Maksuvabastus saarlaste elu oluliselt ei muuda

Maamaksuseaduse muutmise seadus vabastab 1. jaanuarist koduomanikud maamaksust. Kuidas see mõjutab saarlasi-muhulasi?

Kodualune maa on isiku omandis olev elamumaa, kui sellel maal asuvas hoones on isiku elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.

Kui elamumaa kinnistu ületab tiheasustusega alal 1500 m2 ja hajaasustusega alal kaks hektarit, tuleb ülejäänud maa eest tasuda maamaksu. Maksuvabastuse saamiseks ei pea koduomanik ühtegi avaldust esitama.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu selgitab, et kuna kodualuse maa maamaksuvabastus vähendab linnaeelarvesse laekuvat maamaksu 119 800 euro võrra, otsustas volikogu möödunud aasta 22. novembril eelarve tasakaalu taastamiseks maamaksumäära tõsta.

1. jaanuarist 2013 sai uueks maamaksumääraks senise 1,5% asemel 2% maa maksustamishinnast aastas. Näiteks Kuressaare lennuväljale tähendab see senisest tuhandete eurode võrra suuremat maamaksu.

Pressiesindaja kinnitusel koduomanikke volikogu otsus ei puuduta, küll aga tõuseb maks elamumaa omanikel, kelle elukoht pole maaomandiga samal aadressil. Samuti peaksid inimesed uurima maa sihtotstarvet.

Kui seni said Kuressaares maamaksuvabastust täies ulatuses üksnes represseeritud ning pensionisaajad said 25,60 euro suurust maksusoodustust, siis uue määruse kohaselt saavad maksusoodustust vaid represseeritud ja nendega võrdsustatud isikud. Seda endiselt täies ulatuses.

Pensionisaajate maksusoodustus asendub kodualuse maa maamaksust vabastamisega maksimaalselt 239,63 euro ulatuses.

Avaldusi maamaksuvabastuse saamiseks saab linnavalitsusele esitada 15. jaanuarini. Need, kellele maksuvabastus on määratud eelmistel aastatel, ei pea täiendavat avaldust esitama. Pressiesindaja julgustab inimesi täiendava info saamiseks pöörduma linnavalitsuse maakorraldajate poole.

Leisi abivallavanem Enno Reis maamaksuvabastuses valla jaoks erilist muutust ei näe. “See 5-6 eurot, mis majapidamise kohta maal tuleb, tekitab ilmselt vaid asjaga tegelevatele ametnikele tööd juurde,” arvab ta. “Kui keegi sellest muudatusest võidab, siis ehk Tallinna elanikud.”

Neljapäeval tehtud kiirküsitlus Leisi kandis näitas, et inimesi huvitab öösel taas maha sadanud lumi palju rohkem kui kunagi märtsis saabuv maamaksuteade.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 451 korda, sh täna 1)