Muhu muuseum hakkab taastama magasiaita

Muhu muuseumil on plaan kuulutada 2012. aasta Juhan Smuuli aastaks ja alustada kirjaniku üheksakümnenda sünniaastapäeva tähistamist Koguva taastatud magasiaida avamisega.

1819. aasta talurahvaseadus kohustas igasse valda ehitama magasiaitu, mille ülesandeks oli hätta sattunud riigitalupoegadele vilja anda. Hooneid ehitasid talupojad ise, samuti tuli igal kogukonna talupojal anda sinna teatud viljakogus. Koguva vabaküla magasiait ehitati 1860. aastal. Hoone lammutati 1929 ja osa kividest läks Andruse talu kõrvalhoone ehituseks. Muhu muuseumi juhataja Lea Kuldsepa sõnul on omaaegsest magasiaidast praegu alles 8,4×5 meetrine rohtu ja kadakavõssa kasvanud vundament.

“Väikesed muuseumid peavad aeg-ajalt ikka midagi uut tegema. Magasiaida taastamine annaks meile juurde ekspositsiooni- ja tegevuspinda. Praegu ei lepi inimene enam niisama muuseumis kõndimisega, ta tahab midagi teha. Uus maja annaks meile võimaluse pakkuda külastajatele seal mitmesugust tegevust. Näiteks leivaküpsetamist.” Kuldsepa kinnitusel on magasiaida taastamise idee olnud õhus juba aastaid.

Tõsiselt tegelesid küsimusega Ago Rullingo ja Alviine Schmuul. Juba 2003. aastal küsis muuseum magasiaida taastamise kohta arvamust muinsuskaitse inspektsiooni Saaremaa talituselt. Siis jäi hoone taastamine ootama paremaid aegu. Eelmisel nädalal rääkis Kuldsepp magasiaida ülesehitamise ideest kultuuriministeeriumi asekantsleri Tõnu Seili ja riigivarabüroo juhataja Andres Nõlvega.

“Neile see mõte meeldis,” ütles Kuldsepp ja lisas, et ehituse rahastamise võimalusi on mitmeid. “Loodan, et selle aasta investeeringute rahast jääb midagi projekti tellimiseks. Praegu on meil käsil tööd erinevatel objektidel, neil päevil sai korda sepikoja katus. Viimased kaks aastat ei ole Muhu muuseumile kultuuriministeeriumi eelarvest investeeringuteks midagi antud. Rääkisin sellest asekantsler Seiliga.

Paraku on 2011. aasta rong läinud, aga ma usun, et 2012. aasta eelarvesse midagi saab. Kui ministeerium meid toetab, siis annab oma panuse kindlasti ka Muhu vald. Mõistagi näeme järgmistel aastatel Muhu muuseumi oma eelarves investeeringute real just seda maja.” Kuldsepa hinnangul kulub magasiaida taastamiseks alla poole miljoni.

Muuseumi juhataja sõnul on Koguvas veel nii mõnigi vana vundament, mis maja taastamist ootab. Magasiaidast mõne meetri kaugusele jääb ühe vabadikumaja ase; Käspri ja Jürna tuulikust on alles vaid kivist jalad. Need asuvad eramaadel ja muuseumil jääb vaid loota, et keegi tulevikus nende taastamise ette võtab.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)