Digiretseptid tahavad harjumist

Läinud nädala lõpus oli kogu Eestis müüdud digiretsepti alusel enam kui 20 000 ravimit, digiretsepte on arstid kirjutanud aga kolm korda enam.

Saaremaal on uuele süsteemile üleminek toimunud eriliste viperusteta – kui vaid arvutiprogrammid vastu peavad.
Valjala perearst Merike Rüütel märkis, et kindlasti võtab digiretseptile üleminek natuke harjumist, täpselt samuti, nagu oli siis, kui käivitus käsitsi kirjutatud retseptidelt printimisele üleminek.

“See on iga uue asjaga nii,” sõnas Rüütel, lisades, et seni on kõik läinud enam-vähem normaalselt, vaid programmid kiiluvad vahel kinni, kuid ükski retsept ei ole seetõttu veel välja kirjutamata jäänud.
Perearsti sõnul on uuendusmeelsed inimesed digiretseptid kenasti omaks võtnud, kuid eakate patsientide jaoks on ikka kindlam vana hea roheline paber, mida saab käes hoida ja lugeda.

Ferrumi apteegi apteeker Anne Krause tunnistas, et kartis digiretseptidele üleminekut rohkem, kui asi väärt oli. “Ootasin hullemat,” sõnas 4. jaanuarist ravimeid uutmoodi retseptide alusel väljastav Krause. Erilisi probleeme ei olevat ette tulnud, kuid apteeker soovitab kõigil meeles pidada, millist ravimit on enne tarbitud, ja apteeki tulles kas või pakend kaasa võtta – nimelt näitab uus süsteem ravimeid vaid koostispõhiselt, ühte ja sama medikamenti toodavad aga erinevad firmad.

Anne Krause arvas, et kindlasti läheb lubatud kahekuuline üleminekuperiood pikemaks – juba seetõttu, et osa retsepte, mis inimestele kirjutatakse, kehtib kuus kuud.
Leisi apteeker Helju Grepp ütles, et Leisi apteek on veel ooteseisundis. “Meie perearst teab seda ja ehkki ta väljastab ka digiretsepte, tuuakse meile ikka vanu retsepte,” märkis Grepp.

Tema sõnul on Saaremaal väikestel apteekidel selles mõttes vedanud, et kõik nad on mõne suurema apteegi tiiva all, muidu ei tuleks uuenduste sisseviimine kõne alla juba majanduslikult ning tõenäoliselt tuleks uksed sulgeda. “Meie oleme Saaremaa Apteegi haru,” täpsustas Grepp.
Digiretsept on üks neljast patsiendile mõeldud üleriigilisest e-terviseteenusest (digitaalne terviselugu, digiregistratuur, digipilt ja digiretsept).

Digiretsepti kirjutab arst patsiendile arvutis. Seda välja ei prindita, kuid apteeki minnes peab inimesel kaasas olema isikut tõendav dokument, millel on tema pilt ja isikukood. Inimesel on võimalus saata ravimit välja ostma ka mõni tuttav.

Kui piirangut kehtestatud ei ole, tuleb kas naabril, sugulasel või sotsiaaltöötajal ravimi väljaostmiseks öelda apteegis inimese isikukood, kellele ravimit ostetakse ja esitada oma dokument – nii fikseeritakse andmebaasis ka ravimi ostja, tutvustas Anne Krause uut süsteemi.
Merike Rüütli sõnul hoopis ära vanad paberkandjal retseptid siiski ei kao – neid kirjutatakse inimestele välja kas koduvisiitidel või näiteks voolukatkestuse korral.


Rohud digiretseptiga:

Kuressaare Apteegi haruapteek haiglas
Niidu Apteek SA Tooma apteek
Saaremaa Apteek
Kuressaare perearstikeskuse apteek
Niidu apteek
Ferrumi apteek
Kuressaare Apteek Turu tänavas
Muhu-Liiva apteek
Mustjala apteek
Orissaare apteek

Allikas: haigekassa

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)