“Jõulud lossis” meelitas ka venelasi

Eestlaste vanu jõulukombeid tutvustavast osalusteatri vormis lavastusest “Jõulud lossis” said osa nii saarlased kui külalised kaugemaltki.

Sihtasutuse Saaremaa Turism ja Saaremaa muuseumi koostööna läinud aasta lõpus ja käesoleva alguses Kuressaare lossis korraldatud osalusteatri etendused “Jõulud lossis” tõid kohale oodatust rohkem huvilisi.

“Arvan, et meil läks väga hästi,” ütles SA Saaremaa Turism juhatuse liige Angela Nairis ettevõtmisele hinnangut andes. “Külastajaid oli üle ootuste palju, eriti kui arvestada, et otsustati ju vahetult enne, et asi ikka toimub, paljud koolid ja ettevõtted planeerivad oma asjad aga varakult.”

Kui korraldajad lootsid, et ühest etendusest saabub osa saama paar-kolmkümmend inimest, siis Nairise andmeil tuli ette ringkäike, kus osalenute arv oli koguni kuuekümne ümber.

“Nii paljude külalistega me ei osanud isegi arvestada,” tunnistas Nairis.

Tema sõnul oli korraldajate eesmärk tutvustada jõulukombeid mitte ainult varem aja broneerinud rühmadele, vaid et sisse astuks ka inimene tänavalt.

“Ja see tõesti töötas – selliseid tulijaid tõesti oli ja mitte vähe,” lausus Nairis.

Osalusteatri etendusi käis vaatamas ligi 500 inimest.

“Arvan, et see on esimese aasta kohta ikka väga, väga hea näitaja,” leidis Nairis, kelle sõnul oli publiku seas külalisi koguni väljastpoolt Eestit.

“Mõned korrad käisid meie etendusi vaatamas ka pered Venemaalt, kes olid Saaremaale aastavahetust ja jõule tähistama tulnud – nende jaoks oli meil tõlk,” lausus Nairis. Ta lisas, et ühele Kanadast pärit rändurile, kes alles pärast etendust lossi jõudis, toimunu vastu aga suurt huvi üles näitas, tehti asjast kiirkorras ülevaade.

Nairise andmeil said korraldajaid palju positiivset tagasisidet.

“Halvustavaid arvamusi, et “mis jubedusega te nüüd hakkama saite”, küll tulnud ei ole,” kinnitas ta. “Kes on käinud, on olnud tänulikud, et said mõndagi uut ja huvitavat teada.”

Nairise teada ühtki konkreetset osa ringkäigust esile ei tõstetud – etendust kiideti tervikuna.

Nairise sõnul said korraldajad kindlasti mõtteainest tulevaks aastaks.

“Veebruaris kavatseme teha analüüsi ja muuseumirahvaga arutada juba järgmise jõuluprojektiga seonduvat,” rääkis Nairis, lisades, et tänavu on kavas ürituse ettevalmistamisega tunduvalt varem pihta hakata.

Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa hinnangul oli tegemist kordaläinud ja vajaliku üritusega. “Minu arvates tasus see üritus end ära ja sobis nagu rusikas silmaauku – jõuluajal on sellist asja vaja,” leidis Püüa.

Muuseumi direktori, kellelt jõulukombeid tutvustava ürituse idee pärit, leidis, et taolisest ettevõtmisest peaks saama traditsioon.

“See jõuluüritus võiks laieneda kindluse hoovi, mis pakub palju võimalusi kasvõi korda tehtud keldrite näol. Miks mitte korraldada näiteks jõululaat?” arutles Püüa.

 

Muuseum tahab taastada Lossi päeva

2011. aastal ja mullu korraldas Saaremaa muuseum traditsioonilise Lossi päeva asemel Lossi öö, ent Lossi päeva traditsioon on kavas taastada. “Kui meie asjad lähevad enam-vähem soovitud suunas investeeringute kohapealt ja meie organisatsiooni väga lõhkuma ei hakata, siis ehk aastal 2015 kui Saaremaa muuseum saab 150aastaseks ja ehitustööd on lõppenud, taastame ehk Lossi päeva kui suvise suurema väliürituse traditsiooni,” ütles Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa.

Tema sõnul on põhjus, miks rohkem kui ühe päeva jagu üritusi pakkunud Lossi päev Lossi ööks kahanes, eelkõige linnuse hoovis toimuvad ehitustööd.

Püüa sõnul aitavad seni muuseumi pakutavat elavdada erinevad pedagoogilised ja meelelahutuslikud programmid, mida muuseumilt tellida saab, näiteks maastikumängud. “Tuleval suvel plaanib meie töötaja (vanemteadur – toim) Maret Soorsk laiendada maastikumängu ka linna,” rääkis Püüa. Ta lisas, et infot tellitavate programmide kohta leiab muuseumi koduleheküljelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 123 korda, sh täna 1)