Kes minevikku ei mäleta…

100 aastat tagasi kimbutasid koerad lambaid ja soldatid said seenemürgituse

Täpselt sada aastat tagasi, 17. juulil (mis oli muide samuti laupäev) andis ajaleht Saarlane teada, et rukkilõikus, mis “meil umbes heinamaarjapäeval algas, on nüüd juba lõpetatud”.

On huvitav teada, et ega palju uut siin päikese all pole ning probleemid, millest leht kõneles, on ikka sarnased. Nii kirjutatakse sellest, et Jämajas “tulivad kaks naesterahvast heinakoormaga heinamaalt kodu poole. Teel juhtusivad nad nägema, kuidas kolm koera kesapõllul 10 lambaga verist lahingut pidasivad”. Naised tõttasid õnnetuskohale ning peletasid koerad minema.

Sellega koera-lugu ei lõppenud, sest juhtunust teavitati lammaste omanikku, kes kohe sündmuskohale tõtanud ning tuvastanud, et viis lammast on ära surmatud ja kaks haavatud. “Õnnetusest on urjadnikule teatatud. Ehk küll koerad “mundri” poolt tunda on, siiski ei ole neid veel leitud,” konstateerib Saarlane.
Veel teinegi õnnetus leiab lehes kajastamist:
8. juulil olnud 4 soldati juures, kes Loode metsast seenid toonud ja neid söönud, kihvtitamise tundemärgid leitud. Soldatid viidud peaaegu meele mõistuseta kroonu hospidali, kus nad paari päeva pärast paremaks saanud.

Saarlane peab veel vääriliseks ära märkida, et linna muusikakoori juhataja hr Bartelt on 25 aastat nimetatud koori liige olnud. Selle tõttu antakse homme linnapargis erakontserti; õhtul on mere ääres ilutuled.
Saarlased saavad ka teada, et Riiga sõidavad pidustustele lisaks Kaarma-Suurevalla, Uuemõisa ja Pihtla valla talitajatele ka nende Lümanda ja Muhu-Suurevalla ametivennad.

Tähtis teadaanne on seegi, et Metsküla kabeli köster, kes ühtlasi ka Metsküla laste kooliõpetaja oli, läinud juunikuus Venemaale mõisavalitsejaks. “Nüüd on Soonlep nimetatud köstri ametis ja peab iga pühapäev kabelis jumalateenistust,” kirjutab leht, lisades, et Soonlep on ka Riia konsistooriumi poolt kirik-likuks eestlugejaks kinnitatud.

100 aastat vana Saarlast luges
Rita Loel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)