Oleme uutele algatustele avatud

Oleme uutele algatustele avatud

 

Toimetuselt: Jätkame eelmisel nädalal Saarte Hääles Mustjala vallavanema looga alustatud ülevaadet sellest, kuidas käesoleva valitsemisperioodi esimene aasta omavalitsustes seni läinud on. Täna oleme Eesti kõige läänepoolsemas vallas Lümandas.

Eelmised volikogu valimised tõid Lümandas kaasa küllaltki suured muutused: vahetus 7 volikogu liiget 11-st, samuti nii volikogu esimees kui vallavanem. Uue olukorraga harjumine on tähendanud kõigile osapooltele teatavat sisseelamist ning ümberharjumist. Siiski on kõik sujunud plaanipäraselt, samas seatakse ka uusi sihte.

Eesmärk: sadamad korda

Oleme püüdnud ühest küljest lahendada valla ees seisvaid probleeme, teisalt kasutada ära erinevate fondide poolt pakutavaid võimalusi. Näiteks tegeleme sadamate küsimusega, et korrastada Roopa paadisild ning Atlas ehitada välja kalameestele sobivad tingimused.

Algamas on koolisöökla rekonstrueerimine, mille käigus saab köök õppeaasta alguseks remonditud ning varustatud uute seadmetega. Rahastamise otsus on olemas ka valla kodulehe arendamise projektil, töö uue sisu loomisega algab juulis-augustis. Aktiivsed on ka meie seltsid: Leedris valmis just külaküün, Karala külamaja avamist ootame järgmisel suvel, Taritus on asjaajamised sealmaal, et oleme peagi valmis tutvustama laululava projekti.

Selle aasta alguses jõudsid lõpule ühisveevärgi ehitustööd Lümandas ja Koimlas. Hiljuti määras volikogu valla vee-ettevõtteks AS-i Kuressaare Veevärk, sellega seoses seisab ees opereerimise üleandmine.
Mulle teeb heameelt meie inimeste koostöötahe vallaelus kaasalöömisel. Iga 5-6 nädala tagant arutame koos külavanematega erinevaid suuremaid ja väiksemaid küsimusi ning jagame vastastikku teavet. Sel viisil jõuavad küsimused kiiremini vallamajja, mõni neist saab juba eos lahendatud, teisalt saavad tehtavad otsused informeeritumad. Samaaegselt on üleüldse märgata külade aktiivsuse kasvu: loomisel on kaks uut seltsi, valitakse külavanemaid, korraldatakse talguid, jaanipidusid ning kokkutulekuid.

Eesti kõige läänepoolsema omavalitsusena osaleb Lümanda “Tipud kokku” egiidi all Eesti geograafiliste nn ekstreemvaldade koostöös, mille raames toimus sel aastal juuni alguses meeleolukas kohtumine Vaivaras Ida-Virumaal. Südantsoojendav oli näha üksteisele kaasa elamas ja ühel peol tantsu löömas mõne perekonna mitut sugupõlve korraga. Järgmist tippude kohtumist võõrustame järgmisel aastal Taritu 50. juubelilaulupeo aegu juba meie, ettevalmistused selleks algavad peagi.

Rohkelt üritusi

Sel suvel on juba toimunud ning ees on veel ootamas mitmed omanäolised üritused. Omamoodi kummarduse meie piirkonna kultuuritraditsioonidele tegi 18. juulil toimunud Taritu 49. laulupidu, unustamatuid mereäärseid spordihetki pakkus 10. juulil Odagala ja 31. juulil toimub Mõõkkala jooks Karalas. 2010. a tähistame aga ka August Mälgu 110. sünniaastapäeva ürituste sarjaga, mis päädib oktoobris teatrifestivaliga. 31. juulil aga on kirjaniku sünnikodus võimalik vaadata Lümanda ja Taritu näiteringide ühisetendust “Tson Lemberi uus elu”, mille järel toimub tõrvikute valgel retk mere äärde.

Lähitulevikus tegeleme aktiivselt valla terviseprofiiliga, et leida sotsiaalvaldkonnas häid ideid erinevatele sihtgruppidele mõeldud tegevuste korraldamiseks.
Mõtteid, mida ja kuidas teha, on veel mitmeid, oleme uutele algatustele avatud ning püüame neid ka jõudumööda ellu viia.

Jaanika Vakker
Lümanda vallavanem

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)