Elatustalu toetust saab nii meremees kui meelelahutaja (1)

Elatustalu toetust saab nii meremees kui meelelahutaja

JUURIKAPÕLLU ÄÄRES: Meelelahutusettevõtja Märt Sõber on muude tegemiste kõrval jõudnud ka põllutöödega ühele poole.
Foto: Elina Kalm

Tänavu lõppes kümnete saarlaste jaoks elatustalude kohanemise toetuse viieaastane kohustuste periood. Toetuse saajaid vaagides selgub, et elatustalu toetuse saajate hulgas leidub üksjagu inimesi, kes on rohkem tuntud muu töö tegijaina kui põllupidamine või loomakasvatus.

Orissaare vallas tegutsev väikeettevõtja toitlustuse ja meelelahutuse alal Märt Sõber kasvatab juba kümme aastat ise köögivilja ja aiasaadusi, mis 80 protsendi ulatuses lähevad Orissaares asuva baari Teine Kodu vajaduste katteks. Lisaks baarile ka ööklubi Lucifer pidav Märt Sõber kasvatab kartulit, porgandit, peeti ja kapsaid-kaalikaid, suviti ka tomatit-kurki ning maitse- ja salatitaimi. Lisaks on Sõbral majaümbruse korrashoidmiseks majapidamises mõned lambad.

Toetus kulub tehnikale

Kohustusteperioodi viie aasta vältel saadud 78 000 krooni toetusraha on läinud mitmesuguste põllutööriistade nagu ader, kultivaator, kartulipanija, kartulivõtja ja traktorikäru ostmiseks. “See investeering on toetusest oluliselt suurem, aga toetus on kõik selleks otstarbeks läinud,” kinnitas Märt Sõber, kellel on kasutusvalduses viis hektarit ja rendil kaks hektarit maad. Päriselt põllumeheks hakata Märt Sõber siiski ei kavatse, öeldes, et tal on juba niigi muid ameteid.

Kümne lambaga ei majanda

Aastaid laevanduses töötanud Orissaare valla mees Tiit Kruuse rääkis, et alustas 2003. aastal lambakasvatusega, kuid tänaseks on sellega asi ühelpool. Lambapidamine võttis aega ja energiat, kuid igal aastal pidi Kruuse sellele oma rahakotist peale maksma. “Kümne lambaga ju ei majanda, vaja oleks sada lammast,” märkis Kruuse, kelle sõnul seadis tema laienemisplaanidele piirid ette rohumaade nappus.

Ümberkaudsed maad on kõik piimakarja kasvatajatele välja renditud ja uusi rohumaid polnud kuskilt võtta. “Surnud ring tegelikult,” tõdes Kruuse. Seevastu Laimjala vallasekretär Merike Liiv, kes peab koos abikaasaga sajapealist lambakarja ja rendib maid oma vanematelt, on senise tegevusega igati rahul. “Elatustalu toetus on lihtsalt üks toetuseliik, tuleb järgida, et nõuded oleksid täidetud. Oleme ka teisi toetusi taotlenud, näiteks investeeringutoetusi,” selgitas Liiv.

Elatustalude kohanemise toetus on mõeldud väiksematele põllumajandusega tegelevatele ettevõtjatele, et aidata kaasa väiksemate põllumajandusettevõtete säilimisele ja elujõulisemaks muutmisele. Toetatavad tegevusalad on põllumajandusloomade kasvatus, linnukasvatus, mesindus, taimekasvatus, kalakasvatus, maaturism, käsitöö, väetiste, komposti ja mulla tootmine. Samuti põllumajandusmasinatega seotud teenuste osutamine, puidutöötlemine jpm. Elatustalude kohanemise toetust võib taotleda põllumajandussaaduste tootmisega tegelev füüsilisest isikust ettevõtja.

Toetuse taotlemise eeltingimus on, et taotleja ettevõtlustulu põllumajandussaaduste realiseerimisest ületas taotlemisele eelneval aastal 31 293 krooni ja samas ei ületa kogu ettevõtlustulu (sh ka põllumajanduslikust ettevõtlusest saadav tulu) kokku taotlemisele eelneval aastal 281 639 krooni. Toetuse suurus on 15 647 krooni taotleja kohta aastas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 164 korda, sh täna 1)