Jõuluootel Sõrve

Akende taga lõõtsutab mandril möllamisest väsinud Monika. Aeg-ajalt kogub ta veel jõudu ja viskab järjekordse sületäie lumepuru vastu aknaid ning keerutab seda põõsaste alla. Lumme mattunud Sõrvemaa teed on ta jõudnud hange tuisata ega taha veelgi jonni jätta.

Aga Iide külas asuva Torgu puhkemaja, endise Torgu koolimaja sissesõit ja õu on parasjagu lumest puhtaks lükatud. Üleni lumised autod on parkinud end ilusti ühte ritta puhkemaja akende alla. Selline on keskpäevane pilt kolmandal advendipühal vana Torgu koolimaja juures. Miks siis on tuisku ja tormi trotsitud ja läbi hangede Iidele tuldud?

Makk ja riivipalt

Torgu puhkemaja perenaised Triin ja Mall Kivimaa on kutsunud huvilisi jõulueelsel ajal ühiselt meelde tuletama ja oma kätega valmistama traditsioonilisi Sõrve (jõulu)toite – makke, riivipalte ja muud suupärast.
Puhkemaja kaasaegselt sisustatud köögis käib elav tegevus. Kohal on paarkümmend inimest, igast vanusest. Rõõmustavalt suurt huvi näitavad üles noored neiud ja hakkajad noormehed. Perenaiste sõnul olid nad sunnitud mitmele soovijale ka ära ütlema, sest arvestada tuli n-ö optimaalse osavõtjate arvuga, et igaüks mahuks tegutsema ja tegevusest vahetult osa saama.

Seda vahvam on see, kuidas osalejad ilma mingeid korraldusi saamata leiavad endale tegevuse: kes leiab, et tema võib harjutada kartulikoorimist, võtab selle töö tõsiselt ette, keegi segab hoolega makiputru või harutab makisoolikaid. Noored mehed koorivad ja tükeldavad sibulaid ilma ühtegi pisarat valamata! Samas käib osal naisperest suure kõrvitsasalatipoti ümber vaidlus, kui palju on ikka õige nelki lisada ja kas kaneel sobib sinna maitseks või mitte. On ju kohal nii varasemate, kuid siiski erinevate kogemustega tegijaid kui ka neid, kes asja alles õppida soovivad.

300 meetrit soolikat

Kui vabatahtlik kartulikoorijate toimkond on lõpuks oma tööga ühele poole saanud, läheb kartuli riivimiseks. See on tõsine ettevalmistus riivipaltide tegemiseks, riivitud mass tuleb tärklisest tühjaks pigistada ja siis võib lisada suitsulihapired koos sobiva koguse jahuga ning saab hakata palte vormima. Nii jätkub tegevust, uudistamist ja tarkuste talletamist kõigile.

Põnevaks läheb siis, kui jõutakse makkide toppimise juurde. Selleks on söögisaali pika laua küljes kaks vändaga “masinat”, kus iga soovija saab endale nii mitu meetrit makki teha kui just soovi on. Tuleb välja, et soolikaid on muretsetud 300 meetrit – ohtu pole, et kellelegi ei jätku. Siin saab täitsa põlvkondadevahelisi kogemusigi vahetada, sest selgub, et noored on oma kooliski makke teinud, ja nemad näitavad, kuidas sardellipikkuseid makikesi teha.

Kõikide nende tegevuste juurde käib meeleolukas mõttevahetus sellest, kuidas kellegi kodus on kunagi seda tööd tehtud ja mida esivanemad on asjast arvanud. Köögis on samal ajal valmis saamas maitsev toit, millel nimeks lihtsalt “tuhlid-leiked-porgandid”. No suitsuliha kont on seal ikka maitseks ka, aga selle nimetamisega veniks vist nimi liiga pikaks…

Nagu üks pere

Vahepeal on Triinu toimekad käed söögitoa teises seinas pika söögilaua katnud ja üritusest osavõtjad võivad ühise perena istuda tehtut maitsma. Meeleolukad tunnid on möödunud märkamatult, ühiselt valmistatud jõulutoidud tunduvad eriti hästi maitsvat. Magustoiduks on perenaised küpsetanud piparkoogimaitselise purukoogi ning peale saab rüübata köömneteed. Soojas jõululõhnalises söögisaalis ei märkagi, et õues on juba pimenenud, Monika hingetõmbed on jäänud järjest jõuetumaks, aga lumemöldrite kotisuu on valla pääsenud ja taevast langeb alla tihedat-tihedat lund, mida mõni harv iil veel püüab hangekski keerutada.

Kellel pikem tee, asutab end koduteele, lähemalt tulnud valmistuvad veel üheskoos piparkooke küpsetama. Oli tore, jõuluootuse aega sobiv ettevõtmine. Ehk nagu üks osalejatest ütles: “Ei ole ammu enam nii mõnusat, eriliselt kodust jõulutunnet saanud nautida kui täna siin!” Torgu puhkemaja pererahva kiiduväärse ettevõtmise õnnestumisse andsid suure panuse papa Jüri – Jüri Liblik – ja ema Luule – Luule Aadussoo –, kes vaikselt ja märkamatult, kuid toimekalt koos perenaistega kõiki tegemisi juhendasid.

Jaanus Reede

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)