Kogudus tahab kiriku ümbert ohtlikke puid maha võtta (7)

Kogudus tahab kiriku ümbert ohtlikke puid maha võtta

KAS PUUD VÕI MAJA? Püha Nikolai koguduse vaimulik Kaupo Põld loodab, et linnajuhid mõtlevad järele ning annavad vähemalt hoonet ohustavatele puudele raieloa. Foto: Sander Ilvest

Eesti apostlik-õigeusu kiriku (EAÕK) Kuressaare püha Nikolai koguduse nimel linnavalitsusele läkitatud kirjas tõdeb isa Andreas, et otsus mitte lubada ohtlikke puid maha võtta kahjustab nii kiriku kui naabrite vara.

Lähemalt räägib isa Andreas ehk koguduse vaimulik Kaupo Põld neljast kiriku ümber kasvavast puust, millest kaks lõhkuvat tugevalt kiriku ajaloolist õuemaja, kuna kasvavad selle vundamendist läbi, üks ohustab oma kalduoleku tõttu kõnealuse hoone katust ning üks, veidi eemal asuv, on kahe haru vahelt nõnda lõhenenud, et on vaid aja küsimus, mil üks neist harudest murdub ning kukub otse kõrvalkinnistul asuva elumaja peale.

Loodavad linnalt raieluba

Kõnealuseid puid Saarte Häälele näidates avaldas isa Andreas, et ta siiralt loodab linnajuhtide tervele mõistusele. Muuhulgas loodab ta, et keegi linnavalitsusest tuleb kohapeale puid vaatama. Ta leidis, et hoovimaja juures avanevat pilti vaadates ei ole vaja just palju haridust, nägemaks olukorra tõsidust. “See kiri linnavalitsusele oli appikarje, süda tilgub verd seda siin vaadates,” märkis ta.

Vaimulik kinnitas, et püha Nikolai kogudus ei ole nõus linnajuhtide otsusega mitte lubada maha võtta kõnealuseid puid. “Palume tungivalt linnavalitsusel oma otsus üle vaadata ja anda raieluba nimetatud puudele,” palus ülempreester Andreas koguduserahva nimel.

Linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu selgitas, et kuna kiriku kinnistu asub vanalinna muinsuskaitsealal, on kõikides tegevustes tarvis juhinduda Kuressaare vanalinna muinsuskaitseala põhimäärusest. Selle üks eesmärke on maastikuelementide, miljöölise eripära ning muinsuskaitsealale avanevate kaug- ja sisevaadete säilitamine.

“Seega on Lossi 8/10 kõrghaljastatud kinnistu näol tegemist miljööliselt eriti tundliku alaga. Seda enam, et kinnistu asub linna läbiva peatänava ääres,” tähendas ta.

Maripuu sõnul on linn EAÕKle saadetud kirjas rõhutanud, et on sealse haljastuse korrastamisel huvitatud parimast lahendusest, mis tagaks ohutuse inimeste elule, hoonetele ja rajatistele ning oleks kujunduslikult traditsiooniline, aga ka muuhulgas kohane vanalinnamiljööle.

Linnavalitsus soovib ekspertuuringut

“Tuginedes volikogu määrusele, mis sätestab raieloa andmise korra Kuressaares, paluti taotlejal tellida raietaotluses nimetatud puude dendropatoloogiline ja seisundihinnang-uuring arborist-eksperdi või ekspertgrupi poolt,” tähendas pressiesindaja. Ta lisas, et vaid ekspertiisuuring selgitab välja puude tegeliku seisukorra ja võimaldab hinnata puude ohtlikkust.

“Linnavalitsus tegi möödunud aasta septembris ettepaneku uuringu erapooletuse kaalutlusel ekspertgrupi kaasamiseks ning kulude jagamiseks,” kinnitas Maripuu. Detsembris tuletati ettepanekut tema sõnul veel kord taotlejale meelde, kuid EAÕK pole seni koostööpakkumise osas oma seisukohta väljendanud.

Koguduse vaimuliku arvates oleks eraldi uuringu tellimine vähemalt nende kahe puu osas, mis sirutuvad läbi hoovimaja vundamendi, suhteliselt jabur. Piisab pelgalt pealevaatamisest mõistmaks, et kuigi kaua vana ja väärikas hoovimaja puude külje all vastu ei pea. “Siin on ju selgelt näha – kas puu või maja, ja majast loobumisega me mingil juhul nõus olla ei saa. Tahaksime seda korda teha,” rõhutas ta. Kahe ülejäänud puu seisukorda võiks uurida küll, kuid kogudusel vaimuliku sõnul sellist raha kuskilt võtta ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 903 korda, sh täna 1)