Valjala küpsetab piparkooke (7)

Valjala küpsetab piparkooke

PIPARKOOKE MEISTERDAMAS: Esiplaanil Anneli Kaljuste, paremal tütar Brett ja ema
Pirgit Nuut.
Foto: Kristel Paomees

Teist aastat järjest küpsetavad vabatahtlikud Valjala pastoraadis piparkooke esimeseks advendiürituseks.

“Piparkook ja soe tee – see lihtsalt kuulub selle traditsiooni juurde. Mõelge, kui hea on pärast kontserti tulla õue ja üheskoos kogu rahvaga õuekuuse all imetleda kuuse ilu ja nautida maitsvaid maiustusi (s.t piparkooke) ja kuuma mõnusat teed,” lausus Valjala koguduse õpetaja Hannes Nelis.

Ta lisas, et varasematel aastatel sponsoreerisid piparkookidega seda üritust kõik Saaremaal tegutsevad pagarid, kuid eelmisel aastal mõeldi, et võiks neid ka ise teha. Asi hakkas noortele naistele nõnda meeldima, et nüüd ei kujuta Valjala esimest adventi ilma omatehtud piparkookideta enam ettegi.

“Eelmine aasta oli 3,2 m2 piparkooke. Kuna tänavu on esimest adventi Valjala kirikus vastu võtmas üle 150 laulja + 100 inimest publikuna, siis on vaja need ruutmeetrid korrutada vähemalt kahega,” rääkis Nelis. Piparkoogid on tehtud mitu põlvkonda vana eriretsepti järgi kiriku perenaise rikkalikust retseptiraamatust.

Nelis mäletab, et Valjala oli üks esimesi esimese advendi tähistajaid. “Kuressaares süüdati kesklinnas kuusetuled millegipärast ikka luutsinapäeval (13. dets). Alles Valjala järgi hakati midagi sellist ka Kuressaares tegema,” rääkis ta. Piparkookide tegemine läheb maksma 500 krooni. Piparkoogitaigna meister on kiriku perenaine Imbi Kähara.

Jõulumaiustusi küpsetavad Brett ja Pirgit Nuut, Oili ja Merilin Tänav, Kristiina ja Sander Maripuu, Maris ja Kristel Paomees, Anneli Kaljuste ning Viivi Väärtnõu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 155 korda, sh täna 1)