed loomaravimeid sisse süüa ei tohi.
“Toonitan siinkohal, et loomade ravimid on mõeldud kasutamiseks loomadel ja neid ei tohiks mitte mingil tingimusel manustada inimene, kuna ei ole teada, milline võib olla nende toime,” ütles Toomvap.

Kõik müügil olevad veterinaarravimid on tema kinnitusel varustatud ka vastavasisulise hoiatusega “Ainult veterinaarseks kasutamiseks”, seega ei tohiks olla kuigi raske mõista, kellele need on mõeldud.
Oma Saarele teadaolevalt kasutab Kuressaare elanik ussimürki põhjusel, et pole oma tõsistele tervisehädadele muul moel leevendust saanud ja nüüd soovitas üks Tallinna tohter kasutada just loomaparasiitide tõrjeks mõeldud rohtu.

Uurimaks, kuidas lemmikloomadele mõeldud ravimeid apteegist väljastatakse, pöördus Oma Saar Kuressaare loomaarsti Margus Birkenfeldti poole (kes kõnealuse juhtumiga kuidagi seotud ei ole).
Kui üldjuhul tuleb loomaarstil lemmikloom enne ravimi määramist eelnevalt kindlasti üle vaadata, siis ussirohu puhul Birkenfeldti sõnul sellist nõuet ei ole.

“Ravimiseadusest lähtuvalt on antiparasiitikumid ainukesed ravimid, mis on retseptivabad, ja sellest tulenevalt on need ka kergesti kättesaadavad,” nentis Birkenfeldt, et loomade ussirohtu võivad loomaarstid väljastada ka ilma lemmiklooma nägemata ja ülevaatamata.
Veterinaar tõdes, et antiparasiitikumid ei ole kahjuks piisavalt reglementeeritud, sest loomadele mõeldud ussirohi on apteekides käsimüügis.

“See, kas inimene võtab seda ise sisse või annab lemmikloomale, ei ole meie kontrolli all,” tunnistas ta.
Paraku on olukord Birkenfeldti sõnul selline, et inimeste ussirohi on retseptiravim, aga lemmikloomadele mõeldud antiparasiitikum käsimüügiravim.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 505 korda, sh täna 1)