Püsiühenduse uuringud jooksid liiva (7)

Püsiühenduse uuringud jooksid liiva

Foto: Aare Laine

Järjekordne uuring Muhu ja mandri vahelise püsiühenduse võimalike mõjude kindlakstegemiseks ebaõnnestus, kuna ei andnud vastust silla mõju kohta lindudele ja hüljestele.

Majandusministeeriumi pressiteate järgi arutas püsiühenduse asjatundjate komisjon eilsel koosolekul Muhu ja mandri vahelise transpordiühenduse keskkonnamõju strateegilise hindamise aruannet (KSH) ja otsustas seda keskkonnaametile kinnitamiseks mitte saata.

“Komisjon leidis, et KSH ja Natura hindamise aruannetes tehtud muudatused vajavad täiendavat uurimist. Sealhulgas on vajalik tellida täiendavad eksperthinnangud, hindamaks mõju linnustikule ja viigerhüljestele,” vahendas majandusministeeriumi pressiesindaja Rasmus Ruuda.
Mais ja juunis toimus KSH avalik väljapanek ja arutelu Muhus, Virtsus ja Tallinnas. Väljapanekutelt laekus mitmeid ettepanekuid keskkonnaametilt, huvigruppidelt ja kohalikelt elanikelt. “KSH põhijäreldus ei ole muutunud. Peamiselt sotsiaalsetel kaalutlustel on püsiühendus üle Suure väina vajalik,” teatas Ruuda.

Püsiühenduse aruanded koostas Soome firma WSP Finland OY ja nende tellija on maanteeamet. Uuring maksab 13,5 miljonit krooni pluss käibemaks. Kaks aastat tagasi tellitud uuringut, mille valmimistähtaega on korduvalt edasi lükatud, on kritiseerinud nii keskkonnaorganisatsioonid, riiklik keskkonnaamet, poliitikud kui ka maanteeamet ise.

Majandusminister Juhan Parts teatas küll juba aasta tagasi, et Muhu ja mandri vahelise püsiühenduse rajamiseks ei ole ühtegi keskkonnaalast takistust, kuid jättis ütlemata, et tegelikult on eksperdid mitmes küsimuses eri meelt.

Koosmeelele ei õnnestunud neil jõuda ka aasta hiljem ja Natura hindamise aruandesse kirjutati, et “silla variandid ei ole käesoleva KSH tulemusena soovitatavad”. Eksperdid jätkasid, et juhul kui kava koostamise tulemusena leitakse, et sillavariant on ainus, mis lahendab üle Suure väina liiklusühenduse probleemid, ja soovitakse jätkata sillaga, on vajalik korraldada täiendavad eksperthinnangud mõju hindamiseks rändlindudele ja viigerhüljestele.

Eksperdid viitasid, et “asjaolu, kas Kava saab silla lõpplahenduse fikseerida tingimuslikult ning lülitada täiendavad linnustiku- ja hülge-
uuringud planeeringu/eelprojekti täpsusastmes teostatavate KSH ja Natura hindamise koosseisu, peab otsustama keskkonnaministeerium”. Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi (fotol) ütles pühapäeval Saarte Häälele, et seis on tõesti selline, et uuringute järeldused ei anna platvormi ega võimalust otsustajatele asjaga edasi minna.

“Töö on lõpetamata ja pall soovitakse visata keskkonnaametisse otsustamiseks. Keskkonnaministeeriumi ülesanne on aruanne kas heaks kiita või mitte. Kuidas aga kiita heaks aruanne, kus ka järeldustes kinnitatakse, et töö on poolik..?” küsis Tamkivi. “Viidatakse täiendavate uuringute vajadusele – kes teeb, millal ja mis rahade eest siis jälle? See etapp peaks ju olema läbitud!”

Tamkivi sõnul pole ka valitsusel midagi võimalik otsustada, kui ei ole kava, millele tugineda. “Minu ettepanek saab olla vaid üks – uuringud lõpule viia. Nüüd ja kohe,” sõnas minister Tamkivi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)