Naabrivalve tuvastas eksinud traktoristi (6)

Naabrivalve tuvastas eksinud traktoristi

ILUSAST METSATEEST SAI KOLETEE: Paatsa küla elanike väitel kulges sellel kohal alles hiljaaegu ilus tasane metsatee. Metsaärimees Imre Lossmann lubas pärast metsa väljavedu tee korrastada. Foto: Sander Ilvest

Väljend “naabrivalve” sai eelmise nädala lõpul Paatsa külas sisu, kui raielangilt palke välja vedanud traktorist eksis ja naaberkinnistult üle sõites tõelise kuumaastiku rajas.

Eelmise nädala lõpus märkasid Paatsa küla elanikud suuri metsatraktoreid külavaheteelt Saaru maaüksusele keeramas. Teeäärses erametsas, kuhu rasked masinad sügavad roopad jätsid, puude mahavõtmiseks siiski ei läinud. Ragistama hakati kaugemal asuval Uus-Kärema maatükil.

Tekitatud songermaast häiritud külaelanikud võtsid mõnehektarilise Saaru kinnistu Kuressaares elava omanikuga ühendust ja küsisid, kas ka too on metsatöödest teadlik. “Metsas müttab Preste Grupp. Imre Lossmann, Viljandi mees on firma omanik,” kuulis maaomanik oma üllatuseks.

Traktoristi eksitus

Esmaspäeval sai ta uue üllatusena telefonikõne Imre Lossmannilt, kes vabandas kahetsusväärse juhtumi pärast. Ütles, et polnud ise kohal ning traktorist eksis sissesõidu- ja väljaveoteed valides. “Teeme töö lõppedes kõik korda!” lubas ärimees. Ka külavanem Kunnar Lüll oli temaga rääkinud.

Nõnda siis tegutseb naabrivalve Paatsa külas selle sõna kõige paremas mõttes, ilma et seal oleks ametlikku naabrivalve piirkonda moodustatud.

Teisipäeval tuvastas maaomanik külainimestega koos nii kaardi kui loodusesse paigaldatud piirimärkide järgi maatüki täpsed piirjooned. Nelja eramaa (Nurga, Saadu, Saaru ja Uus-Kärema) ristumispunktis tõdes metsatöid vaatama tulnud ärimees Lossmann, kes ka oma GPS seadme appi võttis, et tema firma töömehed on puid välja vedades tõepoolest naaberkrundilt üle sõitnud.

Teisipäeva lõunaks oli traktorist Mati Liblik metsast külatee äärde välja vedanud juba kolm koormat puid. Lossmanni arvates jagub neil Kärema maatükil tööd veel kolmeks nädalaks.

“Olge mureta. Pärast väljavedu teeme kõik korda. Jaanitule plats jääb meie poolt puutumata. Anname tule tegemiseks ka omalt poolt paraja koguse puid. Pärast seda, kui oleme kõigega siin ühele poole jõudnud, kutsume teid taas külaväljakule kokku,” lubas ettevõtja.

Kaheksa aastat Saaremaal metsa üles töötanud Preste Grupi juht on enda sõnul taolistes olukordades maaomanikega alati kokkuleppele jõudnud.

Inimestel raha vähe

“Siin on hea rahulik töötada,” kinnitas Lossmann, et saarlastega on koostöö seni laabunud. Ja olgugi, et metsafirmasid on omajagu, mahuvad kõik kenasti ära.

Lossmanni sõnul tööpuuduse pärast karta pole vaja, viimasel ajal on metsa müünud ka need, kes seda seni on hoidnud.
“Inimestel on raha vähe ja mõnigi pakub meile tööd selleks, et endale elamiseks raha saada,” järeldas Imre Lossmann.

Uus-Kärema maatükilt loodab firma välja vedada vähemalt 2000 tihumeetrit puitu. Paatsa metsa hindab ta keskmiseks. Enamik Saare maakonna erametsi on pindalalt üsna väikesed. Lossmanni hinnangul annab üks keskmine krunt välja 300–400 tihumeetrit puitu. Enamik puidust läheb paberipuuna ekspordiks.

 

Mis metsadest saab?

“Mis Saaremaa metsadest saab, kui siit igal aastal puid nii suurtes kogustes välja veetakse? Kui kõik oma jao on kätte saanud, kas siis jääb veel kusagile mõni kadakatutt püsti,” muretses külaelanik Leili Rand.

Niisuguseks mõtiskluseks on nüüdsel kuressaarlasel ka põhjust. Mõned aastad tagasi tegi üks metsafirma tema sünnitalu lähedal puid maha võttes lausa laastamistööd.

“See maastik on kohutav! Osa mahavõetud suuri puid jäeti metsa vedelema. Pilt on seal praegugi väga masendav,” märkis külaelanik kunagise looduskauni metsa kohta.

Imre Lossmann nõustus kuuldud kirjeldusega. Temagi on sellele maatükile pilgu peale heitnud.

“Meie niisugust tööd ei tee. Tulge pärast hindama,” kutsus Paatsa inimestega arutelu pidanud ärimees.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 770 korda, sh täna 1)