Kristjan Jalakas sängitati eile kodusaare mulda (3)

Kristjan Jalakas sängitati eile kodusaare mulda

HÜVASTI, KRISTJAN: Kristjani sark kanti kirikust välja scoutspataljoni võitlejate õlgadel, kaitseväe orkestri helide saatel.
Foto: Peeter Kukk

Eile päeval kell kaks seiskus Kuressaare kesklinnas liiklus, kui teenistuskaaslaste õlgadel kanti EELK Laurentiuse kirikust välja sinimustvalge lipuga kaetud sõjamehe sark. Läinud nädala teisipäeval Afganistanis hukkunud nooremseersant Kristjan Jalakas sängitati kaitseväeliste auavalduste saatel kodusaare mulda.

Kristjan Jalaka riiklik leinatalitus toimus läinud laupäeval Tallinnas Jaani kirikus. Eile jätsid vapra sõduriga hüvasti saarlased. Laurentiuse kirikus teenis kaitseväe kaplan kapten Gustav Kutsar, austust avaldas aukompanii. Kirik oli täis sugulasi, sõpru, kaitseväe ja kaitseliidu ohvitsere ja allohvitsere, kohalikke võimuesindajaid.

Gustav Kutsar meenutas oma kõnes, kuidas Kristjani sooviks oli saada elukutseliseks sõjameheks. “Ta läks ajateenistusse ning palus ennast üle viia scoutspataljoni. Kristjan soovis missioonile minna juba kevadel, kuid siis teda veel ei võetud,” rääkis kaplan, tuletades meelde, et Kristjan langes küll kaugel maal, kuid siiski oma riigi eest. Kõik teenistusse astuvad kaitseväelased annavad vande teenida riiki kui vaja, siis ka elu hinnaga. “Maailm on muutunud, sõjad on muutunud,” tõi kaplan välja nende kahtlejate jaoks, kes ei mõista, miks meie poisid peavad teenima mujal.

“Kui teile lähipäevadel tulevad linna peal vastu Kristjani vend, ema, isa või vanavanemad, pistke käsi pihku ja küsige, kuidas läheb,” soovitas kaplan, pidades oluliseks just lähedastele toe pakkumist. “Ma tean, kui oluline see on. Mõned aastad tagasi hukkus missioonil Arre Illenzeer. Käime poistega tema perel ikka aeg-ajalt külas, Arre ema ikka küsib, kuidas poistel seal (missioonil – toim) läheb, ta elab ikka oma poja teenistuskaaslaste tegemistele kaasa, nii rõõmus kui ka mures,” rääkis kapten Kutsar.

Langenud kangelasele andsid au kõik kirikus olnud vormikandjad. Teiste seas ka mereväeohvitserist maavanem Toomas Kasemaa ja reservohvitserist isa Kaido.
Kristjani sark kanti kirikust välja scoutspataljoni võitlejate õlgadel, kaitseväe orkestri helide saatel.

Kudjape kalmistul oli Kristjani auks rivis aukompanii. Kapten Kutsari sõnul oli Kristjan küll ise Jämaja koguduse liige, kuid omaste soovil peeti leinatalitus Kuressaares ning sõjamehe viimseks puhkepaigaks saab Kudjape kalmistu.
Teenistuskaaslased andsid hukkunud sõduri perele üle tema vormimütsi ja aumärgid ning kirstu katnud sinimustvalge lipu. Kolme aupaugu saatel lasti kirst hauda.

Kristjani kalmu jäid praksuvas pakases katma pärjad Eesti Vabariigi presidendilt, kaitseväe juhatajalt, kaitseliidult, maa- ja linnavalitsuselt, sugulastelt, sõpradelt.
19-aastane allohvitser nooremseersant Kristjan Jalakas langes NATO operatsioonil Afganistanis lahingülesannet täites 15. detsembril isevalmistatud lõhkekeha plahvatuses. Ta teenis jalaväekompanii Estcoy-9 koosseisus.

Kristjan sündis 7. juulil 1990 Kuressaares, tema varane lapsepõlv möödus Salmel. Kui Kristjan oli kolmeaastane, kolis pere Kuressaarde. Kristjan alustas kooliteed Ida-Niidu algkoolis, tema koolitee jätkus Kuressaare põhikoolis. Pärast kooli lõpetamist tegi Kristjan avalduse kaitseväkke astumiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 244 korda, sh täna 1)