Poiste militaarlaagris lasti õhku kapsas (2)

Poiste militaarlaagris lasti õhku kapsas

VAPRAD PAADIMATKALISED: Roomassaarde randunud poisid olid küll väsinud, kuid retkega igati rahul.
Foto: Egon Ligi

Eile kella nelja paiku võis Roomassaare sadama lähedal merel näha üheksat kajakit, neis istusid 16 Abrukalt saabuvat militaarlaagri poissi.

Kajakireis Abrukale ja tagasi oli küll ainult üks osa juba toimunud ja veel ees ootavast üritustereast, mis leiavad aset avatud noortekeskuse projekti “Et suvi oleks noorte päralt” raames.

Esmaspäeval algas laager Kaarmal Lääne-Eesti pommigrupi juhataja Janek Sõnumi “pommikoolitusega”, kus õpetati, kuidas lõhkekeha leides käituda. “Kuna Saaremaal leitakse pidevalt lõhkekehi, on oluline, et just lapsed teaksid, kuidas vastavas olukorras käituda ning hariksid vajaduse korral ka täiskasvanuid,” rääkis Kaarma valla noorsootöötaja ning üks projekti eestvedaja Ilme Õunapuu.

Näitlikuks õppematerjaliks oli kapsas, mille sisse pandi üks gramm lõhkeainet ning siis kaugjuhtimise teel õhku lasti. “Üks poiss ehmatas ikka väga ära. Pole ka ime, kui näed, kuidas kapsast ainult tolm alles jääb,” rääkis Õunapuu. Paralleelselt pommikoolitusega sai ka vibulaskmist proovida ning hiljem Kaarma valla konstaabli Kersti Kalda ja Kuressaare konstaabli Ahto Auliku käe all enesekaitset õppida.

Laagris kehtib kella üheteistkümnest õhtul küll öörahu, kuid esmaspäeva keskööl said poisid unise üllatuse osaliseks, kui korraldati ööhäire. Häire korraldajaks polnud ei keegi muu kui jahimehe maskeeringus Kaarma vallavanem Margus Mägi isiklikult. “Poisid olid alguses väga ehmunud, kuid pärast muutus ehmatus rõõmsaks üllatuseks,” rääkis Ilme Õunapuu.

Eile toimus laagripoiste kajakireis Abrukale ja tagasi. Õunapuu sõnul oli vaid üks poistest varem sõiduriista proovinud, teiste jaoks oli kogemus täiesti uus. “Poisid olid hästi vaprad, see oli nende jaoks nagu selline eneseületamise koht,” arvas Õunapuu.
Täna on poistele plaanis Karujärve-äärne metsaretk, kus poisid saavad oma teadmisi ja osavust proovile panna ning homme minnakse Mändjalga ranna heakorda kontrollima ja prügi koristama.

Militaarlaager on eelkõige mõeldud 12–17-aastastele Kaarma valla poistele, kuid Ilme Õunapuu sõnul on kohaliku valla noori laagris vaid viis. Vastuseks küsimusele, miks laager ainult poistele on, rääkis Õunapuu: “Kui tüdrukuid pole, ei pea ka poisid kellelegi teisele midagi tõestama, vaid võistlevad ainult iseendaga. Tüdrukud on sellisel puhul pigem nagu segavaks faktoriks.”

Militaarlaager on “Et suvi oleks noorte päralt” projekti raames kolmas üritus, esimene oli looduslaager Läänemaal ning teisena hakkas eile pihta rahvakultuuri laager Astes. Augusti algul leiab Vilsandil aset kolmepäevane loodusteemaline laager.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)