SÜG toob oma kabaree linnarahva ette (6)

SÜG toob oma kabaree linnarahva ette

KIRSS TORDIL: Nagu alati, on ka tänavu kabaree-etenduse oodatumaid numbreid kankaan. Foto: Anni Viskus

Saaremaa ühisgümnaasium esitleb linnarahvale reede õhtul kell 19 algaval etendusel oma kuudepikkuse töö vilja – 23. kabareeprogrammi, mis pakub lisaks traditsioonilisele kankaanile palju üllatavat.

Kavasse kuulub 24 numbrit.

“Eks ikka tantsu ja laulu – nii soolo- kui ka bändilugusid,” ütles etenduses kaasa lööv 11. klassi õpilane Airike Vipp Saar-te Häälele seekordse programmi kohta.

Airike hinnangul teeb tema lennu kabareekava eriliseks teemavalik – sünnist surmani.

“Toome vaatajateni elu kulgemise läbi laulude ja tantsude,” rääkis Airike. “Kõik me ju sünnime ja paratamatult lõpetame kuuenurkses kastis.”

Täpsemalt kavast rääkida ta siiski ei soovinud. “Kes tahab, tuleb ja vaatab ise,” tähendas ta.

Kabaree toimub alati

Ettevalmistused korraliku kava tegemiseks hakkasid pihta juba üsna kooliaasta algul. “Suur töö on seljataga,” leidis Airike. “Samas – see, kes palju teeb, see ka palju jõuab. Arvan, et kabaree aitas meil oma õppimist just paremini organiseerida ja oma aega planeerida. Ka olen kuulnud, et kabaree pidi õppeedukust tõstma.”

Noorte ühe juhendaja, 11.c klassi juhataja Mari Ausmehe sõnul on seekordne programm üsna hästi tasakaalus. “Meil on kõike – väga hea bänd, head laulud, head solistid, vägev kankaan,” ütles Ausmees Kadi raadiole antud usutluses.

Praeguste üheteistkümnendike ettevõtmise muudab varasemaist erinevaks ehk see, et just nende kabaree valmimise lugu sai pandud filmi sisse – sarja “Eesti lood” raames tegi Gerda Kordemets sellest dokumentaalfilmi.

Ideed ei lõpe

“Meie kabaree oleks sündinud nii või teisiti, aga filmimine muutis ehk asja põnevamaks ja mingil määral dokumenteeris selle,” lausus Ausmees.

Õpetaja Ausmees on sama meelt SÜGi direktori Viljar Aroga, kes on nimetanud kabareed traditsiooniks, ilma milleta ei saa.

“Me ei pea kunagi rääkima, kas seda sel aastal teha või mitte,” tõdes Ausmees. “Mõnikord on õrritatud mõnda lendu, kes ehk särtsu sisse ei saa, et kas jätame siis esimest korda ära, aga see on olnud hoopis liikumapanevaks jõuks. Kabaree toimub alati, nagu ka 1. septembri aktus.”

Ausmees lisas, et ilmselt meelitab paljusid noori SÜGi kasuks otsustama ka kabaree-traditsioon.

Kas noortel aastatega ideed otsa ei kipu saama?

“On suur õnn, et asja teevad erinevad lapsed – nende ideed on lõputud,” leidis Ausmees. Õpetaja tunnistas, et on vahel mõelnud: kui tema peaks olema kabareetrupi juhendaja 23 aastat, oleks ta juba ammu ummikus. “Iga kord tulevad aga uued lapsed oma ideede, oma visiooniga ning panevad meid üllatuma – mis kõik on välja mõeldud ja kuidas varem keegi millelegi taolisele tulnud pole.”

Ausmehe hinnangul on kabaree suur väärtus see, et kaasa löövad kõik.

“Keegi ei käi enne kaalu pealt läbi, samuti ei tehta enne katseid, kas ta nüüd sobib või mitte,” lausus õpetaja.

See, kas reedesele avalikule ülesastumisele lisa tuleb, sõltub Ausmehe sõnul eelkõige publikust.

“Kui on väga suur huvi, teeme linnarahvale ilmselt veebruaris-märtsis veel ühe etenduse,” lubas ta.

Kabaree esietendus 21. detsembril, õpetajate jõulupeol – nagu juba traditsiooniks kujunenud.

 

Esilinastusel täismaja

SÜGi kabaree-traditsiooni tutvustav dokfilm “Kabaree” esilinastus möödunud neljapäeval Tallinna kinos Artis.

Filmi autori ja režissööri Gerda Kordemetsa sõnul on filmi esilinastus ja esietendus teatris täiesti erinevad asjad, ent kindlasti saadab mõlemat tegijat paanika.

“Tegija meelest pole asjad ju kunagi valmis – ikka tundub, et pisut aega jääb puudu,” põhjendas ta Kadi raadio “Keskpäeva” saatele antud intervjuus. “Kui teatri puhul saab aga pärast esietendust veel proovi teha, siis film on lõplik.”

Kordemets tõdes, et valminud dokumentaalfilm ei tulnud siiski päris selline, nagu ta oli ette kujutanud.

“Tegelikult tahtsin esiplaanile tuua suhtelugu, mille taga oleks olnud kogu kabaree tulevärk. Välja tuli aga vastupidi,” lausus ta. “Samas ei ole see ka vale – tahtsin ju kümme aastat rääkida inimestele, et Saaremaal on selline asi – kabaree, ja arvan, et selle osa rehkendusest tegin ma ära.”

Kordemetsa kinnitusel sattus taolise traditsiooni olemasolust vaimustusse mõnigi tema tuttav.

Kordemets tunnistas, et publiku rohkus esilinastusel tegi talle suurt rõõmu.

“Kui tegin 2007. aastal eelmise “Eesti loo”, oli saalis ehk paarkümmend inimest. Seekord oli “Eesti lugude” kinosaal puupüsti täis, inimesed istusid trepi peal,” rääkis ta.

Kordemetsa sõnul näitab huviliste rohkus, et “eesti inimesele hakkab lõpuks eesti inimene korda minema”. “Samas näitab see tohutult hästi ka dokumentalistika tähtsuse tõusu,” leidis kabaree tegemisest rääkiva filmi autor.

Film “Kabaree” linastub Kuressaare linnateatri TeatriKinos 24. ja 25. jaanuaril.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 130 korda, sh täna 1)