Ilm – detsembri kõneaine number 1

Ilm – detsembri kõneaine number 1

 

Ütlemine, et talv tuleb alati ootamatult, pidas paika ka nüüdseks juba lõppenud aasta viimasel kuul. Imestamine selle üle, et kuu alguses õitsevad veel lilled, sai otsa, kui ööpäevaga sadas maha lund pea meetrikõrguste hangede jagu.

Jõulukuu keskpaigas alanud lumesadu on kõneaineks siiani. Alles paar päeva tagasi mõõdeti Tallinnas läbi aegade suurim lumerekord. Sünoptikute sõnul pole sellist korralikku talveilma ja lumesadu nähtud eelmise sajandi viimasest kümnendist saati. Samas kui veel 60 aastat tagasi olid taolised talved iga-aastane nähtus.

Jahedam ja pimedam

Temperatuuride poole pealt oli jõulukuu suhteliselt normilähedane. Keskmised jäid Sõrves, Roomassaares ja Vilsandil –0,2 ja –1 kraadi vahele, norm on kõikides paikades mõni kraadikümnendik üle nulli.
Ajaloo külmimad kuud jäävad 30 aasta taha, kui Sõrves oli külma kuus keskmiselt viie miinuskraadi ümber.

Kõige rohkem langes temperatuur seekord Roomassaares, kus 21. detsembril oli –14,5 kraadi külma, samas kui vähem kui kolm nädalat tagasi oli samas paigas olnud 21 kraadi soojem.
Päikest oli sarnaselt kraadidele vähem kui norm (25) ette näeb. Vilsandil sai päikesepaistelist ilma nautida 20 tundi (2008. aastal 18 tundi), Roomassaares 16 (24) tundi ja Sõrves vaid 14 (37) tundi.

Sõrve oli selle näitajaga ka detsembrikuus Eestis vähim päikest näinud koht. Tasub meelde tuletada, et suvekuudel pole haruldane, kui just Sõrve saab endale vastupidise tiitli.

Jõulud olid valged

Nii nagu Merike Merilain EMHI-st 18. detsembri Oma Saares arvas, nii ka läks. Jõulupühad olid sel aastal valged.
Peamiselt detsembri keskpaigas maha sadanud lumi vaatamata kergetele sulailmadele pühadeks siiski ära ei sulanud ning külmemaks keeranud ilm tõi kuu lõpus ka lumelisa.

Loodetavasti jätkub lund ka 7. veebruarile planeeritud Saaremaa suusamaratoniks. Seda enam, et ka EMHI lubab jaanuariks mõõdukat külma.
Maanteeameti andmeil võib sel aastal minna õnneks ka jääteede avamine, kuid seda mitte enne kui jaanuari keskpaigas.


Ilmataat karistas nokkimist

4. detsembril avaldas Kuressaare elanik Oliver Maaker alias Ooker oma blogis pildi majaseina ääres õitsvatest lilledest ja ka alljärgneva teksti: “Seesinane kaunis vaade avanes täna, neljandamal jõulukuu päeval, Issanda 2009. aastal Kuressaares, meie maja ees lillepeenras.

Ka muru sees on siin-seal näha pisikesi keni lillekesi. Kärppsed lendavad ja ämblikud lodivad ustest-akendest sisse. Teod olid vist vahepeal talveunes, aga eile õhtul rattaga sõites krõpsus jälle kummi all paar korda. Puu otsast saab võtta õuna.”

17. detsembri postituses oli aga juba pilt lumehangedest ning sellega käis kaasas tekst: “Ma võtsin napid kaks nädalat tagasi vaevaks ilmataadi kallal tiba nokkida. Karistust ei tulnud kaua oodata. Nüüd tulli lum. Ja mitte vähe.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)