Ebaedust hoolimata vaimustus vormeliäss Mika Salo Saaremaast

Ebaedust hoolimata vaimustus vormeliäss Mika Salo Saaremaast

VASTASTIKUSED TÄNUSÕNAD: Vastrenoveeritud hoones esimest korda külalisi võõrustanud mõisahärral Vesa Lappalainenenil (vasakul) ja vormeliässal Mika Salol jagus teineteise jaoks küllaga tunnustussõnu. Foto: Aare Laine

Nädalavahetusel Saaremaal koos üheksa kaasmaalase, ühe šotlase ja saarlastest kaaslastega jahil käinud maailmakuulus vormelipiloot Mika Salo kiitis siinseid jahipidamisvõimalusi vaatamata sellele, et tal endal ei õnnestunud ühtegi ulukit lasta.

Eelmise sajandi lõpus ja selle sajandi alguses maailma vormeliradadel võite noppinud üks kuulsamaid Soome võidusõitjaid pole siiani võistlusspordist loobunud. Tõsi küll, vormelirajal ta enam tippudele konkurentsi ei paku, küll aga muudel aladel. Kahekordse La Mansi 24 tunni sõidu võitjana stardib ta juba eeloleval nädalavahetusel Dubais toimuval ööpäevaringsel võidusõidul.

Saaremaale sõitnud jahiseltskonda võõrustas Pidula mõisahärra Vesa Lappalainen. Pidula mõisas nõustus Mika Salo vastama ka Saarte Hääle küsimustele.

Maailma autospordifännidele on 46 aastane vormeliäss Mika Salo teada-tuntud võidusõitja. Vähem teatakse Mika Salot kui jahimeest. Mitmes aasta metsaradadel läheb?
Jahimees olen juba viieteistkümnendat aastat.

Autosportlasena olete terve maailma läbi sõitnud, jahimehena aga võtsite Saaremaa teekonna esmakordselt ette.
Jah, Saaremaal olen esimest korda. Eestis olen aga varemgi käinud. Meil on vanade sõprade jahiselts. Oleme just kolmekuningapäeval Eestisse jahiretki korraldanud.

Jahimehestaaži on teil 15 aastat, aga mitu aastat olete võidu sõitnud?
Olin viieaastane, kui alustasin. Seega 41 aastat tuleb ära. Tundub uskumatuna küll, aga nii see on. Pärast vormelirajalt lahkumist pean ise kaalukamateks saavutusteks La Mansi 24 tunni sõidu võite.

Olla 24 tundi pidevalt pinge all, mida see sportlasele tähendab?
Tõepoolest, see on füüsiliselt raske. Nüüd aga võin pidada ennast juba kogenud 24 tunni sõitjaks. Nendest võidusõitudest taastumine võtab väga pika aja.

Mida selleks teha tuleb, et taas ennast normaalselt tunda?
Tihti käin koeraga metsas jalutamas. Võtame ette isegi kuni paarikümnekilomeetriseid jalutuskäike. Jahilkäimine lõõgastab samuti.

Kui kaua kavatsete autospordiga veel tegelda?
Nii kaua kui jõuan. Soome televisioonis kommenteerin ka autospordivõistlusi ja kohtunikunagi tegutsen.

Mika Saloga vestsime juttu vahetult enne jahiretke algust. Kuigi mehed sõitsid metsa optimistliku meelega, tulid nad tagasi tühjade kätega.

Salol ebaõnnestus jahilkäik aga veel sellegi poolest, et ühel hetkel leidis võidusõiduradadel ilma teinud sportlane maasturit roolides ennast mülkas. Võimas sõiduk sealt omal jõul välja enam ei saanudki. Nõnda siis sai Salo Saaremaa metsade salapärasusestki osa.

Kui kehvasti, siis uuesti. Pidula külalistele meeldis. Järgmisel aastal kavatsevad nad siia uuesti tulla. Võibolla kujuneb sellest traditsioon. Küllap on sellel kandil oma aura, mis võõramaalasi siinsetesse metsadesse jahile meelitab.
Abula külas sündinud-kasvanud Maimu Pere sõnul korraldasid eelmise sajandi esimesel poolel Pidula ja Abula maile jahiretki sakslased. “Meie talus käisid nad pärast õnnestunud jahilkäiku pidu pidamas. Siin neil kangesti meeldis käia,” rääkis Pere.

Seekord ütlesid külalised tänusõnu Pidula mõisahärrale Vesa Lappalainenile. Mõisahärra omakorda tänas jahiseltskonda eesotsas Matti Lämsäga, kes valis majutuskohaks just Pidula mõisa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 734 korda, sh täna 1)