Piimatootjad annetasid tules kannatanud ühistule loomi (1)

Piimatootjad annetasid tules kannatanud ühistule loomi

ABI ON KOHAL: Valjala ühistu juht Liilia Eensaar on sõpradelt saadud mullika lauta toonud.
Foto: Egon Ligi

Kümmet Saaremaa piimatootjat ühendava Saaremaa põllumeeste liidu liikmed kinkisid Valjala ühistule oktoobris puhkenud tuleõnnetuses hukkunud lüpsilehmade asemele uued loomad.

Saaremaa eri farmidest teele saadetud kaheksa mullikat laaditi Kõnnu küla lauda juures konteinerveokitelt maha eile hommikul. Oma abikäe ulatasid laudapõlengus kahju kannatanud Valjala ühistule kõik põllumeeste liidu liikmed: Hekva, Kõljala, Mereranna, Kärla, Ranna Agro, Karja ja Rauni ühistu ning OÜ Saare Saba ja Sarved. Üheksanda looma on lähipäevil lubanud tuua Kihelkonnal tegutsev OÜ Kangru LP ja liidu kümnes liige on Valjala ühistu ise.

Saaremaa põllumeeste liidu juhatuse esimees Tõnu Post rääkis Valjala ühistu poolt abistajatele tänutäheks kaetud kohvilauas, et abistamise mõtte autor on Hekva ühistu juht Mati Mägi ja liidu ülejäänud liikmed tulid selle ideega meelsasti kaasa. “Pigem võta seda moraalse toetusena, et sa oma firmaga sellest õnnetusest jagu saaksid ja natukene neid hukkunud loomi saaksid asendada,” lausus Post Valjala ühistu juhi Liilia Eensaare poole pöördudes. “Ikka öeldakse, et varas jätab varna seina, tuli teeb puhta töö. See on selline ränk õnnetus, mida ei taha küll, et keegi sellise kogemuse saaks,” lisas ta.

Tõnu Post avaldas lootust, et abiks toodud loomad Valjalas head tööd teevad ja kaua karjas püsivad. Abistamise mõtte algataja Mati Mägi ütles Saarte Häälele, et ta ise andis Valjala ühistule tiine mullika. “See on jube õnnetus tegelikult, kui loomadega sellised asjad juhtuvad. Igal juhul tuli toetada ja abiks olla,” rääkis kogenud piimakarjakasvataja. Liilia Eensaar meenutas, et hakkas toru teises otsas nutma, kui Tõnu Post talle kolleegide abistamisplaanist telefoni teel teatas. “See on väga tore, mis Saaremaa põllumehed meie heaks ette võtsid. Teeme enda poolt kõik, et neid loomi hoida ja anname teile tagasisidet ning kutsume teid ka neid vaatama.”

Liilia Eensaar tänas abistajaid ja kõiki neid, kes tulid ühistule appi tulekahjuööl. Tagantjärele tundub isegi uskumatu, et nii palju loomi suudeti tulemöllust päästa. Tuleroaks saanud lauda varemetest möödumine on Valjala ühistu juhile aga siiani väga raske katsumus, sest selle lauda lähikonnas on paljuski möödunud ka tema lapsepõlv. Eensaare sõnul ei ole uurimine veel lõplikku tõde põlengu põhjuste kohta päevavalgele toonud, kuid enam-vähem on pilt juhtunust koos. Ühistu juht rääkis, et ta kavatseb kõik oma töötajad uuesti üle instrueerida ja seda natukene teistel alustel, kui seni tehtud. “Kategooriliselt tuleb keelata laudas sees suitsetamine ja tööl viibimine alkoholinähtudega,” ütles Eensaar Saarte Häälele.

Tulekahju ligemale saja veisega lüpsilaudas puhkes Valjala alevikus 10. oktoobri hilisõhtul. Tules hävis hoone eterniitkatus ja tules said kahjustada ka vahelaed, olme- ja abiruumid. Kokku hävis hoonest ligi 70%. Õnnetuses hukkus üheksa looma, kusjuures ühel vigastada saanud loomal tuli tema piinadest säästmiseks kohapeal kõri läbi lõigata ning ühistu juhi sõnul ei suuda ta siiani unustada selle looma ahastavat pilku. Hiljem tuli tapale saata veel neli tules raskeid haavu saanud looma.

Õnnetuses sai kannatada ka kolm töölist, kes püüdsid lehmi põlevast laudast välja ajada. Liilia Eensaar ütles, et tulekahju oli neile raske katsumus, sest alles septembris oli ühistu pärast robotlauda valmimist esmakordselt piimatoodanguga plussi jõudnud. “Lootsime, et asi läheb ilusasti edasi, aga õnnetus tõi hoopis tagasilöögi.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 117 korda, sh täna 1)