Saare noored lustisid aastavahetusel Lätimaal (1)

Saare noored lustisid aastavahetusel Lätimaal

HAARAB KAASA: Liivlased rahvuslikku mängu tutvustamas. Taga vasakult Ragnar Kalde, Loore Magus, Maarja Helm, Mihkel Süld, lätlased Emils ja Artis, Diana Magus, Svea Tarkin, Hans Pärtel. Foto: Tuuli Pärtel

Möödunud aasta lõpul kohtusid projektis “Noorte omaalgatus ja koostöö” osalevad noored juba kolmandat korda. Ligi pool ööpäeva kestnud sõit tuisustel-jäistel teedel reisiseltskonda ei hirmutanud.

Ventspilsi lähedal Venta jõe ääres asuvasse huvitava arhitektuuriga Ventaskrasti külalistemajja jõuti heatujulistena. INTERREG Est-Lat programmi noortekohtumise teema oli “Roheline tuli aktiivsetele noortele – tervis ja sotsiaalne vastutus”.

Muljeid koosveedetud päevadest avaldasid nii need, kes osalenud mitmel kohtumisel, kui ka uustulnukad.

Ann Saks:
Järjekordselt noortevahetuselt saime rohkesti kogemusi ja häid ideid. Kaunis kohas tekkis kohe hubane ja rahulik meeleolu ja sel korral saadi sõpradeks üllatavalt kiiresti. Paljud tundsid üksteist juba varasematest noortevahetustest, aga ka kõik “uued” olid hästi avatud ja sõbralikud.

Esimesel laagripäeval loositi välja nende nimed, kellele tuli aastavahetuseks kingitus teha ja hoogne meisterdamine läks lahti. Juhendajate toodud külluslikest materjalidest valmistati usinalt uhked kingitused. Loositi välja ka salajaste sõprade nimed, kellele võis kogu laagriaja jooksul väikesi kingitusi teha.

Saali seinale olid korraldajad riputanud osalejate piltide ja nimedega sokid ja kotikesed, kuhu neid kingikesi ja kirju sai panna. Laagri lõpul said kõik teada, kes nende salasõbrad olid.

Rahvaste sõpruse õhtu jaoks alustati ettevalmistusi juba hommikul – valmistati rahvustoite ja tuletati meelde tantse-laule. Õhtu üllatusesinejad olid lustlikult rõivastatud liivlased, kes õpetasid vanu liivi seltskonnamänge, millele lauldi kaasa pea unustusehõlma vajunud liivi keeles. Mänge tutvustati nii väga heas eesti kui ka läti keeles. Mängiti, tantsiti ja lauldi, kuni kõik olid piisavalt võhmal, et magusasse unne vajuda.

Lahkumise hommik jõudis kätte ähvardava kiirusega. Tuju oli allapoole nulli, kõik oleksid meeleldi veel paariks nädalaks sinna jäänud. Seltskond oli lihtsalt super ja kõik need naljad, mis seal räägiti, aga mida teised ei mõistaks, jäävad alatiseks meelde. Tore oleks osaleda veel kümnetes sarnastes laagrites, et jälle näha kõiki neid päikesejänkusid ning geniaalseid ja huvitavaid noori. Lühikese ajaga olid kõik saanud nii uskumatult kalliks, et raske on ära oodata järgmist noortevahetust, mis toimub juunikuus Saaremaal.

Tore on olla nädala pikkuses tasuta laagris vahvate noortega ja saada teadmisi, kuidas elus paremini hakkama saada. Üks laager on veel jäänud, kuid side naaberriigi sõpradega niipea ei katke.

Loore Magus:
Kogu laager Ventspilsis oli väga hariv ja seltskond hurmav. Esimesel koolituspäeval mängitud 12-tunnine simulatsioonimäng oli kogu selle 9 päeva jooksul kõige väsitavam, kuid samas üpris huvitav. Noored peaksid nüüd olema teadlikumad, kuidas näiteks oma projektidele raha küsida. Mäng hõlmas ka taimede tundmist, kastist välja mõtlemist, suguhaiguste ennetamist, seda, kuidas säästlikult elada jne. Kuna kokku olid tulnud väga erinevad inimesed, oli ka gruppide moodustamine kergem ja vastuste leidmine küsimustele lihtsam.

Maarja Helm:
Koolitustest. Simulatsioonimäng kujunes kohati liiga pikaks ja väsitavaks. Mängu esimene pool oli samas huvitav – alustades ravimtaimede tundmisest perekonna loomise õpetuseni. Mängu teine pool oli juba palju raskem. Kujutletavas mängulinnas erinevate firmade ja organisatsioonide vaheliste ja muude linnas tekkinud probleemide lahendamine osutus keeruliseks. Tuleb tõdeda, et lätlaste tiimijuhtimise oskus ja teadmised maailmast on väga head.

Teised koolitused arendasid samuti loovat ehk siis “piiridest välja” mõtlemist. Laagri viimane koolitus sotsiaalsest ettevõtlusest ning hinge ja keha ühtsusest oli minu jaoks kõige huvitavam ja kasulikum, kuna sealt leidsin enda jaoks palju motivatsiooni. Koolitaja, kes on oma ala tipp, suutis edasi anda lihtsad tõed sellest, kuidas jõuda püstitatud eesmärkideni.

Merily Porovart:
Praktiline ja teoreetiline pool loengutes olid tasakaalus. Panime proovile nii loomingulise osa endas kui ka tõsisema töövaimu. Uued huvitavad väljakutsed läbisid igat päeva ja igat hetke – arutelud, erinevate koosseisudega töögrupid, üllatused.

Teise päeva õhtul lasime hea maitsta rahvusroogadel, laualt ei puudunud tangu- ja verivorstid, hapukapsas ning pohlamoos. Lõõritati nii läti kui ka kauneid eesti laule, kuulsaimaks sai neist Zetode “Kergotamine”, mida hiljem igal ajal ümiseti.

Aasta viimasel päeval jooksime sõna otseses mõttes uude aastasse. Võtsime osa Ventspilsi traditsioonilisest aastalõpu tervisejooksust, kus oli võimalik nii joosta kui käia distantsidel 1 km, 3 km ja 5 km. Pärast jooksu laenutasid pea kõik laagrilised jäähallist uisud ja sõpradel käest kinni hoides meenutasid paljud oma ununenud uisutamisoskust.
Õhtul sõitsime vanasse vesiveskisse uut aastat vastu võtma.

Viimast päeva täitis keha, hinge ja mõistuse harmoonia arendamine. Saime häid massaažialaseid oskusi, mida võime nüüd kõikidele jagada. Energia tõus oli silmnähtav.

Muusikast, tantsust ja teadmistest pakatavad olid kõik päevad, mil õppisime kastist väljapoole mõtlemist, oma mõtete väljaütlemist, esinemisjulgust ja julgust olla need, kes oleme. Kellegi eripäradele ei vaadatud viltu.

See projekt on kõigega kooskõlas ja igale osavõtjale on kindlustatud mitmekülgne areng. Õppisime eelkõige meeskonnatöö ja vaba suhtlemise kaudu paremini tundma iseennast. Ootan põnevusega järgmist kohtumist!

Egelin Ellermaa:
Seekord Lätimaal toimunud laagri aega jäi ka uue aasta saabumine, mis minu jaoks kõige meeldejäävamaks osutus.
Selleks, et uus aasta saaks vastu võetud võimalikult meeleolukalt ja lõbusalt, jaotati osalejad gruppidesse, kus tegeleti õhtu planeerimisega nii muusika, tantsu kui ka mängude vallas. Pärast meelelahutusliku poole kavandamist kaeti laud ja täideti kõhtu hea-paremaga. Seejärel vahetati kingitusi ning mindi õue, et uus aasta ilutulestikuga vastu võtta. Emmati üksteist ning sooviti head algavat aastat. Õhtu läks edasi tantsude, mängude ning laulude saatel – nalja ja naeru jätkus varaste hommikutundideni.

Kindlasti oli tegu minu jaoks ühe meeldejäävaima uue aasta vastuvõtuga. Olenemata sellest, et olin oma lähedastest kaugel, oli tegu äärmiselt emotsionaal-se ning unustamatu aastavahetusega.

Jakob Saare:
See laager oli minu elu üks parimaid kogemusi! Sain väga palju uusi teadmisi. Eriti hästi mõjus laager suhtlemisoskusele võõraste inimestega ja inglise keele oskuse arenemine on ka märgatav.

Ragnar Kalde:
Kohtumine andis noortele väga hea võimaluse läti noortega suhtlemiseks ja enda täiendamiseks. Mind hakkas huvitama projektimajandus. Kahju, et pärast suvelaagrit ja konverentsi ei tule rohkem mõnusaid koosviibimisi lätlastega.

Mihkel Süld:
Need 9 päeva innovatiivsete noorte keskel on õpetanud meile kõigile, et noored suudavad luua väga huvitavaid ja ebatavalisi projekte/üritusi.

Diana Magus:
5. jaanuari hommikul kell 9 lahkusid eestlased Ventaskrastist. Teisi kallistades tulid meelde laagri jooksul kogunenud mälestused. Loodame kõiki näha suvel Oitmäe laagris.

Projektis osalejad tänavad MTÜ Triigi Trikirand elluviidava projekti ja toreda kohtumise toetamise eest Euroopa Regionaalarengu fondi, Leisi vallavalitsust ja volikogu ning Tehtal OÜ juhti.

Tuuli Pärtel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 607 korda, sh täna 1)