Abrukalased tegid Heiliga uue aasta esimese reisi (4)

Abrukalased tegid Heiliga uue aasta esimese reisi

HEILIGA JÄÄTUNUD VEETEELE: Eile tegi Heili Abrukalt Roomassaarde kaks reisi. Hommikuse reisiga sõitsid saarele (vasakult) laeva kipper Kaupo Heinlaid, külavanem Riho Leppik ja kirjanik Ülo Tuulik. Foto: Aare Laine

Aastaid Abruka elanikke ja saare külalisi teenindanud Heili tegi eile alanud aasta esimesed reisid väikesaarelt Roomassaare sadamasse ja tagasi.

Kuigi vanakesel Heilil, mis on esimene Abrukaga ühendust pidav raudlaev, tuli jääsupistki läbi rühkida, kulus teekonnale vaid kümme minutit rohkem kui tavaliselt.

“23. detsembril kulus Abrukalt Roomassaarde jõudmiseks poolteist tundi, täna kolmveerand tundi. Tavaliselt läbime selle teekonna 35 minutiga,” ütles Heili kipper Kaupo Heinlaid.

Eile oli abrukalaste teenindamiseks valmis ka Roomassaare sadama universaalne pukser Panda, mis aastavahetuse paiku aitas saareelanikke kolmel korral.

Oma väikese süvise tõttu (2,03 m) saab 18,8-meetrine lahtise ahtriga laev siseneda paljudesse väikesadamatesse. 25-sentimeetrisest jääst läbimurdmine ei valmista Pandale mingeid raskusi.

Seega pole Abruka elanikel jäävangi jäämist karta. Tugevamat pakast, mis mere kaanetaks, abrukalased lausa ootavad. Kui jää juba kandma hakkab, ajab saare voorimees garaažist välja mootorsaani Yamaha Viking, paneb sellele haagisree järele ja võtab linnatee ette.

“Loodame, et saame ka sel talvel saaniga üle jää käia. Meie ootame “jääaega”. Möödunud aastal tegime esimese sõidu 2. veebruaril. Saaniga on palju mugavam. Viin sellega inimesed ja kauba otse koduukseni,” rääkis natuke üle aasta laeva- ja saanimehena töötanud Heinlaid.

Vaatamata moodsatele ja võimsatele tehnilistele vahenditele sõltub ühenduse pidamine suuresti ikkagi ilmataadist. Saareelanikud on sellega arvestanud. Talvevarud on kõigil olemas. “Inimesi on saarel vähe, aga moona väga palju,” konstateeris abrukalasi ka kaubaga varustav kipper.

Mitu reisi Heiliga sel talvel ja ka kevadel teha saab, ei osanud keegi prognoosida. Loodetavasti juba aprilli lõpus saavad Abruka elanikud ja saare külalised sõita uue 24-kohalise väikelaevaga.

Tänavune aasta on nii praeguste kui ka endiste Abruka elanike jaoks tähtis selle poolest, et 13.–14. juulil toimub teine ülemaailmne abrukalaste kokkutulek. Esimene taoline kokkusaamine 150 osalejaga oli viis aastat tagasi.

Rääkides möödunud aastast, toonitas Abruka külavanem Riho Leppik ennekõike saare peatee kapitaalremondi tähtsust.
Sadamast külakeskuseni saab nüüd sõita kvaliteetset teed mööda. Firma Eesti Teed tegi korraliku töö. Laevaga Kihnu Jõnn veeti Abrukale vajalik kogus kruusa.

Eile sõitis Abrukale ka kirjanik Ülo Tuulik. “Abruka on just see koht, kus minu elulaeva ankur kinni on,” kordas kirjamees aastate eest kirja pandud mõtet, mille oli avaldanud Õpetajate Leht.

Hommikuses päikesesäras võttis Heili kursi taas Abruka poole. Saareelanikud ise arvavad, et päikseline tuleb kogu aasta. Ees seisab uue laeva vettelaskmine ja saareelanike kokkutulek.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 993 korda, sh täna 1)