Maimu Pere: Kui asi kipub käest minema, siis kannata ää (2)

Maimu Pere: Kui asi kipub käest minema, siis kannata ää

NÜÜD: Tihti meenutasid selles toas oma lapsepõlve mänguradu ja nooruspõlves kooskäidud teid Maimu Pere ja Endla Tegova. Enam kui veerandsaja aasta eest lahkunud sõbranna fotot hoiab korteriperenaine aukohal. Foto: Sander Ilvest

Seda Maimu Pere muhedat ütlemist teavad vist küll kõik tema arvukad õpilased ja kolleegid Mustjala koolist, kodukultuuriseltsist Koit ning üldse kõik, kes tegusat memme teavad-tunnevad.

Aasta tagasi Mustjala valla aukodanikuks nimetatud ja nelja aasta eest maakonna käsitööpreemia KadakMari laureaadi tiitliga tunnustatud Maimu Peret võib julgelt kutsuda elavaks entsüklopeediaks, kes teab omakandiinimestest ja sündmustest pajatada põnevaid lugusid.

Tema lapsepõlve mängukaaslane, kooliõde ja hilisem kolleeg oli kirjanik Endla Tegova (Vainula). Armastatud kirjaniku hiljuti Mustjala rahvamajas tähistatud 90. sünniaastapäevale ei saanud Maimu tervise pärast minna, kuigi oleks väga tahtnud. Ei tea, kas kirjanik mõtles ka omakülatüdrukust sõbrannale, kui kirjutas luuletuse “Elamise õpetus”.

Noorust su ellu ei kaht korda kingita.
Tõe ees on uks tihti lukus ja lingita.
Sunni end valele vaatama silma.
Omasid reetes jääd endastki ilma.
/…/
Kõike tee nii, et sa tehtut ei kahetse.
Nii, et sa elus end hiljem ei haletse.
Nii, et su hinge ei ahistaks häbi.
Nii, et käid tõe eest või surmadest läbi!

Vahest ongi Maimu võtnud sõbranna luuletuse oma elu motoks? Elus ei ole Maimu midagi kahetsenud. Häbi pole tema hinge ahistama pääsenud. Almus, heitlikkus ja argus on elurõõmsale saarlannale võõrad.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 659 korda, sh täna 1)