Odalätsi allikate maaomanik loobus RMK teenetest (7)

Odalätsi allikate tulevik külastuskohana pole selge, sest Taanis elav maaomanik Õnne-Luule Vabamäe keelas riigimetsa majandamise keskusel (RMK) armastatud loodusobjekti haldamise ja maastikukaitseala infrastruktuuri kordategemise.

“Meil on tõsiselt kahju, et see asi on nii läinud, kuigi oleme omalt poolt proovinud teha kõik, et objekt jääks RMK haldusesse,” ütles RMK loodushoiuosakonna saarte piirkonna juhataja Aili Küttim.

Viimati möödunud kevadel Taanis elava maaomanikuga kõnelnud Aili Küttimi sõnul võttis RMK maaomanikuga kontakti, kuna soovis lagunema kippuvat kaitseala infrastruktuuri KIKi toetusega renoveerima hakata, kuid sai viimaselt eitava vastuse.

Isiklik vara on püha

Maaomanik andis teada, et RMK pole ainuke võimalik koostööpartner ning et meelsamini näeb ta oma maa peal tegutsemas Kihelkonna valda. “Inimese isiklik vara on püha ja puutumatu ning kui inimene ei ole nõus sõlmima meiega maakasutuslepingut, siis vägisi ei saa me kellegi juures midagi teha,” rääkis Aili Küttim, kelle sõnul hooldas RMK Odalätsi puhkeala heast tahtest kuni eelmise aasta lõpuni.

Uue aasta algusest Odalätsi puhkekoha hooldamine enam RMK loodusvahi tööülesannete hulka ei kuulu ja Odalätsi infrastruktuur on riigivara hulgast maha võetud.

Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami andmetel soovib maaomanik anda Odalätsi valdused külameeste kätte. Vallavanema sõnul oli maaomanik temaga vesteldes küllaltki ägestunud ega soovinud näha ega kuulda, et RMK seal edasi tegutseks.

“Tundub, et põhjus on selles, et riik on toimetanud tema maa peal ja rajanud sinna parkla, kuivkäimlad ja laudrajad, ilma et oleks mingit lepingut,” pakkus Aardam maaomaniku pahameelele selgituse.

Vallavanema andmetel on maaomanik lubanud leida ise raha, et Odalätsil vajalikud rajatised korda teha, kuid ka sel juhul jääb lahtiseks küsimus, kes tagab puhkekohas heakorra.

Kord võib käest minna

“Seni oli ala igapäevane korrashoid RMK käes ja kõik oli puhas ja korras. Kes sellega nüüd hakkab tegelema, on suur probleem,” sõnas vallavanem, kelle hinnangul võib kõrge külastatavusega Odalätsi maastikukaitsealal kord käest minna.

Raimu Aardam ütles, et vald saadab lähiajal maaomanikule Taani kirja ja uurib, mis siis Odalätsist lõppkokkuvõttes ikkagi saab. “Kihelkonna vald võib selle ka oma käsutusse-kasutusse võtta, aga see on ju vallale jälle koormus, mis seni oli RMK kui suure äriettevõtte õlul,” lausus Aardam.

Odalätsi maastikukaitseala on loodud Odalätsi luidete ja Odalätsi allikate kaitseks. Ümbruskonna soodest ja võimalik, et ka Karujärvest tulev allikate vesi jookseb mööda maa-aluseid karstipragusid mere suunas, kirjutab Vikipeedia. Odalätsi küla juures pääseb vesi paljude avade kaudu maapinnale, moodustades veidi eemal Pidula veskioja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 304 korda, sh täna 1)