Piret Puppart huvitub Komi mustritest

Saarlasest rõivadisainer Piret Puppart lõi Komi ja teiste soome-ugri rahvuslike mustrite tutvustamiseks oma kollektsioonide sarja nimega Uschanka. 

“Selle kaubamärgi alla kuulub praegu minu soome-ugri riikidest toodud mõtete pisike kollektsioon – kleidid ja talvised aksessuaarid – mütsid, kindad, muhvid,” rääkis Puppart.

Tema sõnul ühendab kollektsiooni esemeid traditsiooniliste Komi riiete juures kasutatav rätimuster ja tundrakliimas niivõrd oluline karusnahk. Kollektsiooni esemed on valmistatud talvekohastest soojadest materjalidest: karusnahast, nahast ja peenvillasest.

“Uschanka (ушанка – toim) tähendab vene keeles läkiläkit, vene keel on enamiku soomeugrilaste jaoks sama universaalne kui meie jaoks inglise keel, ja kollektsiooni esimene ese oligi läkiläki, millest kogu asi alguse sai,” rääkis Puppart.

Komimaal ižmakomide juures käis Piret Puppart 2009. aastal. Eesti kunstiakadeemia kuupikkune ekspeditsioon oli mõeldud komidelt kultuurialase teabe kogumiseks ja talletamiseks.

“Lindistasime seal tekste ja laule, pildistasime, joonistasime ja kaardistasime riideid ja kodudes olevaid vanu tööriistu, näiteks ketramisriistu – et sellest pärandist seal jääks dokumenteeritud jälg,” selgitas Piret Puppart, kes on külastanud ka isureid ja vadjalasi. “Plaan on edaspidigi soomeugri elemente ja miks mitte ka muu maailma etnilist pärandit skandinaavialikumasse käekirja tõlgendada,” lausus Puppart.

Uschanka kollektsiooni saab esimest korda näha kolmapäeva õhtul Tallinnas Noblessneris. Samuti saab sellel pilku peal hoida internetis www.uschankacollection.com.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 851 korda, sh täna 1)