Albert Uustulnd saab mälestusmärgi (2)

Järgmisel nädalal kuulutatakse välja saarlasest kirjaniku ja laululooja Albert Uustulndi (1925–1997) mälestusmärgi ideekonkurss. Iga muusika- ja raamatusõber saab suurele saarlasele pühendatud mälestusmärgi valmimiseks anda annetusena ka oma panuse.

On inimesi, kes saavad legendiks juba oma eluajal. Neid pole kunagi olnud ülemäära palju, aga vähemasti üks-kaks sellist inimest on iga inimpõlv meile kinkinud.

Tavaliselt on nad sellise staatuse saavutanud oma töö ja tegevusega, sellega, mida nad on teinud oma saare, oma rahva, oma riigi heaks. Samas on olulisim ehk see, et nad on olnud ennekõike lihtsad inimesed, suure ja sooja südamega. Üks neist on kahtlemata kirja- ja laulumees Albert Uustulnd. Mees, keda pole meie hulgas enam aastaid, kuid kelle raamatud ilmuvad kordustrükkidena ja kelle lauludeta ei saada läbi profilavadel ega rahvapidudel.

Alberti fenomeni on püütud põhjendada ja tema tohutut menu lahti seletada. Asjatult. Üks tema populaarsuse saladusi oligi selles, et ta tegi sageli kõik, et selle tuntuse eest põgeneda, varju jääda, olla tavaline inimene. Ometi suutis ta leida just need teemad ja sõnad ja noodid, mis muutsid tema loomingu arusaadavaks ja omaseks kui mitte igaühele, siis väga-väga paljudele. See muutus osakeseks meie igapäevaelust.

Kui on olemas laule, mis “aitavad elada ja võita”, siis on need just Uustulndi laulud. Ivo Linna on meenutanud: “Albertil oli seletamatu anne teha nii head viisi kui ka head teksti, mida paljudel ei ole. Paljud üritavad seda kopeerida või sellest šnitti võtta, aga see ei õnnestu. Kui hittide kirjutamine oleks nii lihtne, kui see tundub, siis oleksid kõik lood hitid. Aga temal see ometi õnnestus. Ma arvan, et tal õnnestus see seepärast, et see kõik tuli tal kuidagi ürgselt südamepõhjast, ilma et ta oleks mõelnud kasude, populaarsuse või millegi sellise peale.”

Tema “Tuulte tallermaa” – see saarererahva “Tõde ja õigus” on narmasteks loetud ja seda ikka vaid ühel lihtsal põhjusel. Alberti kirjapandu puudutab ja liigutab meid. Lugedes tabame end ära tundmas oma elu kriitilisi olukordi ja rõõmuhetki. Tema tegelased ja meloodiad elavad kusagil meis kõigis ning tema raamatud ja laulud aitavad neil ja meil mõneks üürikeseks viivuks kokku saada, mõnel hilisõhtusel tunnil, kui oleme just “Tallermaa” käest pannud…

Mõni aeg tagasi tekkis mõte jäädvustada meie oma rahva kirjanik mälestusmärgina mõnes kenas Kuressaare paigas. Leiti isegi sobiv koht – linnuse vallikraavi kaldal, staadioni taha viiva tee otsas, kust hea ilmaga paistab Vahase – või oli see Oldre? –, meri on aga siinsamas ja iga ilmaga nähtav. Meri ja inimesed, keda Uustulnd nii väga hoidis, hindas ja armastas.
Kirjaniku 90. sünniaastapäevaks oleks see igati väärikas kink. Esimest korda hõigati selline mõte avalikult välja kaks aastat tagasi, kui Kuressaare kultuurikeskuses tähistati Albert Uustulndi 85. sünniaastapäeva. Toonase
heategevuskontserdi publiku annetused koos kontserdi piletituluga ehk siis 11 237 krooni, ja saalitäie saarlaste toetav aplaus on väike, kuid väärikas algus suurele ettevõtmisele.

Nüüd on aeg edasi minna. Saaremaa merekultuuri seltsi eestvõttel on käivitatud kampaania, milles saab osaleda iga muusika- ja raamatusõber, aga ka need, kes viisi ei pea või kellel “Tallermaa” lugemata. Iga väike panus annab lõpuks kokku päris suure tulemuse. Ja Albert on ometi seda väärt. Annetusi saab teha kontole 10220123874019 SEB pangas, märgusõna “Albert Uustulndi mälestuse jäädvustamiseks”.

Tänaseks on linnaarhitekt Hannes Koppeli abiga kokku seatud mälestusmärgi ideekonkursi tingimused. Loodetavasti on teema ahvatlev ja skulptorid leiavad väärika mehe jäädvustamiseks väärikad ja linnapargi keskkonda sobivad lahendused.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 891 korda, sh täna 1)