Lingu Jüri sai sündides kaasa pisikese höövlikese

Lingu Jüri sai sündides kaasa pisikese höövlikese

KULDSETE KÄTEGA PUUTÖÖMEES: “Kui ihu ja hingega asja juures oled, siis su hing läheb toodetega kaasa,” ütleb meistrimees Jüri Ling. Foto: Sander Ilvest

Ennekõike Eemu veski ehitaja ja möldrina tuntud Muhu meistrimehe, Linnuse külas elava Jüri Lingu käe all valmivad puidust pähkliveskid, laua- ja võinoad, niidirullihoidjad, pannialused, kiikhobused, kausid, nööbid, võtmehoidjad, meevurrid.

“Hobid ja töö on kõik koos. Hobisid on mul üheksa, kümnes pidi nälg olema,” naerab kuldsete kätega Jüri Ling meie esmakohtumisel.

Tema sõnutsi on pähkliveskid mõeldud ikka sarapuupähklite purustamiseks. Mõni on veski ka tagasi toonud ja siis on näha, et see on jõuga puruks murtud. “Kruusakive, kuullaagri kuule ja noapäid ta ei purusta,” nendib Jüri Ling, lisades, et tema toodetel on eluaegne garantii. Nii kaua, kui tema just püsti seisab.

Vastuseks küsimusele, kellelt see puidust vidinate nikerdamise soon päritud on, pajatab Jüri, et vaatas ükspäev Soome suusatamise reklaami, kus öeldi, et mees on sündinud suuskadega. “Mina olen aga sündinud pisikese höövlikesega,” muheleb mees, kes on oma sõnul praktik. Jüri meenutab, et kui ta väike poisike oli, tegi tema onu höövelpingi peal majale aknaid ja uksi. “Onu saagis, kriips oli ette tõmmatud ning mu esimene töö oli kriipsu pealt puru ära puhuda. See oli mu puutöö algus,” meenutab ta.

Esimesed tooted said tal valmis 1984. aastal. Pähkliveskite meisterdamine algas aga nii, et Saikla sepp Tuljo Ella olevat Jürilt küsinud, on ta juhtunud selliseid kusagil nägema. Jüri vastanud, et üks Kuressaare mees olevat teinud selliseid pähkliveskeid, mis olevat baranka moodi. Ja see oli selline kena käsitöö.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 524 korda, sh täna 1)