Saaremaa piimatööstus kahekordistas 2009. aastal juustueksporti

Saaremaa piimatööstus kahekordistas 2009. aastal juustueksporti

Saaremaa Piimatööstuse juht Andi Saagpakk on õnnelik, et tööstusel õnnestus raskel ajal leida tuge Venemaa turult.
Foto: Aare Laine

Venemaa turule sisenenud Saaremaa piimatööstusel õnnestus 2009. aastal kasvatada juustu ekspordimahtu enam kui kaks korda.

“Aasta teisel poolel hakkas koostöö Venemaaga sujuma ja eksport suurenes märgatavalt,” ütles Oma Saarele Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk. “Vaatamata keerulisele ajale oli see üks väga positiivne asi.”
Saagpaku sõnul suurenes Saaremaa piimatööstuse juustueksport võrreldes 2008. aastaga 2,4 korda, moodustades üldisest juustumüügist 21,4 protsenti. Kokku läks mullu ekspordiks ligi 800 tonni juustu, 2008. aastal õnnestus välisturule müüa üle 300 tonni juustu.

Ekspordi kasvuga õnnestus tööstusel pehmendada siseturul ostujõu languse tõttu saadud tagasilööki. Eesti kaubandusvõrgus vähenes Saaremaa juustu läbimüük 2009. aastal koguseliselt viis protsenti, toodete väljamüügihind langes aga üle 20 protsendi.

Saagpakk rääkis, et Soomes müüakse Saaremaa juustu kaubanduskettides kõikides suuremates Soome linnades. Hästi läheb soomlastele kaubaks Kadaka juust, Kadaka juust küüslauguga, samuti Ekstra juust ja Saare juust. Seevastu Venemaa partner eelistab sealse tarbija harjumustest tulenevalt tilsiter-tüüpi juustu, milleks on Saare Leet. Kui Soome läheb juust pakitud ja viilutatud kujul, siis Venemaale müüdud juustu pakendab maaletooja ise.

Venemaal müüakse Saaremaa juustu Peterburi kaubanduskettides ja Venemaa kaubamärkide all.
Andi Saagpakk rääkis, et Saaremaa piimatööstuse eesmärgiks on tõsta ekspordi osa kuni 40 protsendini ja seda eelkõige Vene ekspordi arvel.

Detsembris eraldas ettevõtluse arendamise sihtasutus ekspordistrateegia loomiseks Saaremaa piimatööstusele 25 500 krooni, lisaks on esitatud taotlus eksporditoetuse saamiseks 600 000 krooni ulatuses, mida kasutatakse alanud aastal turundustegevuseks Venemaal ja Soomes. Eesmärgiks on suurendada ekspordis just pakendatud ja viilutatud toodete osa, et saada rohkem lisaväärtust.

Saaremaa Piimatööstuse AS tootis möödunud aastal juustu kokku 2200 tonni, 2008. aastal toodeti juustu 1850 tonni. Juust moodustab tööstuse kogukäibest ligi 70 protsenti, peale selle toodetakse võid ja rõõska koort ning lõssi toiduainetetööstusele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)