Kuressaares lähevad ööd pimedaks

Kuressaares lähevad ööd pimedaks

PAABELI POEG: Kaader filmist.

9.–12. detsembrini saavad Saaremaa filmisõbrad osa aasta ühest suuremast filmisündmusest Eestis – Pimedate Ööde filmifestivalist PÖFF. Suuresti tänu Kuressaare linnavalitsuse rahalisele toele ja kultuurinõunik Heli Jalakase organiseerimisele jõuab PÖFF Tallinnast Kuressaarde juba teist korda.

Heli Jalakase sõnul pole eri linnade filmiprogrammi võimalik ise filme valida mitmel erineval põhjusel. Lisaks festivali- ja linastusõigustele ning tingimustele tuleb arvestada veel mitme aspektiga. Sadade filmide läbivaatamiseks ja valiku tegemiseks kulub pikk aeg, selle töö teeb ära PÖFFi programmi koostamise meeskond. Samuti on filmikoopiate jagamine kümnele linnale tehniliselt võimatu – see on liiga mahukas ja logistiliselt aeganõudev.

Linnade koordinaatoritest pole keegi neid filme eelnevalt vaadanud ja valiku tegemine vaid sünopsiste põhjal oleks üsna juhuslik. Seetõttu valib PÖFFi meeskond koos programmikoostajatega ise filmid välja. “Küll said linnad teha valikuid filmiplokkide kaupa,” märkis Jalakas. “Tänavu kuulusid sinna võistlusfilmid, laste- ja noortefilmid, venekeelsed filmid, Põhjamaade filmid ja nn vitamiiniprogramm ehk hea huumori ja positiivse alatooniga filmid.” Kuressaares näidatavad filmid valis välja PÖFFi peakorraldaja Tiina Lokk isiklikult.

“Ta kinnitas, et siinne programm sai kokku väga hea. Eriti tõstis Lokk esile “Paabeli poega”, mis on käinud paljudel filmifestivalidel ja võitnud mitmeid auhindu. Film räägib kaosest ja trööstitust olukorrast Iraagis läbi kahe peategelase vanaema ja lapselapse kogemuste nende lootusetul rännakul läbi riigi, et leida sõjakeerises kadunuks jäänud inimene, kes on ühe teelise jaoks poeg ja teise jaoks isa. Film avab Iraagi reaalsuse ja sealsete inimeste kultuurilise mitmekesisuse. Kuigi tegu on üsna tugeva emotsionaalse laenguga filmiga ja raskete teemadega, ei puudu selles ka mõned naljakad momendid.

Väga tugevaks filmiks hindas Tiina Lokk ka Saksa-Türgi koostööd “Võõras”, mille režissöör Feo Aladag on esitatud Euroopa Filmiauhindade “Euroopa avastuse” nominendiks ja naispeaosatäitja parima naispeaosalise nominendiks. Film otsib vastust küsimusele, mida oleme valmis ohverdama oma perekonnaarmastuse nimel. Väärtused? Vabaduse? Sõltumatuse? Film tunnistati 2010. a Saksamaa parimaks filmiks ja on esitatud ka võõrkeelsete filmide Oscari nominendiks.”

Heli Jalakas ütles, et oleks soovinud saarlastele näidata Roman Polanski “Variautorit”. “See film aga teistesse Eesti linnadesse ei jõua, arvatavasti esitlusõiguste loetud kordade tõttu. Põnev oleks olnud vaadata midagi ka Poola 60ndate aastate filmiprogrammist, arvatavasti on seal filme, mis omal ajal ka keelu all olid.” Kuressaares näeb veel režissöör Joonas Berghälli filmi “Elu aur” (Soome 2010), mille kohta on tutvustuses öeldud: on raske leida veel mehisemat, veel ilusamat, veel soomelikumat filmi, mis paneb vee jooksma nii kuumal saunalaval küdevate meeste kui ilmselt ka kõigi vaatajate silmadest.

Sest on ju saun eelkõige teraapiline puhastumise aegruum, kui siinkohal modernset sõna kasutada. Igatahes on see paik, mille pühadusest ja sisemisest toimest saavad ilmselt lõpuni aru ainult pimedas varjulises kuusemetsas omi asju toimetavad introvertsed soomeugrilased. Soome filmikunsti esindab veel Marja Pyykkö “Jookse õde, jookse!”. Tegu on Soome selle aasta ühe parema noortefilmiga. Oma väga ilusa visuaalse poole ja näitlejate hea tööga paelub see film vaatajat esimesest minutist kuni viimase kaadrini.

Hea tuju kindlustab prantslaste “Mammut” (režissöör Benoît Delépine). Filmilegend Gerard Depardieu mängib mõnusat vanameest Serge’i, kel jõuab kätte aeg pensionile jääda. Kolleegid tapamajast korraldavad talle piinlikult piduliku hüvastijätupeo, et tunnustada eeskujulikku meest, kes pole kunagi haiguslehel olnud. Selgub aga, et endised tööandjad on unustanud tema tööstaažist pensioniametile teada anda.

Oma meeleheitel naise õhutusel ronib ta oma 1970ndatest pärit Mammuti-nimelise tsikli selga (siit ka Serge’i enda hüüdnimi), otsimaks tõendeid, et väljateenitud pension kätte saada. Järgneb kummalistest kohtumistest tulvil reis läbi Serge’i kirju mineviku, mille tulemusena ärkab pahuras Mammutis alati varjul olnud vaba hing.

FILM, MUUSIKA JA VALGUS KURESSAARES
NELJAPÄEV, 9. detsember
19 – PÖFFi ja valgusfestivali avamine Kuressaare kuursaalis.
19.30 – “MAMMUT”, Prantsusmaa 2010. Pääse 40.– ja 25.–.
21.30 – LIVE MUSIC & PIANOBAR /RIGA/KURESSAARE/ Arnis Mednisi ja Kairit Sepa bänd Arensburgi hotelli lounge’is Musa / tasuta.
REEDE, 10. detsember
18 – “PAABELI POEG” / Iraak, Suurbritannia, Prantsusmaa 2009. Pääse 40.– ja 25.–.
20 – “ELUAUR” / Soome 2010.Pääse 40.– ja 25.–.
20 – Kuressaare Linnateatris JÕULUJAZZ. Laura Junson, Erkko Niit, Kristjan Mazurtchak jt. Pääse 125.– ja 100.–.
19–01 Sadhus ja Anne kunstigaleriis Lossi tn 5 SADHU STUDIO JAM Vol. 8. Tasuta.
20 – GO SPA-s Maria Väli & Britta Virves. Tasuta.
LAUPÄEV, 11. detsember
18 – “JOOKSE, ÕDE, JOOKSE!” / Soome 2010. Pääse 40.– ja 25.–.
20.15 “VÕÕRAS”/ Saksamaa 2010. Pääse 40.– ja 25.–.
22 – Raekeldris JAZZ Del MAR / Anneliis Kits & UNDER CONSTRUCTION. Sander Mölder jt ning DJ Talis Paide. Pääsmed 50.– ja 75.–.
PÜHAPÄEV, 12. detsember
16 – “ANIMATED DREAMS’i” JA “SLEEPWALKERS’i” ERISEANSS. Tasuta.
18 – KOLM EESTI LÜHIMÄNGUFILMI 2010: “OLEG”, “VAHETUS”, “KÜLM ON”. Pääse 25.–.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 64 korda, sh täna 1)