Lumetõrjujatel käed tööd täis

Lumetõrjujatel käed tööd täis

LUMI MAHA! Eile turnisid ka Kuressaares Holostovi kompleksi katusel labidatega mehed, et katust koormav lumemassiiv maha ajada.
Foto: Egon Ligi

Vältimaks seda, et katustelt alla libisev lumi kedagi vigastab, tuleks majaomanikel tänavust lumerohkust arvestades juba varakult katustele rohkem tähelepanu pöörata. Nii mõnelgi lumerookimisteenuse pakkujal jagub sellealast tööd praegu hommikutundidest õhtuni.

Saare Tehnokeskus OÜ töötaja Aimar Sisaski kinnitusel on tal tööpäevad pikad. Tubli töömees oli parasjagu sel hetkelgi katusel lund rookimas, kui Saarte Hääl ta telefoni teel tabas. Tema sõnul pööravad eraisikud tegelikult veel suhteliselt vähe tähelepanu sellele, mis nende maja katusel toimub. “Suuremad ettevõtted ja ettevõtjad üldse on ses osas tähelepanelikumad ja hoolitsevad katuste eest rohkem,” rääkis Sisask.

Ta märkis, et eraisikud küsivad esialgu pigem ainult töö hindu ning töömehe kohaletellimist kaalutakse tublisti. Sisaski sõnul hoiavad inimesed katuserookimise arvelt raha kokku, rookija tellimist peetakse liiga kulukaks. “Kiputakse kokku hoidma, paljudel on selline suhtumine, et “minul ei juhtu”. Rohkem võiks ikka tähelepanu pöörata oma katusele, sest siis on juba hilja, kui see lume raskuse all sisse kukub,” leidis ta. “Kui töömees tuleb kohale oma varustuse ja tehnikaga, siis tegelikult see hind ei ole ju üldse nii kõrge,” tähendas Sisask.

Teise lumerookimisteenust pakkuva mehe Rauli sõnul jagub suure lume tõttu nii tellijaid kui ka teenusepakkujaid. “Tööd olen juba teinud ja inimesed tellivad küll. Vabu aegu samas praegu veel jagub,” tunnistas ta. Raul ise puhastab katuseid rohkem maapiirkonnas, kuid ta ei pea probleemiks ka seda, kui Kuressaarde kutsutakse. “Kui ikka pakkumine on, siis võin ka Kuressaarde tulla, ükspäev alles tegin seal tööd,” kinnitas ta.

Rauli sõnul ei tasu inimestel endil katustele turnima minna, kui spetsiaalne varustus puudub. “Kui inimesed ise hakkama ei saa, pole varustust või vanus ei luba, on kindlam tellida inimene, kes oskab,” leiab ta. Kuressaare ehitusjärelevalve inseneri Aivo Kesküla sõnul on maju ja hooneid projekteerides arvestatud tavaolukorraga. See tähendab, et kui lund on väga palju, ei pruugi katused vastu pidada, mistõttu tuleks lumi kindlasti maha lükata.

Kuressaare linnavalitsuse teatel on värskelt sadanud lume puistemahukaal 1,0 kN/m³, seisnud lumel 2,0 kN/m³, vanal lumel 3,0 kN/m³ ning märg lumi kaalub koguni 4,0 kN/m³. Katuste arvutuslik lumekoormus Lääne-Eestis ja saartel on 1,0 kN/m². Katuste arvutusliku lumekoormuse järgi on Saaremaal lubatav lumekihi paksus katustel kaldega 0 kuni 30 kraadi 30–50 sentimeetrit. Katusekalde suurenemisega väheneb lumekoormus lineaarselt kuni nullini 60-kraadise kaldega katuse puhul.

Abinõud katuste puhastamisel
· Eelnevalt tuleb hinnata, kas katuselt lume lükkamiseks on möödapääsmatu minna katusele või saab lume ära koristada näiteks redelil seistes.
· Enne katusele minekut tuleb kindlaks teha kohad, kus on oht katusest läbi kukkuda (näiteks katuseaknad ja haprad katusekattematerjalid, mis ei talu inimese raskust).
· Katusele minnes arvestage ilmastikutingimustega. Jää, tugev lumesadu ja tuul võivad allakukkumise riski oluliselt suurendada.
· Võimaluse korral paigaldage katuse servadesse ajutised piirded. Piire peab olema piisavalt tugev, et kanda selle vastu kukkuvat inimest.
· Lumel ja jääl ei tohi lasta kukkuda ega visata seda madalamatele hoonetele. Juhul kui lund loobitakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb see koristustööde ajaks piirata ohutuslintidega.
· Jälgige, et tööde tegemisel ei kukuks töövahendid või neid ei visataks katuselt alla.
· Juhul kui katusel puuduvad katusesillad ja -redelid, on soovitatav need katusel ohutuks liikumiseks kindlasti paigaldada.
· Lume ja jää katuselt libisemise takistamiseks tuleks katusele paigaldada lumetõke.
· Lume ja jää sulatamisel vältige keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katust või sademeveesüsteeme.
· Lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasutage õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist.
Allikas: tehnilise järelevalve amet

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 86 korda, sh täna 1)