Kommentaar (1)

“Elektriautode kasvuraskused”, SH 15.01

KredEx palus 2011. aastal Kuressaare linnavalitsuselt abi elektriauto kiirlaadimispunkti rajamiseks asukoha leidmisel.
Asukoha üheks eeltingimuseks oli kõvakattega parkimiskoha olemasolu vähemalt kahe elektriauto laadimiseks. Ainuke linnavalitsuse pakutud asukoht oli Kitzbergi tänaval asuv tühi krunt ehk haljasala, mis ei vastanud kiirlaadimispunkti rajamise eeltingimustele.

Lisaks seadis linnavalitsus tingimuse, et KredEx rajab sinna täies ulatuses parkla (linnavalitsuse korralduses, millele oli lisatud ka projekt, on selgelt välja toodud, et parkla tuleb ehitada välja täies mahus, mis hõlmab 19 parkimiskohta, haljastust, valgustust ja vihmaveekanalisatsiooni) ja linn katab 50% parkla rajamise kuludest.

Artiklis mainitud 5000 euroga ei ole 19kohalise parkla rajamine võimalik. Elektromobiilsuse programmi vahenditest ei ole parklate rajamine abikõlblik, mistõttu ei saanud KredEx sellist kohustust endale võtta. Vaatamata korduvatele selgitustele ja palvetele pakkuda välja mõni muu asukoht, linnavalitsus seda ei teinud.

Kui linnavalitsus oleks pakkunud välja mõne teise asukoha, mis oleks vastanud kiirlaadimispunkti rajamiseks esitatud nõuetele, kus on ka parkimiskohad juba olemas, siis oleks KredEx olnud nõus sinna ka kiirlaadimispunkti rajama.

Linnavalitsuselt tuli aga selge sõnum, et neil teist asukohta pakkuda ei ole, küll aga oldi rahul, et laadijad tulevad linna piirile Tallinna tänava äärde ja Luha tänavale. Lisaks otsis KredEx iseseisvalt Kuressaarest alternatiivseid asukohti, kuid neid kahjuks ei leitud.

Laadija paigaldamine haigla juurde on tavapärane. Seda on tehtud üle Eesti, nt Tartus, Võrus, Viljandis. KredExi soov oli leida kiirlaadijale asukoht Kuressaare kesklinnas, kuid selle puudumisel tuli valida alternatiiv, milleks osutus Luha tänav. Haigla juurde paigaldatav laadija jääb avatuks kõigile elektriautode omanikele.

Kiirlaadimisvõrgu paigaldamise käigus on KredEx teinud koostööd ettevõtete ja kohalike omavalitsustega üle Eesti. Kuressaare on üks vähestest kohtadest, kus laadimispunktide rajamine on osutunud problemaatiliseks. Loodame siiski, et jõuame linnavalitsusega kokkuleppele ning leiame laadijale asukoha ka kesklinnas.

Jarmo Tuisk
SA KredEx elektromobiilsuse programmi juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 220 korda, sh täna 1)