Lugeja kiri: Hiina tervisevõimlejad Salmel

1.–7. juulini toimus Salme koolimajas hiina tervisevõimlejate suvine treeninglaager. Osavõtjaid oli Tallinnast, Tartust, Paidest ja Saaremaalt. Kuigi laagri korraldajat, Eesti Tervise Qigongi ühingu juhti Mart Parmast tuntakse kui hiinlaste maaletoojat, Hiinast sedapuhku kedagi siiski ei olnud.

Laagris õpiti lihtsaid enesekorrastamise võtteid, mille aluseks on hiina traditsiooniline kehakultuur. Hommikud algasid Kuldtikandi nime kandva qigongiga. Qigong kujutab endast psühhosomaatilisi harjutusi, mis tasakaalustavad keha, hingamist ja meelt. Kuldtikand koosneb kaheksast harjutusest, mis pärinevad aastatest 960–1279 ja mida peetakse hiina tervisekultuuri pärliks. Harjutused hakkavad mõjuma, kui neid teha iga päev, soovitatavalt 100 päeva järjest, sest kui pea jaoks piisab õppimiseks ühest päevast, siis kehale jõuab õpitu kohale alles saja päevaga.

Kui võrrelda eesti kehakultuuri hiina omaga, siis on see alles lapsekingades. Hiinlased ei tee ühtegi liigutust ilma seda mõtestamata. Eesmärgiks on saavutada tasakaal oma keha, mõtlemise ja meele üle nii, et igaüks oleks oma keha professionaalne tervendaja. Kesksel kohal on teadlikkus ja kontroll oma eluenergia üle.

Suurim erinevus eesti ja hiina kehakultuuri vahel on aga see, et kui enamiku eestlaste jaoks lõpeb kehakultuur “õnneks” koos gümnaasiumi lõpetamisega, siis hiinlased harrastavad seda igapäevaselt elu lõpuni.
Laagripäevad olid väga töised ja kestsid hiliste õhtutundideni. Lisaks võimlemisele õpiti ka lihtsamaid massaaži-, venitamis- ja sügamisvõtteid. Uurimise alla võeti ka kõik inimkeha elundid ja nende tervist mõjutavad meridiaanid ehk energiakanalid.

Loomulikult oli ka toit väga tervislik ja seda valmistas laagriülem Mart ise. Lõuna-Eestist tulnud laagrilised olid vaimustuses Tehumardi rannast ja meremõnudest. Tänusõnad laagri õnnestumise eest tahaks saata ilmataadile ja loomulikult Salme kooli lahkele perele.
Saarlastele aga teadmiseks, et keda hiina tervisevõimlemine huvitama hakkas, siis sügisest saab seda Mart Parmase juhendamisel õppima hakata.

Laagriline Külliki Järvila

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 98 korda, sh täna 1)