Pensionärid kinkisid Ansipile villased sokid (15)

Pensionärid kinkisid Ansipile villased sokid

OLUKORDA SELGITAMAS: Poolteise tunni jooksul, mis Andrus Ansip Saaremaa pensionäridega veetis, sai iga küsija oma küsimustele ka vastuse.
Foto: Egon Ligi

Kuressaare päevakeskusse oli eile ennelõunaks kogunenud ligi poolsada eakat. Kavas oli kohtumine Eesti peaministri Andrus Ansipiga, kes oli saare pensionäridele tulnud selgitama olukorda riigis.

Punktipealt kell 11.30 astus päevakeskuse peauksest turvameeste saatel sisse peaminister ühes erakonnakaaslaste keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, Saare maavanema Toomas Kasemaa ja Kuressaare linnapea Urve Tiidusega. “Teie küsite, mina vastan. Kui küsite, mis on õnn või mis värvi on armastus, siis te küll vastuse saate, aga ülearu targemaks siiski mitte. Nii et küsige midagi muud,” naljatas peaminister kohe jutuotsa pensionäridele üle andes.

Vanemal rahval oli hingel suur hulk tõsiseid küsimusi ning esmajoones pakkus neile huvi, mida arvab Ansip astmelisest tulumaksust. “Mina sellega nõus ei ole, see viiks Eesti taandarengusse,” ütles peaminister ja kinnitas, et ka praegune maksusüsteem on selline, et kes rohkem palka saab, see ka rohkem maksu maksab. “Teie ettepanek on jaotada ühiskonnas ringlev raha ümber – et võtame rikastelt ja anname vaestele! Mina tahaks raha ühiskonda rohkem tuua.

Teie tahate teda jätta samale tasemele ja hakata seda seal omavahel laiali jagama,” rääkis Ansip, kinnitades, et praegune süsteem on siiski õiglane, ja viidates, et astmelise tulumaksu kehtestamine ja raha “rikastelt vaestele” jagamine jätaks riigi investeeringutest ilma. Põhjalike selgituste järel noogutasid mitmed pensionärid kinnituseks, et peaministri jutt on õige, kuid leidus ka neid, kes veendunult pead raputasid ja oma seisukohale kindlaks jäid.

Samas pakkus ühele vanahärrale huvi ka see, miks riik ikkagi erakondi rahastab, et nood saaksid laialt ja uhkelt kõik kohad valimisreklaame täis riputada. “Me teame nagunii, mis erakonda valida tahame. Annetage see raha näiteks laste heaks, puuetega inimeste fondidesse,” pakkus ta. Andrus Ansip kinnitas aga, et kui seda ei tehtaks, tekiks olukord, kus erakondi hakkavad toetama erafirmad, ning see viiks omakorda selleni, et firmad võivad erakonnad oma huvides “tööle rakendada”, et sobivaid seadusi osta. Sellest poleks tavalistel inimestel aga kuidagi kasu.

Eakaid huvitas ka, kas pensionite tõusu pole lähiajal loota. “Praegu tuleb ikkagi veel rahulduda selle teadmisega, et pensione ei kärbita,” lohutas Andrus Ansip. Ta selgitas, et Eestis elab väga suur hulk pensionäre vaesuseriskis. “Öelgu mulle mõni selge mõistusega inimene, mis on ratsionaalset selles, et minna kärpima neilt, kes elavad vaesuseriskis. See on mõeldamatu,” sõnas ta. Üks proua luges peaministrile ette hiljuti ajakirjandusest leitu, et Eestis valitseb kiusukultuur ja inimesed ei oska enam naeratada.

“Olen mõlema seisukohaga väga nõus,” kinnitas Ansip ja tõi näiteks soomlase Sami Lotila eestlasi solvavad arvamusavaldused. “Võtad Õhtulehe ette ja vaatad – niisugune solk tuleb sealt näkku. Oleks see siis mingi erand, aga ei, lehekülg lehekülje järel on sama,” viitas peaminister sellele, et isegi head uudised jõuavad tihtilugu lugejateni muret tekitavas võtmes.

“Inimesed, rõõmustage, tegelikult on meil päris hästi läinud. Eriti tuleks rõõmustada hariduse üle, Eesti haridus on maailmas 8. kohal. Mida meil veel tahta,” tähendas ta. Peaminister lausus, et elu saab elada kahte moodi. “Kas kogu aeg kirudes või siis võttes elust kõike seda, mis rõõmu valmistab, ja veeta aastad, mis meile antud on, rõõmsa ja optimistlikuna,” märkis Ansip.

Lõpetuseks andis Saaremaa pensionäride esindaja Helga Nurmekann peaministrile üle kingikoti, millest viimane tõmbas välja paari sooje villaseid sokke. “Nüüd on jalad soojas!” rõõmustas Andrus Ansip.

Linnapea rahustas eakaid
Peaminister Andrus Ansipi käest uurisid Saaremaa eakad ka seda, mis saab siis, kui reformierakondlasest linnapea Urve Tiidus peaks osutuma kevadistel valimistel valituks ning “peab seepärast siis riigikokku minema”. “Kes meile siis linnapeaks tuleb?” tundis muret küsimuse esitanud vanahärra. Ansip kutsus küsimusele vastamiseks rahva ette aga Urve Tiiduse enda ning samal ajal kostis rahva seast ühe vanaproua hääl: “Ta pole veel kuskile läinud.”

“Täpselt. Valimised küll tulevad, aga ma olen ka kaks korda varem kandideerinud ning on ka kandideerinud eelmine linnapea Jaanus Tamkivi. Niisamuti kandideerin ka seekord, tõsi,” tähendas Urve Tiidus. Linnapea põhjendas oma kandideerimiskavatsust sellega, et erakonna maailmavaade on talle omane, kuid kas ta valituks osutudes kindlasti ka riigikokku läheb, ta öelda veel ei osanud. “Kandidaate on palju ja valimisteni on veel aega ka,” rahustas Tiidus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)