Saarlased toetavad purikaohvri ravimist

Saarlased toetavad purikaohvri ravimist

PIKK TEE ENDISEKS SAAMISENI: Milana käekäigul saab silma peal hoida tema elukaaslase Irinei peetavas blogis aadressil irinei-ru.livejournal.com , kuhu lisanduvad kõik uudised neiu kohta.
Foto: Erakogu

Tänavu veebruaris Peterburis katuselt kukkunud jääkamakaga pihta saanud ja pikka aega koomas olnud Eesti neiu Milana Kaštanova näitab viimastel kuudel tublisid paranemismärke. See on aga võimalikuks saanud osaliselt ka tänu abivalmitele saarlastele.

Milana haiglaravi Saksamaal maksab väga palju ja selle võimaldamiseks on neiu lähedastele appi tõtanud tuhanded inimesed üle maailma. Tuntumatest saarlastest on suure rahalise panuse Milana ravimisse andnud suhtekorraldusettevõtte Corpore asutaja Meelis Kubits ja suurärimees Vjatšeslav Leedo.

Kubits tunnistas Saarte Häälele, et teda paelub selle juhtumi puhul eelkõige see, kui vapralt lähedased Milana elu eest võitlevad. “Meil on siin kõigil selle perekonna käest palju õppida, kuidas jätkata elu olukorras, kus sa oled teadvuseta näoli lumes võõras linnas ja uurimisorgan üritab tõestada, et viskusid ise jääkamaka ette,” rääkis Meelis Kubits, miks ta otsustas neiu ravi toetada.

Ta märkis, et selline lugu võib juhtuda kellega iganes ja kus tahes. “Need vähesed inimesed, kellega mina Milana ravi toetusest olen rääkinud, ei ole liigseid küsimusi esitanud. Meid seob selleks liiga pikk koostöökogemus, sõprus ja vastastikune usaldus,” lausus ta.

Kubitsa sõnul pole seejuures tähtis, kas tegemist on suurettevõtjate või tavakodanikega. Ettevõtjad on tema sõnul isegi suurema surve all, sest abivajajaid on alati rohkem kui abistajaid. “Samuti saavad ettevõtjad kohe algatuseks sõimata, et pesevad end muudest “pattudest” puhtaks,” lisas ta. Kubits ütles, et on Milana elukaaslase Irinei Kalatšovi ja neiu isaga regulaarselt kontaktis, ning nemad elavad päev korraga. “Üritame jaanuaris või veebruaris teha miski suurema ürituse, et kaasata vahendeid laiapõhjaliselt. Head asjad, nagu näiteks elu, maksavad palju,” sõnas Kubits.

Püüab juba rääkida

Irinei Kalatšov rääkis Saarte Häälele, et kuid haiglavoodis veetnud Milana näitab tasapisi paranemismärke. “See toimub küll väga aeglaselt, kuid me oleme valmis ootama, isegi kui taastumine tähendab aastaid rehabilitatsiooni,” kinnitas Kalatšov. Iga viimse kui päeva Milana kõrval veetva ja sealt tööd tegeva Irinei sõnul oli neiu üks viimaseid suuremaid saavutusi see, et ta üritas rääkida. “Me ei kuule endiselt ta häält, kuid ta reageerib ja liigutab mu küsimustele vastuseks huuli,” rõõmustas Milana elukaaslane.

Ravi Kölnis asuvas Reha Nova kliinikus on Kalatšovi sõnul ääretult kulukas, kuigi haigla on perekonnale vastu tulnud ja küsinud raha vähem, kui peaks. Maksta tuleb 600 eurot päevas ning see on tema sõnul võimalik vaid tänu tuhandetele heategijatele Eestist, Venemaalt, Saksamaalt ja paljudest muudest riikidest.

“Kuna me Eesti riigilt ravi hüvitamise osas tuge ei saanud, siis oleme selles osas täiesti omapäi,” lisas ta. Milanaga tegelevad arstid ei oska Kalatšovi sõnul öelda, kaua taastumine aega võib võtta, kuid nelja kuu jooksul, mis ta seal kliinikus on olnud, on ta teinud suuri edusamme. “Arstid ei julgenud seda loota, mistõttu annab see suure lootuse, et tal läheb kindlasti veelgi paremaks,” usub ta.

Paranemine on ime

Milana isa Vadim Kaštanov sõnas, et ei suuda elu sees kõiki ta tütre haiglaarvete maksjaid lõpuni ära tänada, kuid sellegi poolest tahtis ta oma tänu avaldada ka Saarte Hääle kaudu, sest on paljuski tänulik just ajakirjandusele, kes on Milana juhtumist korduvalt kirjutanud. “Ilma selleta ta ehk polekski elus enam,” ohkas Vadim. Isa sai viimati oma tütre kõrval olla novembri lõpus ning pidi oma kinnitusel “toolilt maha kukkuma”, kui Milana vastuseks isa palvele naeratada püüdlikult huuli naeratuseks sättis.

“Kui ta elu Peterburi sõjameditsiini akadeemia reanimatsioonis päästeti, siis arstid ütlesid, et edasi aitab vaid ime. Ning kui imet veel leida tahate, siis minge Saksamaale,” rääkis Vadim, lisades, et mujal läheduses pole taastusravi lihtsalt piisavalt kõrgel tasemel. Kohe neiu Saksamaale ravile siiski ei pääsenud ning veetis kolm kuud Keila haiglas, kus tema eest isa sõnul küll hoolitseti, kuid suuremat progressi polnud. Selle aja jooksul üritas isa saada Saksamaal ravi jätkamiseks toetust sotsiaalministeeriumilt ja haigekassalt, kuid kaks kuud veninud otsustamisprotsessi järel tuli siiski eitav vastus.

Nüüd, kuniks Peterburi kohtuveskid viimaks purikaõnnetuses süüdi olevalt ettevõttelt edasise ravi hüvitamise välja nõuavad, sõltub kõik paljuski lahketest toetajatest. “Novembris oligi kriitiline olukord, kus ei teadnud, kuidas järgmiseks raviperioodiks vajaliku raha kokku saab, kuid siis tulid meile appi Meelis Kubits, Vjatšeslav Leedo, Jüri Käo ja paljud teised,” sõnas Vadim.

Lähedased on avanud Milana toetuseks neli kontot eri riikides, Eestis on kõige sobivam Milana ema Jelena Kaštanova konto nr 1102861667. Kui keegi tunneb, et ta saab Milana tervenemisse panustada, siis on neiu lähedased kõigile väga tänulikud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 141 korda, sh täna 1)