Heameel tehtust ja saavutatust

Aarne Põlluäär
Orissaare vallavanem:

Orissaare vallale oli lõppenud 2012. aasta igapidi toimekas. Tegevusi jätkus arvukalt igasse kuusse.

Suurim saavutus oli kindlasti koolimaja katuse ehitus. Täna on kool turvaliselt katuse all ja otsime innukalt uusi võimalusi, kuidas meie oma kooli muuta kaasaegsemaks ja kutsuvamaks.

Aasta tegemistest tasub välja tuua mitmeid.

Suvel peeti Illiku laiu päevi, mis olid viimast aastat omakandi noorte korraldada, sügisel toimusid I maailmasõja näidislahing Orissaare külje all Väikese väina ääres vanal lambakarjamaal ja sellega seotud ajalookonverents. Oluline märgiline üritus oli kahe valla, Orissaare ja Pöide ühine eakate sügispidu Orissaare kultuurimajas.

Aastat ilmestasid rohked kultuuri- ja spordisündmused, millest kultuuri poolelt kõige nimekam on kindlasti Orissaare näiteringi lavale toodud “Pildikesi kolhoosielust”, kus hiilgerolli tegi piirkonna vaieldamatult näitleja number üks Helje Basihhina.

Spordiaasta pärliks võiks lisaks sportlaste väga tublidele saavutustele pidada Orissaare sisekuulitõukeringi valmimist, mille oma allkirjaga avas maailmameister Gerd Kanter, samuti meie noorte “10 olümpiastarti”-sarja edukat võistkonda ja treenereid.

Maire Kääridi eestvedamisel viidi läbi kolme valla ühisprojekt “Liikudes tervemaks”, milles osalesid oma tervisest hoolivad Pöide, Valjala ja Orissaare valla inimesed.

Külastasime oma sõpru Lätis, Soomes ja Rootsis.

Tagavere seltsimaja sai seest sootuks uue näo ja Kavandi seltsimajal uuendati seni renoveerimist oodanud katuseosa.
CO2-raha toel said lõplikult soojaks perearstikeskuse hoone ja Orissaare kultuurimaja ning uuendatud sai Orissaare päästekeskuse hoone.

Tõsine töö sai lõppenud aastal tehtud valla noorsootöö hindamisel, mille tulemusena peab noorsootöö saama täiesti uue sisu.

Tegutsema hakkas Bändikool.

Heameelt teeb, et nelja valla ühisprojekt Muhu sotsiaalkeskuse rajamiseks sai sisse uue hoo ja selle tulemusena peaks keskus ka tänavu valmima. Vajadus selle järele on väga suur ja ehitus peaks eelduste kohaselt uuesti lahti minema ilmade soojenedes.

Tore on tõdeda, et samad neli valda on suutnud eelmisel aastal kaks korda kokku saada koostöövõimaluste aruteluks. Venis küll ühinemisläbirääkimiste alustamine, kuid ka selles suunas on hea algatus täna laual Orissaare valla volikogu poolt, mis oma 20. detsembri istungil otsustas kutsuda naabervallad Muhu, Pöide ja Laimjala ühise läbirääkimistelaua taha võimaliku ühinemise eesmärgil. Ühinemise tulemusena muutuks Ida-Saaremaa, ja miks mitte ka Muhumaa piirkond, ühtlasemaks ning konkurentsivõimelisemaks.

Tänan kõiki tegijaid ja häid inimesi panuse eest Orissaare valla ellu 2012. aastal. Soovin uueks aastaks jõudu kõigile tegijatele, kes vähegi suudavad ja tahavad muuta elu meie vallas elamisväärsemaks, ja edukaid saavutusi 2013. aastaks.

 

Villi Pihl
Kärla vallavanem:

Eelmisel aastal lõpetasime lasteaia remondi. Läks see küll üle kivide ja kändude, aga lõpule sai ja nagu öeldakse – kaua tehtud, kaunikene. Kindlasti oli see meie eelmise aasta kõige suurem investeering summas 215 000 eurot. Võib öelda, et meil on nüüd kõige ilusam lasteaed maakonnas.

Lusikapäeval, mis toimus 6. detsembril lasteaias, sai volikogu esimees üle anda 13 hõbelusikat noortele vallakodanikele. Aasta lõpus lisandus veel kahe lapse sünd, nii et kokku sündis 15 last, mis pole ju üldse paha arv.

Suursündmus oli koolimaja 100. sünnipäev, mille ettevalmistusi hakati tegema juba üle-eelmisel aastal. Suur töö oli välja anda trükis “Kärla kool läbi aegade” ja kogu selle ürituse korraldamine, mis läks igati korda.

Kärla valla korraldada olid Viidumäe mängud, millega tulime väga hästi toime. Viidumäe mängude võit näitab, et sport on meil Kärla vallas jätkuvalt au sees. MTÜ Kärla Spordiklubi sai PRIA toel uue ATV koos erinevate tehniliste abivahenditega, et hooldada Kärla terviserada nii suvel kui talvel.

Üheks uueks sündmuseks oli ka Oti Ralliklubi korraldatud Kärla ralli. Tore, et selline klubi nii aktiivselt on tööle hakanud.
MTÜ Paadla Kandi Selts sai PRIA projektiraha toel oma maja ruumid seest kõik korda. Vald panustas omaosalusega ja seltsi liikmed tööga. Nüüd on seal juba mitmeid üritusi peetud.

Kultuurielu suursündmus oli kindlasti esimene üritus uues kõlakojas. Ehitajad lõid veel viimaseid laudu lakke, kui Smilers kohale sõitis, aga valmis see sai. Seal tuleb ehitajal veel natukene nokitseda – panna liistud, tornide tipud. Suur osa rahast saadi Leader-meetmest, aga osa tänu heale koostööle kultuuriministeeriumiga.

Tuleb märkida, et meil on ka nüüd näitering, mis tuli välja väga lõbusa ja humoorika näidendiga “Mats Von Kartohvel”, jääme ootama uusi ja põnevaid tükke. Kooli soetati Bändikooli projekti raames täiskomplekt bänditehnikat. Loodame, et siit sirgub järelkasvu meie praegustele muusikutele.

Kindlasti üheks väga suureks sündmuseks on kujunenud AS Hoolekanne investeering Sõmera Kodu majadesse, sest see annab meile kindluse, et töökohad vallast ära ei kao.

Keskkonnaministeeriumi nõustamisel ja julgustamisel ning Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahalisel toel alustasime sügisel Kärla jõe seisundi uuringuid, mis peaksid valmima tänavu mai lõpuks. Siis on meil teada, kust töödega alustada ja kui suures mahus on neid vaja teha, et parendada jõe seisundit.

Aasta lõpupoole oli kindlasti üheks suureks tegemiseks noorsootöö hindamine. Tuli päris mahukas töö ja võib öelda, et meie vallas ikkagi tehakse noortega tööd, aga kindlasti saab veel paremini.

Tegevusi oli veel palju. Kärla vallas elavad väga tegusad inimesed. Tänavu on kindlasti üheks suuremaks investeeringuks kergliiklustee rajamine Kärla aleviku Sõmera osa ja Kärla osa ühendamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 331 korda, sh täna 1)